Zümrüt taşının rüzgarla yarışan gençleri…

Hakan Atis

(30 Ağustos 2018)

Rüzgara sevdalı genç yelkencilerimiz, bulundukları coğrafyanın keyfini  ‘Dünya’da hiçbir göl, hiçbir deniz, hiçbir su Van Gölü’nün maviliğinde olamaz’ diyen Yaşar Kemal’i haklı çıkarırcasına coşkuyla yaşıyor.

Van Gölü, 3.713 km2’lik yüzölçümü ile deniz gibi ferahlık verir insana. Ortalama derinliği 171 m olan doğa harikasının en derin noktası 451 metredir. Nemrut’un sarsıcı patlamalarıyla iki bin yıl önce oluşan volkanik göl, tuzlu ve sodalı suyunun yanı sıra nesli koruma altında olan inci kefali ve ona canlılık katan  yelkencileriyle ünlüdür. Güzelsu, Karasu, Zilan ve Bend-i Mahi nehirleriyle beslenen Van Gölü’nün çevresi bereketli topraklarla doludur. Onu cazip kılan bir diğer özelliği doğusunda bulunan Akdamar, Çarpanak, Adır ve Kuşadaları’dır.  Meslek yaşantımda birçok kez ziyaret etme şansı bulduğum Van, şahane kedileri ve kahvaltılarıyla da haklı bir şöhrete sahiptir. Benim ‘Doğu Anadolu’nun zümrüt taşı’ olarak adlandırdığım kent, esas adı Kemal Sadık Gökçeli olan merhum Yaşar Kemal’in şahane sözcükleriyle tanımladığı Van Gölü sayesinde mavi yürekli yelkencilerimize kucak açıyor. 2003 yılında kurulan Van Yelken Kulübü’nde optimist, laser ve rüzgar sörfü branşlarında 40 öğrenciye eğitim veriliyor. Yörede yelken sporunu sevdirmeyi ve yaygınlaştırmayı amaçlayan kulüp, takip botuna ihtiyaç duyuyor. Bağış yapmak isteyen firmalar dilekçeyle Türkiye Yelken Federasyonu’na başvurup gereken onayı aldıktan sonra Van Yelken Kulübü ile iletişime geçebilir. VYK’da öğrencilere ilk önce yüzme öğretiliyor, daha sonra yelkenli eğitimin tüm aşamaları belirli bir program çerçevesinde veriliyor. Fazla söze gerek yok. Onların çabalarını alkışlıyor ve destekliyorum. Gelecek yıllarda milli sporcular yetiştireceklerine yürekten inanıyorum. Başta kulüp yöneticileri ve antrenörleri olmak üzere A’dan Z’ye hepsinin yolu açık olsun.

Nerelere gidilir ?

Van İskele’den hareket ettikten sonra Çarpanak Adası yaklaşık 3 saat mesafede.  Demirde kalıp IX. ya da XI. yüzyılda yapıldığı tahmin edilen Saint Jean’a adanmış manastırı Nestle Nescafe 3!ü bir arada veya classic eşliğinde keyifle seyredin derim. Tercihiniz farklı olabilir. O takdirde acı bir kahve veya demli bir çay da içebilirsiniz. Hatta vaktiniz varsa kentte birkaç gün konaklayın. Yerel lezzetleri keşfedin. Çarpanak Adası’ndan sonra Ağon , Bağmeşe ve Altınsaç başta olmak üzere yelken açılacak birçok koy olduğunu göreceksiniz. Doğa, fotoğraf tutkunları için de tüm cömertliğini sunuyor. Son bir not. Van Gölü’nde hakim rüzgarlar genellikle karayel, lodos ve keşişleme. Sonbahar ve ilkbahar aylarında daha şiddetli esiyor. Yaz ortasında 10-15 knot arasında değişiyor. Tıpkı denizde olduğu gibi bütün emniyet önlemlerini almadan kesinlikle vira bismillah demeyin.

Öneriyorum…

Van Gölü’nde ilkel sayılabilecek küçük tekneler dışında yelkenli görmek maalesef mümkün değil. Ulaşım motorlu taşıtlarla gerçekleştiriliyor. Türkiye Yelken Federasyonu, Van Gölü’nde 8-10 metrelik yelkenli ve kamaralı teknelerin suyla buluşmasına öncülük ederse harika bir sosyal sorumluluk projesine imza atmış olur. Hava şartlarının uygun olacağı zamanlarda yapılacak konaklamalı tekne turları yöreye ayrı bir canlılık kazandıracaktır. Van Gölü’nde  süzülen yelkenlileri görmek emin olun büyük bir keyif olacaktır. İtalya, İsviçre, ABD, Kanada, Almanya başta olmak üzere birçok ülke göllerini adeta deniz gibi kullanıyor. Ülkemizde buna uygun. Geldim yazımın sonuna. Aklım bir kez daha Van Gölü’nün maviliğinde kaldı.

Lezzet…

Van’a yolu düşenler için kahvaltı mekanları : Bak Hele Bak (432.214 29 38),    Sütçü Fevzi (432.216 66 18) ,Sütçü Kenan (432. 216 84 99) ve Süphan (432. 215 30 60). Ayrıca öğle veya akşam yemeklerinizde kişniş katılmış kavurmalı uşgun ekşisi ve ciğer köfte deneyebilirsiniz. Yörenin otlu peynirini, sütlerini ve tereyağını denemeden kentten ayrılmayın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: