Tersanelerimiz dünyaya ‘güven’ satıyor… (12.07.2019)

Türk gemileri dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor…

Yalova Altınova ve İstanbul Tuzla’daki tersanelerde yolcu, balıkçı, feribot, römorkör, offshore ve rüzgar türbini destek sınıfları başta olmak üzere her sektör için gemi inşa ediliyor.

Türk yapımı gemiler Norveç’ten İngiltere’ye, Fransa’dan İzlanda’ya kadar birçok ülkeye ihraç ediliyor. TM imzalı gemiler yurtdışında ödül üstüne ödül kazanıyor.

Yalova Altınova’da bulunan Cemre Tersanesi, dünyanın ilk LNG yakıtlı balıkçı gemisiyle Norveç’te  ‘En İnovatif Proje’ ödülünü kazandı.  Rüzgar türbini destek gemisi yapımında da iddialı olan kuruluş  ‘Winf of Change’ adlı gemisiyle Londra’da ‘Yenilenebilir Enerji’ alanında da ödüle layık görüldü.

Cemre Tersaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gülcek, son beş yılda 435 milyon dolar civarında ihracat gerçekleştirdiklerini, önümüzdeki dört yıllık hedeflerinin 700 milyon dolara ulaşmak olduğunu belirtti.

 Hakan ATİS

Türkiye gemi ve römorkör inşa sektöründe dünya çapında başarılara imza atıyor. Ağırlıklı olarak İstanbul Tuzla ve Yalova Altınova’da faaliyet gösteren tersanelerde yapılan gemiler Norveç, Danimarka, İrlanda, İzlanda, Ukrayna, İngiltere, Fransa, Kanada, Yeni Zelanda başta olmak üzere dünyanın her yerinde başarıyla görev yapıyor. 2005-2010 yılları arasında ilk 10 gemisini İstanbul Tuzla’da inşa eden, 2007 yılında Yalova Altınova’daki tersanelerini hayata geçirerek kapasite artıran Cemre Shipyard, halen 8 tanesi kızakta olan 18 geminin yapımına devam ediyor. Proje tipi ve büyüklüğü farklılık gösteren gemilerin her biri 20 ile 50 milyon Euro arasında değişiyor. Dışarıdan sağlanan istihdamla birlikte yaklaşık 2.500 kişinin çalıştığı tersanenin gelecek dört yıllık hedefleri arasında yeni ülkelere açılmak ilk sırada geliyor. Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gülcek, Rusya, Ortadoğu, Hazar ve Kanada pazarlarını hedeflediklerini belirtiyor. Geçtiğimiz on yıl içinde tamamı ihraç edilen 60’dan fazla gemi inşa ettiklerini vurgulayan Gülcek ‘’ Yabancılar Altınova’ya Türk Tersanesi ucuzdur diye gelmiyor. Burada yapılan işin standardının yüksek olmasından dolayı, inşa süresinin kontratta yazan tarihte biteceğini bildiği için, istekleri karşısında çok kısa zamanda reaksiyon gösteren, çözüm arayan genç heyecanlı, esnek düşünen insanlar var diye geliyor. Teknolojinin yanı sıra, güven satıyoruz. Hepsi beraber “Marka” algısı yaratıyor. Onu korumaya, yükseltmeye çalışıyoruz. Türk tersanelerinin sadece uygulayıcı değil, sonucu etkileyen, çözüm üreten platformlar haline geldiğini, bu konumun daha da güçlenmesi için bilinçli bir şekilde eğitime, ar-ge’ ye yatırım yapmamız gerektiğini düşünüyorum. Bir geminin inşası sırasında yüzlerce farklı malzemeyi, ekipmanı, disiplinleri bir araya getirmek durumundasınız. Dolayısıyla o gemiyi üretirken pek çok başka şeyin üretimini, teknolojisini de tetikliyorsunuz. Bundan dolayı gemi inşası, ülke istihdamına, ekonomisine çok büyük fayda sağlayabilen ve önem verilmesi gereken bir iş sahasıdır’’ dedi.

Sektörün temel sorunları:

Gemi inşa sektörünün sorunları arasında yan sanayi eksikliği başı çekiyor. Gemi yapımında ortalama bin kalem malzeme kullanılıyor. Projenin özelliğine göre bu sayı bindörtyüze kadar çıkabiliyor. Tersanelerin dış pazarlarda daha rekabetçi olabilmesi için gelişmiş ve bilinçli yan sanayiye ihtiyaç duyuluyor. Bu gerçekleştirilirse gemi yapımında kullanılan TM patentli ürün sayısı da doğal olarak artacak.

Yeterli sayıda mavi yakalı personel bulunamaması da önemli bir problem. Yalova Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş, bu nedenle ‘Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ yaptırarak Milli Eğitim Bakanlığı’na devretti. Ancak eğitim gören öğrenciler stajlarını Altınova’da yapamıyor. Bunun nedeni stajyer yaşının kanunla 18 olarak belirlenmiş olması. Sorunun çözülmesi için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı’nın harekete geçmesi gerekiyor.

Gemi yapım sektöründe döviz cinsinden büyük bütçeli anlaşmalar söz konusu.  Bu durum Türk sanayicilerinin bankalardan teminat mektubu almasını kaçınılmaz kılıyor. Ancak pazarlarını Türk tersanelerine kaptırmak istemeyen rakipler, yabancı bankalardan teminat mektubu getirilmesini adeta zorunlu hale getirtiyor. Yabancı kuruluşların geçen yıldan itibaren Türk bankalarının verdiği teyitleri kabul etmeme yönündeki tutumları ciddi bir sorun. Bu durum geçen yıl yüksek cirolu pek çok siparişin Türk tersanelerine verilmesini engelledi.

Rakip ülkelerin birçoğunda gemi inşa sektörünün devlet destekleriyle güçlendirilmesi söz konusu. Bu durum Türk tersaneleri için sıkıntı yaratabiliyor. Türkiye’de de bu konuda devlet tarafından somut adımlar atılması gerekiyor.

Gemi inşa sektörü ağır sanayi kategorisinde olduğundan çevre temizliği, iş sağlığı ve güvenliği son derece önemli Yalova Altınova’daki gemi sanayicileri bu konularda oldukça hassas. Ancak bu üç konunun ülke genelinde hızla yaşam tarzı haline getirilmesini talep ediyorlar.

Rusya pazarı…

Yalova Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Fazıl Uzun, sektörlerinde 1 çalışanın 7 kişiyi doyurduğunu belirtiyor. Rusya’da yenilenme yaşı gelmiş çeşitli sınıf ve tonajlarda 3000 gemi olduğunu vurgulayan Uzun ‘İki ülke arasında diplomatik ilişkiler kullanılarak mutlaka ele alınması gereken bir konu. Ortaklaşa neler yapabiliriz bakılması lazım. Sadece gemi inşa sektöründe değil onarımda da dünya çapında başarılıyız. Buna da dikkat çekmek istiyorum. Ayrıca ithal etmek mecburiyetinde kaldığımız malzemeleri bile inşa ettiğimiz gemilerle birlikte yine yurt dışına satıyoruz. Sektörde çok ciddi rekabet söz konusu. Örneğin İspanya gemi yapımını ayakta tutabilmek için kendi şirketlerine yerel yönetimler eliyle bile çeşitli destekler sağlıyor. Bizler Türk bankalarından aldığımız teminat mektuplarının yabancılar tarafından kabul edilmesinde bile sorun yaşıyoruz. Rekabet ederek geride bıraktığımız ülkelerin bu tutumlarına karşı haklı bir mücadele veriyoruz. Ancak tüm sorunlara rağmen sektörümüz iyi yolda.  Ülkemize gelecekte daha da büyük katkılar sağlayacak’’ dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: