Çeşme-Sakız rotasında heyecanlı yarış…

Hakan Atis

(13 Eylül 2018)

Arkas Aegean Link Regatta adıyla ikinci kez düzenlenen yarışa 51 yelkenli katıldı. Teknelerin Ege’nin lacivert sularında yarattığı görüntüler Türk ve Yunan kıyılarından ilgiyle izlendi. Bir anlamda Ege’de rüzgarın Arkas’ı kesilmedi.

Türkiye’de yelken sporunun toplumun geniş kesimlerince tanınması ve sevilmesine yönelik başarılı etkinliklere imza atılmaya başlandı. Arkas Aegean Link Regatta, bunların başında geliyor. Deniz ticaretinde global ölçekte etkinlik sahibi olan Arkas Holding’in ana sponsoru olduğu organizasyon, bu sene 51 yelkenlinin yarışına sahne oldu. Ege Açıkdeniz Yat Kulübü (EAYK), Çeşme IC Marina, Türkiye Yelken Federasyonu, Çeşme ve Sakız Belediyeleri’de etkinliğin diğer destekçileriydi. Önceki hafta Çeşme-Sakız rotasında gerçekleştirilen yarışlarda UBS ve Huawei gibi önemli iki marka sponsor olarak ilk kez boy gösterdi. Bu önemli bir gelişme. Yunanistan’ın Sakız adasında görüştüğüm Arkas Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bernard Arkas, doğru işi, doğru zamanda ve doğru insanlarla yaptıkları için başarıya ulaştıklarını, Arkas Aegean Link Regatta’nın o prensiple organize edildiğini belirtti. Genç işadamının yaşamında maviliklerin yeri başka. Zira deniz sevgisi aileden geliyor. Kuşaklar öncesine dayanan güçlü bir temeli var. Arkas Aegean Link Regatta’da önümüzdeki yıllarda adım adım ilerleyerek uluslararası kimliğe kavuşacak. Buna inanıyorum. Zira Bernard Arkas’ta o heyecanı ve stratejik vizyonu gördüm. Kendisinin bir hedefi daha var. Akdeniz’de 50 yıldır düzenlenen ‘Giraglia Middle Sea Rolex Cup’ düzeyinde yarışan yelkencilerin organizasyonlarında boy göstermesini sağlamak.

Marka olabilmek…

Ülkemizde yelken sporunun gelişmesi için böyle bilinçli hedeflere ihtiyaç var. Bernard Arkas’ın amacı Aegean Link Regatta’yı yelken yarışları alanında zamanla Avrupa ölçeğinde ‘marka’ haline dönüştürebilmek. Eskilerin sözüyle niyet ne ise akıbet öyle olur. Yolu ve bahtı açık olsun. AALR (Arkas Aegean Link Regatta) elbette önemli. Lakin, Arkas Holding’in yelken sporunu sevdirmek için sergilediği diğer çabalar da çok mühim. Örneğin Çeşme’de Site Spor’u yeniden canlandırdılar. Ayrıca ünlü turizm beldesinin Yelken İhtisas Kulübü’ne can suyu oldular. Orada optimist, 420 ve lazerin yanı sıra kano, dağcılık, yüzme, triatlon ve satranç eğitimleri veriyorlar. Ağustos’ta Çeşme’de, Eylül’de ise İzmir Körfezi’nde yarış düzenliyorlar. Bernard Arkas, yaşlılar için ‘Master Cup’ düzenlenmesine öncülük etmeyi de hedefliyor. Öte yandan uzaktan kumandalı ‘1 metrelik’ yelkenlilerin yarışacağı coşkulu bir etkinlik  gerçekleştirilmesini amaçlıyor.  Dünya’nın birçok ülkesinde bu heyecan yaşanıyor. Kentimizde neden olmasın ? Bunlar Arkas’ın sponsor kuruluşlarca desteklenmesine bağlı. Denizciliği sevdiğini söyleyen kuruluşlara duyurulur. Bernard Arkas ve ailesine yelken sporuna verdikleri destek için teşekkür ediyorum. Son bir not. Gazetelerin bölge baskılarında  yer aldığı için dereceye girenleri tekrar yazmıyorum. Lakin, A’dan Z’ye hepsini kutluyorum.

Mavi heyecan…

Geçtiğimiz haftasonu Bodrum’da Ege’nin güney sularına canlılık getiren ‘Cup’ışalım mı ? Powered by Volvo Car Turkey 2018’ başlıklı deniz festivalini izledim. Dereceye girenler yerel basında yer aldığı ve bilindiği için burada tekrarlamıyorum. Lakin, A’dan Z’ye tüm katılımcıları tebrik ediyorum. 51 yelkenli Bodrum’da şahane görüntüler yarattı. Maviliklerdeki ustalarımızdan Turgay Noyan’ın eseri olan Naviga’nın bu önemli etkinliğini benim için özel kılan bir başka neden daha oldu. O da Volvo.  53 yaşındayım lakin İsveçli firma çocukluk yıllarımdan itibaren benim için güven ve kalite simgesi olmuştur. Volvo Penta motorların denizcilik camiasında yarattığı itibar da uluslararası düzeydedir. İzmir-Bodrum arasında Volvo’nun XS60 ve XS90 model jipleriyle sürüş deneyimi de yaşadım. Haziran ayında Temsa İş Makinaları’nın konuğu olarak Göteborg’da bulunmuş, Volvo’nun tır ve kamyon segmentlerinde geliştirdiği muazzam teknolojiyi yerinde incelemiştim. Jip kategorisinde de güvenlik ve konfor açısından sanat eseri yaratmışlar. Cup’ışalım mı, ana sponsoru oldukları önemli bir etkinlik. Bu yıl D-Marin Turgut Reis Marina ve Yalıkavak’ta hizmete giren Allıum Villas Resort, denizcileri tüm konuk severlikleriyle ağırladı. Bu nedenle tesisin Satış ve Pazarlama Müdürü Deniz Arkayın ve ekibine teşekkür ediyorum. Lokasyonları ve hizmet kaliteleri beş yıldızlık. Ege Denizi’nin güney sularına canlılık getiren etkinlik esnasında birçok kişinin cep telefonlarından son dakika haberlerini www.cnnturk.com’dan takip ettiğini gözlemledim. Bu başarının mimarlarını içtenlikle kutluyorum. Özetlemek gerekirse ‘Cup’ışalım mı ? Powered by Volvo Car Turkey 2018’ sonbaharın başladığı şu günlerde maviliklerde güzel bir rüzgar estirdi. Denizciliğimiz bu tür etkinliklerle daha da gelişecektir. Buna yürekten inanıyorum. Haftaya Perşembe’ye kadar esen kalın. Pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: