Nostaljik bir yazı : Efsane yarışın ardından…

Hakan Atis

(28 Haziran 2018)

İsveç’te denizcilik heyecanı adına harika bir ortama tanıklık ettim. Geçtiğimiz yıl Ekim ayında Alicante-Lizbon etabıyla başlayan ‘’Volvo Ocean Race’’ İsveç-Hollanda etabıyla yarış severlere veda etti.  Çin takımı ‘’Dongfeng Race Team’’ birinciliği elde etti.

45.000 deniz milini geride bırakacak yarışmacılar denize düşerek kaybolan John Fisher’in anısına Göteborg Limanı’ndan alkışlarla uğurlandı. 1973 yılında ‘’Whitbread Round The World Ocean Race’’ adıyla başlayan, dünyanın prestijli otomobil, tekne motoru, iş makinası ve kamyon üreticisi İsveçli Volvo’nun sponsor olmasıyla ‘’Volvo Ocean Race’’ olarak değiştiren etkinlik, denizcilik camiasına oldukça ünlü. Ancak kulis bilgilerine göre Volvo, bu yıl son kez  sponsor oldu. Göteborg’daki organizasyon eksikliklerine dünyanın dört bir yanından gelen basın mensuplarıyla birlikte tanık oldum. Son etapta Mafre, Dongfeg, Vestas, Akzo Nobel, Brunel, Turn the Tide on Plastic ve Sun Hung Kai / Scallywag takımlarının yarıştığı kürsel organizasyon, gelecek yıl muhtemelen başka bir  sponsor tarafından desteklenecek. Doğal olarak adı değişecek. 2017-2018 rotası sırasıyla : İspanya Alicante-Portekiz Lizbon olarak başlayan Volvo Ocean Race 2017-2018 daha sonra sırasıyla Lizbon, Cape Town, Melbourne, Guangzhou oradan Auckland, Itajai, Newport, Cardiff, Göteborg ve Hollanda The Hague ile son buldu. İsveç-Hollanda etabı öncesi Volvo kamyonlarının Türkiye Temsilcisi Temsa İş Makinaları’nın ev sahipliğinde Ünite İletişim tarafından organize edilen basın turunda geleceğin teknolojileri tüm açıklığıyla gösterildi. Lakin, o ayrı bir yazı konusu. Bugün etkinliğin denizcilikle ilgili kısmına değineceğim. Ancak önce bir noktayı vurgulamak istiyorum. Zira ülkemizde ‘teşekkür ve taltif’ maalesef göz ardı ediliyor. Bu nedenle sıkça eleştirdiğim o hataya düşmeyeceğim. Sergiledikleri profesyonel performans ve kurumsal temsil başarıları nedeniyle Temsa İş Makinaları Kamyon Satış Grup Müdürü Kıvanç Kızılkaya, Pazarlama ve Kurumsal İletişim Müdürü Banu Uyan, Volvo Trucks Global İletişim Müdürü Ceren Wende ve Ünite İletişim Yaratıcı Stratejiler Başkanı Ercüment Şener’e teşekkür ediyorum.

Dayanıklılık testi…

Gelelim konunun maviliklerle ilgili kısmına… Astronotların uzay boşluğunda işleri ne kadar zorsa emin olun ‘Volvo Ocean Race’ ekiplerinin ki en az onlar kadar zor. Müthiş bir fiziksel ve zihinsel dayanıklılık gerektiriyor. Kuru gıdalarla beslenip vardiya halinde uyuyorlar. Öyle konforlu yataklar ve kamaralar hayal etmeyin. Bu cesur adamların fileden ve katlanabilir son derece basit ranzaları var. Her an tetikte oldukları için kuş uykusunda dinleniyorlar. Giyesileri de özel. Her teknede acil yaralanmalarda müdahale edebilecek düzeyde tıp bilgisine sahip bir uzman bulunuyor. Ayrıca navigasyon, elektronik, yelken onarımı, teknede oluşabilecek teknik arızaları giderebilecek bir yarışmacı da ter döküyor. Su son derece kısıtlı. Zira teknelerde ağırlık yapabilecek herşey yarışmacıları engelliyor. Bu nedenle su stokları son derece kısıtlı ve gerektiğinde deniz suyunu arıtıyorlar. Az önce değindiğim gibi yarışmacılar donmuş gıdalarla besleniyor. Günlük ortalama 4500-5000 kalori alıyorlar. Her tekne yarış boyunca uydu üzerinden takip ediliyor. Göteborg’da yarış teknelerinden birinin kopyasını inceledim. Dışarıdan kolay gibi gözükmesine aldanmayın. VOR tam anlamıyla sabır, dayanıklılık, tecrübe imtihanı. Yaşam alanları o kadar kısıtlı ki okyanusların deli dalgalarında verdikleri mücadele her türlü takdiri hak ediyor.

Temel hedef…

Organizasyonun amacı maviliklerin, doğanın temiz tutulması ve denizcilik kültürünün dünya genelinde yaygınlaşmasına katkı sağlamak. Bu yıl noktalandı. Gelecek sene bakalım neler olacak ? Son bir not. Henüz Türk yarışmacı yok. Zira elemeler son derece zorlu. Lakin, bu konuda azimli yelkencilerimiz olduğunu biliyorum. O nedenle gelecek yıllarda okyanuslarda hem ay yıldızlı bayrağımızı hem de kendi yelkencilerimizi göreceğimize yürekten inanıyorum. Gelelim 2017-2018 yarışının ilk üç derecesine…Birinciliği Çin takımı Dongfeng Race Team, ikinciliği Fransız Akzo Nobel, üçüncülüğü ise İspanyol Mapfre elde etti. Böylece denizlerde esen küresel rüzgar yerini geleceğin bilinmez heyecanlarına bıraktı. Bizlere bu coşkuyu yaşatan mavi yürekli denizcilerin hepsini kutluyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: