Argonotların dümen suyunda Karadeniz…

Hakan Atis

(8 Temmuz 2018 )

Türkiye’de maviliklere yönelik etkinliklerin uluslararası saygınlığı ve popülerliği giderek artıyor. Bugün önemli bulduğum üç konuyla ilgili güncel gelişmeleri paylaşacağım.

Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği’nin (DADD), ‘’Argonotların İzinde, Altın Postun Peşinde / Ralli Karadeniz 2018’’ başlıklı etkinliği başarıyla sürdürüyor. Efsaneye göre İason’un liderliğindeki Argonotlar, antik çağda güç sembolü sayılan altın postu ele geçirmek için Argo isimli tekneyle Batum civarına zorlu bir yolculuk gerçekleştirmiştir. Karadeniz, o çağlardan beri cesur denizcileri sever ve kendine çeker. DADD’li kaptanların bu efsaneden esinlendikleri aşikar. Amaçları doğaya saygı ve denizciler arasındaki kuvvetli bağların evrenselliğine dikkat çekmek. Bu doğrultuda ilk olarak 3-5 Haziran 2018 tarihlerinde Okluk Koyu’nda düzenlenen Sadun Boro Anma Etkinliği’ne  katıldılar. Ardından Karadeniz’deki heyecan fırtınası için hareket noktaları olan Yunanistan’ın Volos kentinde toplandılar. 12 Haziran’da oradan hareket eden 25 tekne önce İstanbul’a ulaştı. Daha sonra Karadeniz’e geçtiler. Sırp, Fransız ve İngiliz bayraklı üç tekne de onlara eşlik ediyor. 3 Temmuz’da Karadeniz’e merhaba diyen çoğunluğu DADD (Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği) üyesi kaptanlar, Şile, Kefken Adası, Karadeniz Ereğlisi, Sinop ve Giresun rotasını izledikten sonra ay sonunda Hopa’da demirlemeyi planlıyor. Daha sonra pruvalarında  Gürcistan’ın liman kenti Poti var. İstanbul’da dönüş tarihleri ise 22 Ağustos Çarşamba. İstanbul Göz Hastanesi ve Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zafer Türkmen başta olmak üzere efsane rotada yelken açan mavi yürekli bütün reisleri kutluyorum. Onların başarılı çalışmalarını www.denizlerdeyiz.org sitesinden takip edebilirsiniz. Zafer Türkmen ve Özkan Şahin’e katkıları nedeniyle ayrıca teşekkür ediyorum. Hepsinin pruvası neta, rüzgar kolayına olsun.

Çeşme’de rüzgarın Arkas’ı kesilmiyor…

Gözde turizm merkezimizin adını uluslararası arenada duyuran ünlü yarış için geri sayım sürüyor. Arkas Aegean Link Regetta, bu yıl 29 Ağustos-02 Eylül 2018 tarihlerinde Çeşme-Sakız rotasında gerçekleştirilecek. Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, Ege Açık Deniz Yat Kulübü Başkanı Dr. Akif Sezer ve IC Çeşme Marina Genel Müdürü Can Akaltan, organizasyonun kusursuz geçmesi için bütün ayrıntıları gözden geçiriyor. Yarışacak ekiplere şimdiden başarılar diliyorum.

Ege’de ralli heyecanı başladı…

Koç Topluluğu’nun denizciliğe olan kurumsal ilgisi ve güçlü desteği malum. Bu çerçevede Setur Marinas tarafından 2000 yılından bu yana iki senede bir düzenlenen ‘’Uluslararası Ege Yat Rallisi’’ yeni yarışıyla deniz severlere merhaba dedi. 05 Ağustos 2018 tarihinde tamamlanacak yarış bu yıl da oldukça çekişmeli geçecek. Koç Topluluğu Şeref Başkanı Rahmi Koç’un ve Setur Marinaları Genel Müdürü Emre Doruk’un adım adım izlediği ‘’Uluslararası Ege Yat Rallisi’’,  Türk-Yunan dostluğunu pekiştirmeyi de amaçlıyor. Konuyla ilgili görüşlerini aldığım Emre Doruk, bütün hazırlıklarla en ince ayrıntısına kadar ilgilendiklerini belirterek ‘’Organizasyonu Türk turizmine katkı sağlamanın yanı sıra katılımcıların bilgi ve tecrübelerine fayda sağlamak amacıyla gerçekleştiriyoruz. Deniz severleri buluşturan Uluslararası Ege Yat Rallisi’ne Aygaz, Beko, Eastmarine, Edwards, Ford, Opet ve Tüpraş destek oluyor’’ dedi.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: