Denizde yangın tehlikesi …

( 11 Mart 2020 )

Hakan Atis

Geçtiğimiz hafta Silivri açıklarında meydana gelen ve yelken camiasının değerli isimlerinden Engin Sili’nin yaşamını yitirdiği üzücü kaza teknelerde yangın tehlikesini tekrar gündeme getirdi.

Zuhal Atasoy’la birlikte ‘Uzaklar’ adlı teknesiyle 1992-1997 yılları arasında dünya denizlerini dümen suyunda bırakan usta bir denizci Osman Atasoy. Onun mavi sevdası çocukluk yıllarının İstanbul’un da başlamış. Uzaklar-Atasoylar’ın Dünya Seyahati başlıklı kitabını okumanızı tavsiye ediyorum. Önemli bir başucu kaynağı. Geçtiğimiz hafta Silivri açıklarında yanarak batan lüks motoryat haberini anımsarsınız.

İstanbul Yelken Kulübü üyesi değerli eğitmen Engin Sili’nin de yaşamını yitirdiği üzücü kaza, denizde yangın konusunu yeniden gündeme getirdi. Osman Atasoy, konuyu danışabileceğin en yetkin isimlerin başında geldiği için kendisini aradım. Yangına karşı teknelerde ne tür önlemler alınması gerektiği yönetmeliklerde açıkça belirtiliyor. Merak edenler internet üzerinden kolayca bilgiye ulaşabilecekleri için ayrıntıya girmiyorum. Ancak Osman Atasoy’un konuyla ilgili birkaç önerisini aktaracağım.

Sahil cereyanı

Yangın önlemlerine denizde seyir halinde, alargada (açıkta demirli), marina veya barınaklarda bağlı bulunulan zamanlarda hatta tekne karada bile olsa harfiyen uymak gerekiyor. Deniz ihmale gelmez diyen Atasoy, belli başlı uyarılarını şöyle sıralıyor: ‘’ Marinada bırakılan teknelerin çoğunun sahil cereyanına bağlı
olduğunu görüyorum. Bu çok yanlıştır (yangın ve başka bakımlardan). Üzerinde mürettebatı yoksa teknenin sahil cereyanı kesilmeli. İçeride de akülerden servise ve motora giden elektrik bir ana şalterden (bu şalter yoksa konmalıdır) kapatılmalıdır.

Otomatik sintine pompası dışında hiç bir yerde cereyan olmamalı. Yangınların çoğu elektrikten çıkar. Mutfak tüpleri kamaranın dışında olmalı, bulunduğu yerle teknenin içi arasında bir geçiş (kablo, hortum vb deliği gibi) olmamalı. Kullandıktan sonra tüpün üzerindeki vana kapatılmalı. Buna çoğumuz üşendiği için, kamaraya giren gaz hortumunun kamaraya girdiği deliğin dışına bir vana koymalı, hiç olmazsa bu vana kapatılmalı.  En önemli ikinci yangın nedeni bu tüplerden kaynaklanır. Gaz havadan ağır olduğu için sintineye çöker, kokusu da duyulmaz.

Seyirdeyken şişme bot güvertede veya kıç mataforada sıkıca bağlı, ancak kullanıma hazır vaziyette olmalı. Hem motordan tahrikli, hem de elektrikli deniz suyu çeken güçlü pompalar uçlarında teknenin her yerine yetişecek uzunlukta hortumlarıyla kullanıma hazır tutulmalı. Artık çoğu kişi içkisini kendi yapıyor. Şayet teknede yapılacaksa bu iş için havuzluk seçilmeli, saf alkol şişeleri kamarada saklanmamalıdır.’’

Gemiler ve yolcu taşıtları

Yangın riskine karşı alınması gereken önlemler kamu ve özel kuruluşlar tarafından İstanbul ve İzmir gibi büyük kentlerde gerçekleştirilen deniz ulaşımında da son derece önemlidir. Bu konuda ilgili kamu kuruluşlarının ve özel sektörün uyması gereken kurallar, yönetmelikler ve kanunlarda açıkça belirtilmiştir. Yine de kıyı beldelerimizdeki günlük tur teknelerinin birçoğu ve denize açılan amatör balıkçı teknelerinin ekseriyeti ne yazık ki yeterli önlemleri almadan maviliklere açılmaktadır.

Bu konuda Sahil Güvenlik Komutanlığı haricinde doğru dürüst denetim yapan pek yok ! İstisnaları hariç olmak üzere kıyı belediyelerinin birçoğu da özellikle gezi tekneleri konusunda duyarlı değil. Oysa alınmayan her önlem an gelir insan hayatına mal olur. Yangın konusuna dönecek olursak, bu risk ve alınması gereken tedbirler deniz ticaretiyle ilgilenen firmaların sahip olduğu çeşitli sınıflardaki gemiler için de ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. İlgi duyan okurlar Deniz Ticaret Odaları ve Liman Başkanlıkları’ndan bilgi edinebilir.

Dünya genelinde denizcilik her zaman önemli olmuştur. Bu durum gelecekte de değişmeyecek. Örneğin AB, ihtiyaçlarının yüzde 40’ını kendi içinden yüzde 90’ını deniz yoluyla diğer ülkelerden karşılıyor. Öte yandan okyanuslardaki petrol, doğalgaz ve rüzgar enerji alanlarındaki faaliyetler kaçınılmaz olarak yangın riskini gündemde tutuyor.

Ayrıca birbirleriyle kara bağlantısı bulunmayan ülkelerin gerçekleştirdiği ticari faaliyetler deniz yoluyla yapılıyor. Sözün özü, maviliklerde yangın tehlikesi sadece amatör denizcilerin dikkat etmesi gereken bir konu değil. A’dan Z’ye tüm denizcilik sektörünü yakından ilgilendiriyor. http://www.cnnturk.com okurlarına denizlerde güvenli ve keyifli seyirler diliyorum. Osman Ağabey’e değerli görüşleri için teşekkür ederim. Pruvası neta, rüzgar her daim kolayına olsun. Gelecek yazıya kadar esen kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: