Bursalı denizciler…

Hakan Atis

(28.07.2018)

Maviliklere yönelik toplumsal bilincin ve dayanışmanın geliştirilmesi amacıyla kurulan Bursa Yelken Kulübü, 2001 yılından bu yana önemli etkinliklere imza atıyor.

Her yıl 19 Mayıs’ta düzenledikleri yat rallisi ile Marmara Denizi’nde heyecan rüzgarı estiren Bursa Yelken Kulübü, TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) yarış takviminde bulunan Eker-BYK Trofesi Yelkenli Yat Yarışları’nın ev sahipliğini de yapıyor. BYK üyelerini maviliklerde gördüğünüzde coşkuyla selamlayın. Çünkü onlar Marmara Denizi’nin ipek kozaları. Güzel kentimiz Bursa’ya ayrı bir coşku ve denizcilik ruhu katıyorlar. Çabalarını kutlamak ve desteklemek gerek. Çalışmalarını Dr. Sürel Solakozlu başkanlığında sürdüren Bursa Yelken Kulübü’nün komodorluğunu Haluk Turşucular, viskomodorluğu Nail Erginer yapıyor. BYK’nın hedefleri arasında yelken sevgisinin ve pratiğinin yaygınlaştırılması ilk sırada geliyor. Yıl boyunca önemli etkinliklere imza atıyorlar.  Örneğin amatör denizciliğimizin sorunlarından maviliklerde giderek artan kirliliğe kadar birçok başlıkta seminer düzenliyorlar. Ayrıca denizde sağlık konusunda teorik ve pratik eğitim veriyorlar. Uzun rotalar yapan üyeleriyle söyleşilerde buluşuyorlar. BYK Başkanı Sürel Solakozlu, toplumumuzun genellikle denize sırtını döndüğünü belirterek ‘’Amacımız olabildiğince çok sayıda insanımızın yüzünü denizlerimize çevirebilmek. Yelkenli tekne yaşamının erişilemez ve zenginlere has olmadığını, o güzelliğin abartısız bütçelerle de yaşanabileceğini halkımıza gösterebilmek’’ diyor. Bursalı denizciler her fırsatta maviliklere koşuyor. Bulundukları coğrafya bu tercihlerinde haksız olmadıklarını kanıtlıyor. BYK üyesi tüm dostların pruvası neta, rüzgar kolayına olsun. Bilgi edinmek veya aralarına katılmak isteyenler (224) 239 22 22 no’lu telefonu arayabilir. Web adresleri: www.bursayelkenkulubu.org.tr Hepsinin pruvası neta, rüzgar kolayına olsun.

Nerelere gidilir ?

Tekneleriyle bölgeye ilk kez gidecek denizciler için hatırlatma… Gemlik Körfezi’nin kuzey sahilleri, Armutlu, Fıstıklı, Kapaklı, Kumla, Karacaali ve Hasan Ağa koyları demire uygun. Genellikle dip yapıları kumluk. Güney sahilinde ise Eşkel ve Eğerce kıyıları günü birlik seyirler için müsait. Ancak hakim rüzgar kuzey yönlü olduğundan gecelemek için tercih edilmiyor. Bu alanlar Gemlik’e 8 ile 15 mil mesafede. Uygun havada 2 ile 4 saatlik seyirle ulaşılabiliyor. Alargada (demirde) kalmak mümkün. Çevrenizde göreceğiniz fıstık çamları sizlere hayran kalacağınız yeşil bir deniz sunacak. Bursa Yelken Kulübü’ndeki dostların bir uyarısı var.  Paylaşıyorum. Kuzeyli hakim rüzgarlar nedeniyle tepeler arasından zaman zaman civarna ( rüzgarla karışık yağmur) olabiliyor. Bu nedenle geceleme durumunda kalomanın (demir atmış teknelerin denizdeki zincir mesafesi) uzun tutulmasında yarar var. Marmara’nın güneyi öğleden sonraları genellikle poyraz ve karayel esintili. Bu durum yelkenciler için keyifli olsa da tedbirli olmak her zaman iyidir. Şimdiden iyi seyirler.

Çocuklar ve denizcilik…

Bu yıl 35. yaşını kutlayan İzmir Rotaract Kulübü, ‘’Deniz Yıldızı’’ adını verdiği projeyle ilkokul öğrencilerine güzel bir gün yaşattı. Çalışmalarını Uluslararası Rotary 2440. Bölge’nin çatısı altında sürdüren İzmir Rotaract Kulübü, Cennetçeşme’den gelen öğrencilere Büyükşehir Belediyesi iştiraki İzdeniz’e ait deniz taşıtlarını gezdirdi. Ziyaret sırasında kaptan köşkünde ağırlanan öğrencilerin emniyeti için deniz taşıtları Üçkuyular İskelesi’nde bağlı tutuldu. Etkinlikte ‘’Ben Denizciyim’’ başlıklı kitaplar da dağıtıldı. İzmir Deniz Ticaret Odası’nın yayımladığı eser çocuklar tarafından oldukça beğenildi. Uluslararası Rotary 2440. Bölge’nin tüm yöneticilerini ve sevgili oğlum Ege başta olmak üzere İzmir Rotaract Kulübü adına emek verenlerin hepsini kutluyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: