Çeşme’nin yeşil elmalı marinası…

Hakan Atis

28 Mart 2018

Yat turizmi geliştikçe sektörün tamamlayıcısı olan marinaların önemi daha da iyi anlaşıyor. İzmir bu konuda gözde kentlerin başında geliyor.

İş yaşamında kazanılan ödüller başarının tesadüflere bağlı olmadığının göstergesidir. Denizcilere 2010 yazında kapılarını açan Çeşme Marina, bunun iyi örneklerinden. Günümüzde IC (İbrahim Çeçen) Holding’le Camper & Nicholsons Marinas International ortaklığında işletilen tesis, denizde 400, karada 100 tekne kapasitesine sahip. Genel Müdürü Can Akaltan, çekirdekten yetişme iyi bir denizci. Dokuz Eylül Üniversitesi’nde tamamladığı branş eğitiminden sonra boyları 27 ile 74 metre arasında değişen mega yatlarla dünyanın çeşitli denizlerinde bulunmuş deneyimli bir kaptan aynı zamanda. IC Çeşme Marina’nın birçok ödülü bulunuyor. 2010 yılında Altın Çıpa’yı kazanarak başlattıkları seriyi devam ettiriyorlar. Örneğin 2015 yılında ‘’En İyi Çevre Uygulamaları’’ kategorisinde Avrupa-Orta Doğu ve Afrika’daki rakiplerini geride bırakarak Gümüş Elma Ödülü’nü elde ettiler. Geçtiğimiz yılı Yeşil Elma ile kapattılar.

Çevre

2017 yılı yatçılık sektöründe oldukça zor geçmesine karşın marinanın sezonu yüzde yüz doluluk oranını koruyarak tamamlaması doğru işler yapıldığının göstergesi. Notlarımın arasında dikkat çeken birkaç konu var. Örneğin çekek sahalarında vakumlu zımpara kullanımını zorunlu kılarak çevreye salınan toz miktarını yüzde 97 oranında azaltmış olmaları bunların başında geliyor.  Ayrıca tekne altı yıkma sularını kapalı sistemle filtre ederek tüketimlerini sınırlamaları önemli bir husus. Denizcilik kültürünün ve sevgisinin yaygınlaşmasına yönelik birçok çalışmaya imza atıyorlar. Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında Arkas ‘la gerçekleştirdikleri ‘’Aegean Link Regetta’’,  Ege Açıkdeniz Yat Kulübü’nün genç sporcularına verdikleri destek, role talimleri, ilk yardım eğitimleri ve satrancı sadece karada yapılan bir spor olmaktan çıkarmaları ilk akla gelenler. Hedefleri, her zaman güçlü bir marka olabilmek. Bu yolda ilerlediklerini vurgulamam gerek.

Sezon

Türkiye’yi zorlayan iç ve dış kaynaklı gelişmeler nedeniyle marina sektörü sıkıntılı bir yıl geçirdi. Yabancı yatçılar ve kiralama şirketleri arasında ülkemizi pas geçen çok sayıda kişi ve kurum oldu. Bu nedenle 2018 yılının daha sakin ve beklentilere uygun geçmesi gerekiyor. Öyle olursa sektörün ekonomiye yaptığı katkılar daha yüksek oranda gerçekleşecek. IC Çeşme Marina Genel Müdürü Can Akaltan, 2018 yılına yönelik ihtiyatlı bir iyimserlik içinde. Ne pembe tablolar çiziyor, ne de felaket senaryoları yazıyor. Ekibiyle birlikte yeni sezona yoğun bir tempo ile hazırlanıyor. IC Marina, Çeşme için özellikle yaz ayları dinamizm demek. Aslına bakarsanız kış aylarında terkedilmiş kasaba görünümüne sahip bölgeyi canlandıranlar yine denizciler oluyor. Duayen sanayici Selçuk Yaşar (93)  tarafından kurulan Altınyunus, Setur tarafından işletilen Çeşme Marina ve Port Alaçatı olmasa ilçenin işi hayli zor.

Dayanışma

Türkiye’de tekne sahiplerinin kıymetini bilmeyen bazı (!) tamircileri ve yedek parça satıcılarını yeri gelmişken ikaz etmek istiyorum. Bu uyarım Karadeniz’den Akdeniz’e kadar geçerlidir.  Müşteri tekne sahibi ise mallarını sekiz, on kat pahalıya satanlar veya tamiratları aynı mantıkla yapanlar (!) bu yaklaşımlarına son vermez ise işler durgun diye daha çok yakınır. Zira tekne sahiplerinin dayanışması ve yaratıcı zekaların devreye girmesiyle tamirattan yedek parçaya uzanan gider zincirinde ekonomik kolaylık yaratan birçok alternatif oluşuyor. Kadir bilir esnaflarımız da bu tabloya eklenince tekne sahiplerine farklı gözle bakanların işleri giderek zorlaşıyor.  Gezgin Korsan başta olmak üzere etkin birçok platform var. Etik dışı davrananlar ifşa ediliyor. Buna devam edilmeli.

Güncel bir not…

Değerli okurlar, ülkemizde marina sektörünün gelişmesine doğayı korudukları ve tekne sahiplerine ulaşılabilir fiyatlar sundukları takdirde pozitif bakanlardanım. Günümüzde ücretler işletme maliyetleri sebebiyle oldukça yüksek. Bu durum tekne sahiplerinin büyük çoğunluğunu ekonomik açıdan zorluyor. Marinalar TL bazlı kira formülünü devreye aldı, başka neler yapabilecekleri konusunda da ciddi çalışmalar yapıyorlar. Onları da anlamak gerekiyor. Öte yandan tekne sahipleri de kendilerince haklı. O ailenin bir üyesi olarak bende işin içindeyim. Peki, orta yol nasıl bulunabilir ? Bu mümkün mü ? Örneğin deniz kenti (!) sloganıyla yatıp kalkan İzmir’de Büyükşehir Belediyesi ve Valilik, Urla’dan Çiğli’ye kadar uygun fiyatlı bağlama yerleri hatta atma çekme alanları yaratamaz mı ? Sorular çok, zaman içinde hepsinin yanıtlarını arayacağız. Sayfam tüm denizcilerimizin ve sektörün ortak platformudur. Sizlere ( etik, adil ve hukuka uygun öneriler olmak kaydı ile ) her zaman açıktır. Yazıma bu notu 11 Haziran 2020 Perşembe günü eklemiş bulunuyorum. Dünya’daki hemen hemen tüm kalıpların büyük ölçüde sarsıldığı, zorlandığı, değiştiği ve hiç şüphesiz değişeceği ilginç bir dönem yaşıyoruz. Denizcilikte bundan payını elbette alacak. Ticaretinden hobisine kadar yeniden şekillenecek. Gelişmeleri hep birlikte takip edeceğiz. Hepinize ailelerinizle sağlık, huzur ve mutluluk dolu güzel bir yaz diliyorum. Pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun. http://www.hakanatis.com’u çevrenizdeki dostlarınızla paylaşıp takipçi sayısının artmasına katkı sağlarsanız çok memnun olurum. Bu yönde katkı yapacak tüm okurlara teşekkürlerimi sunuyorum. Esen kalın.

—————————————–

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: