Adriyatik’te bir inci : Hırvatistan…

Hakan Atis

Ilıman iklimi nedeniyle yılın büyük bölümünde yat ve deniz turizmi için ideal olan Hırvatistan, sahip olduğu adalar ve şahane kıyılarıyla Avrupa’nın yükselen yıldızı olmayı başarıyor.

Sekiz yıl önce Türkiye’nin ilk CMM (Certified Marina Manager ) ünvanını kazanan Artun Ertem, Adriyatik Denizi’nin gözde ülkesi Hırvatistan’da önemli işlere imza atan başarılı bir girişimci. Ertem, profesyonel turist rehberliğinin yanı sıra 2000’li yıllardan günümüze kadar Göcek Club Marina, Antalya Büyük Liman marina ve Sibenik D-Marin Marina Mandalina gibi köklü kuruluşlarda yöneticilik yapmış değerli bir dostum. Zagrep büyükelçiliğimizle birlikte ülkemizden alınan ADB’lerin (Amatör Denizci belgesi) Hırvatistan’da geçerli kabul edilmesine yönelik ciddi katkısı oldu. Artun Ertem, halen CEO’su olduğu Portus Maxsimus ile ülkenin deniz turizmine yön veren kanaat önderleri arasında bulunuyor. Her yıl yüzlerce Türk yatçının ve binlerce turistin ziyaret ettiği Hırvatistan’daki gelişmeleri www.cnnturk.com’a değerlendiren Ertem’e göre bu yaz yat turizminde ‘son dakika kiralamaların’ ağırlıklı olması bekleniyor. Ülkenin, Avrupa genelinde yükselişte olduğuna dikkat çeken deneyimli isim şunları söylüyor : ‘’Hırvatistan’a kendi teknesiyle gelen Türk yatçılar olduğu gibi, ekseriyet, burada tekne kiralamaya yöneliyor. Genellikle 1 hafta 10 gün süreli tatiller seçilmekte olup deniz ve kara turları birlikte tercih ediliyor. Fiyatların önceki yıllara göre biraz daha düşük olacağını tahmin ediyoruz.’’ Adaları ve dantel gibi koylarıyla Türk yatçıları kendine çekecek. Adriyatik’in yıldızına gitmeyi planlıyorsanız  info@portusmaximus.com adresinden   tekne tatili, transferler, gezi programlarını içeren bilgiler sağlayabilirsiniz.   

Deniz turizmi

Saraybosna’da 90’lı yılların ortasında hüküm süren savaş ortamında gazeteci olarak namlunun ucunda haber peşinde koşmuştum. Ne yazık ki Sırpların yaptığı katliamlara medeni (!) dünya uzun süre sessiz kalmıştı. Kahraman Boşnak halkının verdiği yaşam ve özgürlük mücadelesini ise her zaman büyük bir saygıyla anımsıyorum. İşte o günlerde Hırvatistan’a birkaç kez yolum düşmüştü. Özellikle ülkenin doğal güzelliği dikkatimi çekmişti. Balkanlar’daki iç savaşın sona erdiği 1995 yılını takiben Hırvatistan, turizm faaliyetlerinin gelişimine ve bu yönde yatırımlara ağırlık verdi.  Gelir kalemleri  arasında yüksek paya sahip  deniz turizmi alanında önemli yatırımlar yaparak gerek ana kara, gerek adalarda marina yatırımlarına hız verdi.  Aradan geçen yıllarda hesaplı deniz tatili imkanı sunan bir ülke olarak değer kazandı.. Özellikle 2000’li yıllardan başlayarak ‘bareboat charter’ olarak adlandırılan yat kiralama faaliyetleri hız kazandı. Günümüzde binlerce denizsever satın aldıkları tekneleri, charter işletmecilerine senelik sözleşme karşılığında kiralayarak hem arzu ettikleri dönemde tatillerini yapıyor hem de yatırımlarını gelir getiren ve aynı zamanda teknelerinin masraflarını karşılayabildikleri  bir gelir kapısı haline getiriyor.

 Acentelerin önemi

Hırvatistan’da yat kiralama işletmecileri, mevcut operasyonlarına satış ve pazarlama desteği sağlamak için  çeşitli acenteler ile işbirliğine giderek sezon satışlarını başarıyla artırıyor. Günümüzde sadece online olarak, hizmet sağlayan acenteler olduğu gibi kurumsal yapılarıyla öne çıkan şirketlerde bulunuyor. Her iki seçenekle de kolayca tekne kiralayabiliyorsunuz. Yıllardır süregelen alışkanlık en az 6 ay veya 1 yıl önceden arzu edilen tekneyi rezerve etme yönündeydi. Lakin, son yıllarda değişen ekonomik koşullar nedeniyle günümüzde ‘son dakikada kiralama’ eğilimi ağır basmaya başladı. Ancak  bu yöntemle istenilen özelliklere sahip yelkenli veya motor yat bulabilmek pek kolay olmuyor. Öyle bir durumda doğal olarak  ‘’ hands on /eller üstünde’’ acentelerin profesyonel hizmetleri ön plana çıkıyor. Ülke genelinde sadece bir internet web sitesinden oluşan satış portalleri de var. Ancak onlar charter filolarını yakından tanıyan, marinalar ile koordinasyonu güçlü, bölgesel dinamik ve koşullara hakim, gerektiğinde misafirin yanında olup destek veren profesyonel acenteler karşısında fazla söz sahibi olamıyor. Bu da son derece doğal.

Hava durumu

Adriyatik Denizi, coğrafi yapısı gereği ekseriyetle uygun koşullar sergileyen bir yapıya sahip.  Çoğunlukla iki hakim rüzgar var. Yine de deniz hali hiç belli olmaz. Kitabi bilgilere bağlı kalmak yerine meteorolojik verileri sürekli ve güncel bilgiler ışığında duyuran istasyonlar vasıtasıyla dikkatle takip etmek gerekir. Adriyatik, esasen güneydoğu ve kuzeydoğu yönlü rüzgarların egemen olduğu bir deniz. Her ikisi de fırtına riski taşıyan güçlü rüzgarlar. Detaya girmeyeceğim, lakin dikkati elden bırakmayın. O bölgeyi iyi hatta çok iyi bilmiyorsanız acentalar aracılığıyla mutlaka  deneyimli bir kaptanla anlaşın. Teknenizde o da bulunsun. Bu da yetmez, her türlü hava ve deniz riskini oluşturacağınız kontrol listenize mutlaka dahil edin. Bir başka deyişle seyirlerinizi şansa bırakmayın.

Adalar ülkesi

 Hırvatistan’da Türkiye’den alınan ADB’lerin ( Amatör Denizci Belgesi ) geçerli olması için T.C Zagrep Büyükelçiliği ile birlikte mücadele veren ve başarıya ulaşılmasında rolü olan Artun Ertem’e göre turizm sektöründe büyük fırsatlar var. Ülkede birden beşe kadar yıldız sahibi olan otellerin yanı sıra butik oteller, apartmani adı verilen yerel pansiyonlar, kamping tesisleri ve çok çeşitli imkanlar turistleri bekliyor. Bir başka deyişle her keseye uygun tatil imkanı mevcut. Ulaşım imkanları açısından da elverişli olan Hırvatistan’a hava, kara, deniz ve demiryolu ile kolaylıkla gidebilirsiniz. Vakti olanlar için İstanbul’dan hareket eden Orient Express ile başkent Zagreb’e ulaşım mümkün. Türkiye’den karayolu ile gitmek isteyenler için İstanbul-Edirne Kapıkule-Sofya-Belgrad-Zagreb güzergahı da keyifli bir seçenek.

Vize şart

Aman dikkatli olun. Ülkeye en az altı ay geçerliliği olan pasaportunuzda bulunan Schengen veya Hırvatistan konsolosluklarından alabileceğiniz vizeyle girebilirsiniz. Hırvatistan, 1150 adası, milli parkları, şelale ve gölleri, bakir koyları, ortaçağda yaşıyormuşsunuz  hissi veren taş mimari şehirleri, kaleler ve müze ören yerleri, birbirinden lezzetli yemekleri, şarap ve peynir çeşitleri, muhteşem doğasıyla cazip bir destinasyon. Amatör Denizcilik Federasyonu tarafından verilen belgeler 2019 Temmuz ayı itibarı ile akkredite olup, kendi teknenizi kullanabilme imkanını sizlere sağlıyor. Klapa adı verilen koroların  ve müzisyenlerin seslendirdiği Hırvat ezgileriyle unutulmaz anılar yaşamak, içinden geçtiğimiz şu zor dönemi  bir nebze de olsa unutmak için imkanınız varsa  yolunuzu bu güzel ülkeye düşürün. Hayatın normal ritminin egemen olacağı güzel günlerde kısmet olursa yeniden ziyaret edeceğim.

Hırvatistan’la ilgili harika fotoğraflar çeken ve paylaşmama izin veren üstad Ivan Coric’e ve ülkenin tanıtımında gönüllü bir şövalye gibi çalışan değerli dostum Artun Ertem’e çok teşekkür ederim. Avrupa’nın parlayan yıldızı Hırvatistan’da en kısa zamanda hatıraları tazelemek dileğiyle esen kalın.

Değerli okurlar, geldik sona… Pruvanız neta, rüzgar kolayınıza, neşeniz bol, sağlığınız daim olsun.

——————————————————————————————–

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: