Kuzey Denizi’nin ay yıldızlı gemileri…

( 4 Ocak 2020 )

Hakan Atis

Gemi inşa sanayiinde ABD, Fransa, İngiltere, Hollanda, Almanya, İtalya, Çin, Güney Kore ve Brezilya gibi marka haline gelmiş ülkelerin küresel rekabet yarışına Türk tersaneleri de katıldı.

Denizcilik ülkemizde binlerce kişinin istihdam edildiği ve her yıl yüz milyonlarca dolar gelir getiren dev bir sektör. Bu hafta gemi yapımında elde ettiği başarılarla dikkat çeken Yalova Altınova’daki Sefine Tersanesi’nden söz edeceğim. Eski dilde gemi anlamına gelen Sefine, 140 bin metrekarelik alana sahip modern bir kuruluş. Denizcilikleriyle ünlü İskandinav ülkelerinden Estonya ve İtalya’ya kadar ihracat gerçekleştiriyor. Hali hazırda kızaklarında onbir geminin yapımı devam ediyor. Yönetim Kurulu Danışmanı Süleyman Akın Tuzcuoğlu, gemilerden altısının kuzey denizinde canlı balık taşıma işinde kullanılacağını, beşinin de aynı coğrafyada elektrik tahrikli hibrit feribot olarak hizmet vereceğini belirtiyor. Gelecek beş yıllık hedeflerinin ihracat odaklı büyüme olduğunu vurgulayan Tuzcuoğlu, görüşlerini ‘’An itibariyle doğrudan 5500 dolayında kişiye istihdam sağlıyoruz. Bu sayı dolaylı olarak 38.500. 2010 yılından bu yana toplam 28 geminin teslimatı başarıyla gerçekleştirildi. Bunların büyük çoğunluğunu Norveç’e ihraç ettik. Müşteri ve iş odaklı olmamız bizi rakiplerimizden bir adım öne çıkarıyor. Büyüme politikamız içerisinde yurtiçi ve dışında yeni bir yer açma veya satın alma durumu olabilir. Çok hızlı büyüyoruz ve önümüzdeki süreç içerisinde böyle bir yatırım yapmayı düşünebiliriz. Sektörümüzün ana sorunlarına gelince, yeni mezunları gemi inşa alanına çekebilmek için tersanelerin profesyonel insan kaynakları ekipleriyle çalışması gerekiyor. Sefine olarak bu konuda önemli ilerlemeler kaydettik. Diğer bir sorun da eğitim kalitesinin yeterli olmaması. Bu nedenle personelimize kendi içimizde de eğitim vererek bu açığı kapatmaya çalışıyoruz’’ diyerek ifade ediyor. Sefine yöneticilerini ve çalışanlarını kutluyorum. Gelecek yazım 18 Ocak 2020 Cumartesi günü. Tüm denizcilerin pruvası neta, rüzgar kolayına olsun. Okurlarımıza mutluluk ve sağlık dolu güzel bir yıl diliyorum. Esen kalın.

BAŞARI:

Geçtiğimiz yılı güzel bir haberle tamamladık. İtalya’da gerçekleştirilen ‘2019 RS:X Dünya Şampiyonası’nda’ yarışan Olimpik Milli Sporcumuz Dilara Uralp 2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları için kotasını aldı. Bir başka deyişle milli formayı Japonya’da giymek için önemli bir adım attı. Çeşmealtı Rüzgar Sörfü ve Yelken Kulübü sporcusu Dilara’yı, ailesini, antrenörlerini, kulüp yöneticilerini ve Yelken Federasyonu’nu kutluyorum.

KİTAP:

Teknelerinizde keyifle okuyacağınız bir eser tavsiye edeceğim. Dünya denizlerini dümen suyunda bırakmış ustalarımızdan Osman Atasoy’un ‘Uzaklar/Atasoylar’ın Dünya Seyahati’ başlıklı eseri sizleri mavi düşler atlasının sayfalarında dolaştıracak. Kırmızı Kedi Kitapevi’nden bulabilirsiniz. Telefon: 212.2448982.

ALKIŞ:

İzmir’de tiyatro dünyamızın yıldızlarından Tomris Çetinel ve Devlet Tiyatrosu’nun değerli sanatçılarının performanslarıyla izleyicileri büyülediği harika bir oyun sahneleniyor. Saygı ve rahmetle andığım Dinçer Sümer’in yazdığı ‘Sandalım Kıyıya Bağlı’, Kurtuluş Savaşı öncesinde İzmir’de başlayan derin bir sevdayı ve Ege Denizi’nin iki yakasında barışı özleyenlerin öyküsünü anlatıyor. Karşıyaka Devlet Tiyatrosu’na (232) 368 21 78 no’lu telefondan ulaşabilirsiniz. Tomris Çetinel, Özkan Gezgin, Mustafa Şen, Zeynep Nutku, Mesure Tahir ve tüm ekibi yürekten kutluyorum. Denizin barış, barışın sevgi olduğuna inananların sandalları her daim maviliklerde olsun.  

LEZZET:

Çeşme, Karaburun veya Urla’da yelken açmadan önce güne zinde başlamak isteyenler Uzunkuyu’da bulunan Hanedan’a uğrayabilir. Kahvaltısını tavsiye ediyorum. Yirmibeş yıldır müdavimiyim. Sahibi Salih Soybaş, keyifli sohbeti ve gurmeliği ile farklı bir mekan yaratmış. Sevgili Metin’de vazgeçilmez maestrosu.  Dostlarınızla ziyaret etmenizi öneriyorum. Telefon: (232) 762 60 88

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: