Denizcilik dünyasından haberler…

Hakan Atis

(27 Eylül 2018)

Dünya’nın önde gelen yat üreticileri  son yıllarda Türk şirketleriyle doğrudan işbirliğine yöneliyor. Bu sektör için önemli bir durum. Hafta içinde ABD’nin ünlü firması Reliant Yachts, Tuzla Viaport Marina’da global üreticileri olan Su Marine ile X 40 Express, Limousine ve Lander adlı lüks modellerini tanıtacaktı. Lakin, söz konusu etkinlik ülkemizi etkisi altına alan fırtına nedeniyle son anda iptal edildi. Havaların düzeleceği bir zamanda gerçekleştirileceğini düşündüğüm için konuyla ilgili bilgileri www.cnnturk.com okurlarıyla paylaşmak istiyorum. Reliant, David MacFarlane ve Jim Ewing’e ait köklü bir firma. MacFarlane, ABD’de Stanford, Yale, Harvard gibi şöhretli eğitim kurumlarının boy gösterdiği iddialı yarışlardan ‘Sherman Hoyt’ başta olmak üzere hayatını denizlerde geçirmiş usta bir kaptan. Atlantik Okyanusu’nu dümen suyunda bırakıp sert rüzgarlarıyla ünlü kuzey denizinde birçok kez dümen tutmuş. Ortağı Jim Ewing’de yat çizimi konusunda önde gelen isimlerden. ABD’li firmanın  Su Marine’ye  global düzeyde üretim yaptırmasının önemli bir nedeni var. O da Ahmet Keskin ve Osman Tanju Kalaycıoğlu’nun aynı çatı altında buluşmuş olması. Her ikisi de yatçılık camiamızın yakından tanıdığı saygın kişiler. Osman Tanju Kalaycıoğlu, İngiltere’nin Southampton ve Newcastle Üniversiteleri’nde yükseköğretim yapmış bir yüksek gemi inşaatı mühendisi. Yelkenli yat yarışçılığı ve yat seyri özel ilgi alanı. Tekne tasarımı ve imalatlarını sürdürmek amacıyla 2000 yılında Taka Yat’ı kurdu. Halen ekibiyle birlikte yat tasarımı ve proje yönetim danışmanlığı yapan deneyimli bir isim. Kendisini instagram.com/takayachtdesign sayfasından takip edebilirsiniz. Su Marine’nin dört ortağından biri olan Ahmet Kesgin’de oldukça tecrübeli bir isim. Türkiye’deki birçok tanınmış yat ve ülkemizin ilk kompozit teknesi onun imzasını taşıyor. Ahmet Kesgin, Ronald Grünberg, Timothy Grünberg ve Göksen Körezlioğlu tarafından kurulan Su Marine, prensip olarak tüm ahşap, mobilya, paslanmaz çelik, cila ve boya işlerini kendi bünyesinde gerçekleştiriyor. Remi Tessier gibi uluslararası prestije sahip bir iç tasarımcıyla çalışmak hiç kuşkusuz onları farklı kılan bir diğer özellik. Firmanın projelerini  www.sumarineyat.com.tr sayfasından takip edebilirsiniz. Reliant X 40 Express, Limousine ve Lander motoryatların özelliği güvenlik, kalite, konfor ve hız . Teknoloji çağının denizlerdeki görkemini yansıtıyorlar. Yanaşma konusunda sahip oldukları sığ su çekimi ve jet sevk sistemi konfigürasyonuna ek olarak tekne yüksekliğinin asgari boyutta tutulması da önemli kolaylık sağlıyor.  X 40’larda yaklaşık 14 kişi keyifli zaman geçirebilir. İlgi duyanlar Su Marine’nin 216.591 05 95 no’lu telefonundan bilgi edinebilir.

Gururlandıran gelişmeler…

Ülkemizde gemi inşa sanayinde de önemli başarılara imza atılıyor. Bir başka deyişle Türkiye’nin ekonomik anlamda büyümesi için müthiş performans sergileniyor. Günümüzde dünyanın dört bir yanına kendi ürettiğimiz gemileri satabiliyoruz. Örneğin 1996 yılında kurulan Yalova’daki Cemre Tersanesi, geçtiğimiz günlerde ‘Victoria of Wight’ isimli modern feribotlarının İngiltere’deki isim töreninde ülkemizi başarıyla temsil etti. Protokol koltuklarında kraliyet ailesinden kişilerin de oturması gemi yapım sektörümüz adına gurur verici bir tablo oluşturdu. Cemre Tersanesi, Norveç’in önde gelen firmalarından ‘Liafjord’ ile LNG (sıvılaştırılmış doğal gaz ) yakıtla çalışan ‘Purse Seiner Trawler’ projesine imza atmış küresel prestije sahip bir Türk şirketi. Denizciliğin güçlü olduğu kuzey ülkesi Norveç için muazzam bir balıkçılık gemisi daha inşa ediyorlar. Bitmedi. Yine biri Norveç’e diğeri Fransa’ya teslim edilecek iki geminin daha künyesinde firmanın adı yer alacak. Bu kapsamda ‘Louise Dreyfurs Armateurs’ için modern bir rüzgar gülü gemisini denize indirecekler. Böyle başarılar ülkemiz için son derece önemli. Cemre Tersaneleri Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Gülcek başta olmak üzere A’dan Z’ye tüm ekibini kutluyorum. Yolları ve bahtları her daim açık olsun.

Aquamarine’den atak…

Dünya’nın önde gelen yabancı lüks yat üreticilerinin yerli firmalarla gerçekleştirdikleri ortaklıklarla pazar paylarını artırmaya çalıştığından söz etmiştim. Örneğin dünyaca ünlü İngiliz markası ‘Pearl Yachts’, ‘Aquamarine Ltd’ tarafından temsil edilecek. Firmanın ürün gamında iddialı olduğu flybridgeli (kaptan köşkünün üstünde genellikle açık olan küçük güverte ) üç model bulunuyor. Bunlar Pearl 65, 80 ve 95. Bu lüks motor yatlar geçtiğimiz günlerde Cannes Yat Festivali’nde de tanıtıldı ve oldukça beğenildi. Eski milli sporcularımızdan Defne Giraud ve duayen uzak yol kaptanı Gökhan Başpınar’ın kurucularından olduğu ‘Aquamarine Ltd’ yatçılık sektörüne hareket getirdi. İşleri Ege’nin bal incirleri gibi bereketli ve tatlı olsun. 

Yarışlar…

Sonbahar geldi ancak denizcileri durdurmak ne mümkün ? İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen Arkas Holding’in sponsor olduğu yarış geçen hafta İzmir’e canlılık kattı. Körfez, kano, optimist ve laser sınıflarında heyecanlı yarışlara sahne oldu. Kente 1940-1970 arasında hareket katan yelkencilik coşkusu yeniden canlanıyor. Tebrikler Bernard Arkas ve Aziz Kocaoğlu. Bu yolda devam edin. Kuşadası, Göcek ve Marmaris’ten de haberlerim var. 3. Rixos Göcek Sailing Cup 11-14 Ekim, Marmaris Uluslararası Yarış Haftası 27 Ekim-02 Kasım, Kuşadası Yat Kulübü’nün geleneksel ‘Cumhuriyet Kupası’ 27-28 Ekim 2018 tarihlerinde. Takvimlerinize şimdiden not edin.  

Bodrum’daki coşku…

Önceki  hafta benzeri bir başka yarış heyecanı Bodrum’da yaşandı. Denizlerimizdeki ustalarımızdan Turgay Noyan’ın eseri olan ‘Cup’ışalım mı ? Powered by Volvo Car Turkey’  başlıklı etkinlikte 51 yelkenli üç gün boyunca müthiş performanslar sergiledi. İzmir-Bodrum arasında Volvo’nun XC 60 ve XC 90 model jipleriyle sürüş deneyimi de yaşadım. Otomobil değil sanat eseri yaratmışlar. Sınıfında tartışmasız bir fark yaratıyor. Volvo Car Türkiye,  Yalıkavak Allıum Villas Resort, Bodrum Amerikan Hastanesi ve D-Marin Turgutreis Marina yöneticilerini desteklerinden ötürü alkışlıyorum. Allıum Villas Resort Genel Müdürü Marco G. Rabbia ile Satış ve Pazarlama Müdürü Deniz Arkayın’a da özellikle teşekkür ediyorum.  Denizcilere kendilerini evlerinde hissettirdiler. Tesisin Bodrum’un vazgeçilmez adreslerinden olacağına eminim. Bu haftalık yazımı noktalıyorum… Türkiye’de böylesine yüksek bütçeli faaliyetler ancak sponsorların desteğiyle hayata geçirilebiliyor. Adı geçen kuruluşların tümü Türk yelkenciliğine önemli katkılar sağlıyor. Bu durumun diğer şirketlere örnek olmasını diliyorum. Gelecek hafta yeniden buluşmak dileğiyle esen kalın. Pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: