Türk tekneleri dünyaya açıldı…

Hakan Atis

(16 Haziran 2018) & (12 Haziran 2020)

Son yıllarda önemli uluslararası başarılara imza atan yerli tekne ve yat üreticileri, dış pazarlardaki performanslarını sürdürülebilir kılabilmek için yoğun şekilde çalışıyor.

Türkiye, yat ve tekne yapımında özellikle son 15 yıldır dünya çapında başarılara imza atıyor. Geçtiğimiz günlerde sektörün durumuyla ilgili görüştüğüm Mercan Yatçılık Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akduman, yirmiden fazla ülkeye ihracat yaptıklarını söyleyince dikkatimi çekti. Firmalarının özellikle dalış ve deniz paraşütü alanında dünyanın önde gelen imalatçılarından olduğunu belirten Hüseyin Akduman, her yıl yüzde 4 büyüdüklerini vurguladı. Geçtiğimiz üç yıl içinde İspanya-Fas-Fransa-Tunus-Lübnan-Japonya-Rusya başta olmak üzere birçok ülkeye 50 tekne sattıklarını ifade eden sektörün deneyimli ismi, yetişmiş eleman bulmakta zorlandıklarını vurguluyor. Ülkemizde tekne ve yat imalatına yönelik eğitim verilmesi halinde dünya çapında söz sahibi olabileceğimizi söylüyor. Akduman, denizci bir toplum olmamız için orta ve uzun vadeli ciddi çalışmalar yapılması gerektiğini savunan kişilerden. 2015 verilerine göre ülkemizdeki kayıtlı tekne sayısının askeri ve sivil deniz taşıtları dahil 90.000 olduğunu ifade eden Hüseyin Akduman, çarpıcı bir örnek verdi. Edindiğim bilgiye göre İsviçre’nin sadece Alp Dağları sınırları içinde kalan bölgesindeki tekne sayısı 96.000. Ülke geneli esas alındığında bu sayı daha da artıyor. Firma bilgilerine gelecek olursak… 1988 yılında kurulan Mercan Yatçılık, İzmir Sasalı’daki 3 bin metrekarelik tesisinde gezi, yolcu, balıkçı, dalış ve özel kullanım amaçlı tekne imalatı yapıyor. Şirketin hedefi gelecek yıllarda lüks tekne pazarında söz sahibi olmak ve uluslararası satış paylarını artırmak. Bilgi edinmek isteyenler (232) 327 36 79 no’lu telefonu arayabilir.

Türkiye’nin iddialı markası

Söz tekne markalarından açılmışken başarılı işlere imza atan başka birçok Türk firması olduğunu da belirtmem gerek. Son yıllarda özellikle polietilenden yapılan tekneler kullanıcıların gözdesi haline geldi. Çünkü çok dayanıklı ve denize son derece uygun. Bu malzemeden tekne imal eden Mersin Tarsus’ta bulunan Pan’s Marine bu segmentin en iddialı ve yenilikçi firmalarından . Pan’s Marine’nin N450, P430 ve 355 modelleri amatör balıkçılar, denizciler ve kamu kuruluşları tarafından büyük ilgi görüyor. Bu notu yazıma eklediğim tarih 12 Haziran 2020. Şu günlerde yeni modelleri N450 yavaş yavaş piyasaya sürülüyor. Ben de bir tane satın aldım. Videolarından gördüğüm kadarıyla fevkalade denizci bir tekne. Fabrikayı ziyaret ettiğim zaman oldukça etkilenmiştim. Türkiye’ye polietilen tekne konusunda güzel haberler veren firmanın kurucuları Aygül Ay ve Melih Avunduk, bu alanda eminin gelecek yıllarda daha da söz sahibi olacak. Yurtdışına açılma hedefleri gelecek yıllarda etap etap hayata geçecektir. Polietilen tekneler konusuna gelecek yazılarımda da değineceğim. Zira amatör denizciler için birçok açıdan, örneğin dayanıklılık, kekamoz tutmama, denge , oldukça cazip. Dileyen okurlar Pan’s Marine’ye (0850) 840 01 33 , (0532) 154 96 15 ve (0531) 301 09 77 no’lu telefonlardan ulaşabilirsiniz. Şimdiden keyifli seyirler diliyorum.

Balık sağlık demektir…

İzmir’in doğal cenneti Karaburun, bu dönemde kefal, barbun, saragoz ve melanur cennetidir. Elbette o tertemiz sulardan gelen başka türlerde sofralarımıza lezzet katar. Bodrum Koyu’nda Ergin’in Yeri, denize sıfır ve yöreye has lezzetleriyle ünlü. Orada keyifli sofralar kurmak isteyenler (232) 731 30 78 no’lu telefonu arayabilir. Başkent’e yolunuz düşerse ülkemizde balık konusunda otorite olan değerli dostum Süreyya Üzmez’in tavsiyelerini dikkate almanızı öneririm. Trilye’ye uğrayın. Lezzetlerinden memnun kalacaksınız. Rezervasyon (312) 447 12 00.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: