Marina sektörü ve deniz turizmi…

(15 Şubat 2020)

Hakan Atis

Yat ve cruise turizminde Akdeniz’in yükselen değeri olma potansiyeline sahip Türkiye’nin hedeflenen başarılara ulaşabilmesi için marina sektörünün önünü açması gerekiyor.  

Ülkemizin Karadeniz’de 1700, Ege’de adalar dışında 2805, Akdeniz’de 1577 km kıyı uzunluğu bulunuyor. Oysa Marmara, Ege ve Akdeniz’de marinalar ve barınaklar dahil yaklaşık 82 bağlama alanına sahibiz. Ancak bu tesisler ihtiyacı karşılamıyor. Çünkü yasal mevzuatlar bürokrasi kadrolarının ve özel sektörün ellerini bağlıyor. Örneğin günümüzde marinalarla ilgili kararları ekseriyetle Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı veriyor. Ancak an geliyor Maliye, Tarım ve Orman hatta İçişleri Bakanlıkları bile devreye giriyor. Hal böyle olunca sektörde ciddi sıkıntılar yaşanıyor. Bildiğim kadarıyla yat turizminde ilk üç sırayı Fransa, İspanya ve İtalya alıyor. Son yıllarda Hırvatistan ciddi bir yükseliş sergiliyor. Yunanistan’da bu rekabette varlık sergiliyor. Konuyla ilgili güncel bir başka örnek daha vereyim. İspanya’nın bağlama kapasitesi 105.000, Türkiye’de bu sayı 15 bin dolayında. Bu fark kapanır mı ? Kısa vadede mümkün değil. Ancak sektörün önü açılır ve bürokratik tıkanıklıklar tek bir kamu otoritesi tarafından çözümlenirse gelecek 20 yıl içinde önemli başarılara imza atarız. Önerim, ülkemizde ‘Denizcilik Bakanlığı’ kurularak, deniz turizmi, ticareti ve ulaşımı ile ilgili A’dan Z’ye tüm yetkinin o kuruma verilmesi yönünde. Bu görüşüm an itibariyle ütopya olarak algılanabilir. Ancak öyle olmayıp sahip olduğumuz coğrafyanın ülkemizi yönetenlere verdiği doğal ve çağa uygun bir sorumluluktur. Söz marinalardan açılmışken belirtmeden geçemeyeceğim. İşletme maliyetleri nedeniyle marina ücretleri tekne sahipleri için ciddi bir sıkıntı kaynağı. Sektör bunun bilincinde lakin ülke şartları ve yüksek giderler de ortada. Gelecek yazım 29 Şubat 2020 Cumartesi günü. Pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun.

BALIKÇILIK :

İskandinav yarımadasının batısında bulunan Norveç, 2019 yılında toplam 107.3 milyar kronluk deniz ürünü ihraç etme başarısı gösterdi. Deniz Ürünleri Konseyi’nden edindiğim bilgiye göre bu tutar yıl boyunca her gün 36 milyon veya dakikada 25.000 öğüne denk geliyor. Geçen yıl özellikle alabalık, somon, uskumru, morina, karides, mezgit ve kral yengeç ihracatında Çin başta olmak üzere Japonya ve Güney Kore’de önemli başarılara imza attılar. Kutluyorum. Norveç, gemi yapım sektörümüz açısından son derece önemli. Onlar Türkiye’ye deniz ürünleri ihraç etmeye, gemi sanayicilerimiz de Norveç’e gemi satmaya çalışıyor. Yolu düşeceklere bu güzel ülkede keyifli günler ve neşeli sofralar diliyorum.

LEZZET :

Manisa Sanayi Sitesi’nde denizcilerin ihtiyaç duyduğu krom aksam imalatı, branda dikimi veya motor onarımına yönelik çalışan deneyimli ustalar var. Yolu düşecekler için sakin bir mola yeri önereceğim. Mutlu Mahallesi, Çaybaşı Mevkii, Yunus Emre’de bulunan Tarihi Kır Kahvesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Spil Dağı’ndan gelen ırmak kurumamış ise yanı başında demli çay içmenin keyfine doyum olmaz. 552. 224 68 17 no’lu telefonu arayabilirsiniz. Menemen ve tostları tavsiye olunur. Manisa’da başarılı çalışmalara imza atan Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, kahvenin yakınında bulunan Niobe’nin çevresini temizletip kayaya tekrar su verdirirse turizm adına artı puan alır. Ege’nin şehzadeler diyarını çok severim. Bu nedenle oradan güzel haberler almayı diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: