Akdeniz’in yakut gerdanlığı Mersin…

Hakan Atis

(4 Ekim 2018)

Mersin, 321 km’lik sahil şeridiyle ülkemizde keşfedilmeyi bekleyen bir cennet. Coğrafi özelliklerinin yanı sıra sahip olduğu tarihi zenginlikleriyle de göz kamaştırıyor. Yumukludere ve Tarsus Gözlükule’deki buluntular ‘Proto-Kalkolitik’ ve ‘Neolitik’ çağlara uzanıyor. Hitit ve Asur medeniyetlerine ait birçok eser bölgeye arkeolojik zenginlik katıyor. Akdeniz’in yakut gerdanlığı olarak adlandırdığım Mersin, denizcilik açısından da önemli. Dünya’nın en eski gemi tersanesi olarak kayıtlara geçen yapı Dana Adası’nda bulunuyor. Erdemli ile söz konusu ada arasında bulunan 72 adet batık gemi dalış turizmi için ideal bir saha oluşturuyor. Türkiye’de yelkencilik sadece Marmara ve Ege’ye özgü değil. Mersin’de de başarılı etkinliklere imza atılıyor. Şehir iki modern tesise de sahip. Bunlar, Mersin Marina ve Kumkuyu Marina. Kentteki yelken coşkusuna dönecek olursak…Geçtiğimiz yıl kurulan Rota Yelken Kulübü, 35 ülkede örgütlü IYFR (International Yachting Fellowship of Rotarians) üyesi birçok yabancı komodoru Mersin’e davet etti. Kulüp Başkanı Avukat Cengiz Sönmez, hukuk çevrelerinde olduğu gibi denizcilik camiamızda da tanınan, saygın ve deneyimli bir kaptan. Yaşadığı kentin önce ülkemizde sonra da Avrupa ve Akdeniz ülkeleri nezdinde tanınması ve hak ettiği konuma gelmesi için çalışıyor. Mersin Rota Yelken bu amaçla kuruldu. Derneğin hedefi ilk etapta Doğu Akdeniz Rallisi’ni Mersin’e kazandırmak. Daha sonra  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti-İsrail-Suriye-Lübnan-İskenderun-Mersin rotasını kapsayacak özel bir yarışı organize etmek ve gelenek haline getirmek.

Eskilerin deyişiyle niyet ne ise sonuç öyle olur. Nitekim bir yıl içinde Mersin’e mavi bir heyecan aşıladılar. Denizciliğinin yanı sıra Brezilya’nın Fahri Konsolosu olan Avukat Cengiz Sönmez, bugüne kadar birçok önemli faaliyete imza attıklarını belirtiyor. Örneğin Karayipler’de 7 sene kalan  Nezihi Kılıçkını ,  Antarktika’yı geçmiş ilk Türk denizcileri Osman -Sibel Atasoy, Cumhuriyet dönemi denizciliğimizin anıt ismi merhum Sadun Ağabey’in (Boro) kızı Kısmet Deniz Polat, Emekli Amiral ve Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu Direktörü Cem Gürdeniz,  Mersin Rota Yelken’in konuğu olarak deniz severlerle buluştu. Ayrıca ‘Türk Gezgin Yelkencileri’ tanıtmak amacıyla Kumkuyu Marina tarafından tahsis edilen bir odanın dekorasyonu deniz temalı olarak yapıldı. Dünyayı dolaşmış yelkencilerimiz Türkçe ve İngilizce olarak birçok etkinlikte tanıtıldı. Birçok yabancı konuk kentte ağırlandı ve Mersin’in tanıtımı yapıldı. Bunların yanı sıra, ‘Tutkum’ isimli tekneyle Adriyatik’ten Akdeniz’e kadar geniş bir rotada yelken açmış olan  Ceyda Güleçyüz, Neşe Vidinli Hasipek ve Pırıl Adanalı, Rota Yelken ve Mersin Soroptimist Kulübü işbirliğiyle deniz severlerle keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. BitmediRota Yelken, Cengiz Sönmez’in öncülüğünde yarışlarda da başarılı sonuçlara imza attı. Örneğin Fethiye-Göcek Regatta’sında birinci oldular. Yelken Federasyonu tarafından Mersin’de ilk kez gerçekleştirilen yarışı da ikinci tamamladılar. Akdeniz’in bu güzel kentindeki tüm denizcileri yürekten selamlıyorum.  Ben de en yakın zamanda Mersin’deki mavi yürekli dostlarla acı bir kahve içip yelken açmayı diliyorum. Onların azim ve başarılarını alkışlıyorum. Yelken sporunun sadece Marmara ve Ege’ye özgü olmadığını attıkları her adımda gösteriyorlar. Yolları açık olsun.  Son bir not… Yazılarımı  @denizveyelken instagram hesabımdan da takip edebilirsiniz.

Mersin’e yolunuz düşerse tantuni başta olmak üzere batırık, topalak çorbası, biberli ekmek denemeden kentten ayrılmayın. Canınız tatlı çekerse kerebiç, cezerye, karakuş, mamul, taş kadayıfı ve karambaç sizlere bir lezzet şöleni sunacak. Benim gibi meyve sevenler için Anamur muzu, dikenli incir, yaban mersini ve günümüzün şöhreti ejder meyvesi favori. Sofraya oturmuşken sıkma, Tarsus lahmacunu, humus, şalgam, ciğer dürüm ve yöreye özgü börekleri de deneyin. Şimdiden afiyet olsun. Tekneleriyle Mersin’e gidecek denizciler Kızkalesi, Yapraklı Koy, Tisan Koyu Yarımadası’nın yanı sıra Barbaros, Kurtini Akkuyu, Narlıkuyu, Kızlar Hamamı, Boğsak, Büyükeceli ve Soğuksu Koyları’nı mutlaka ziyaret etmeli. Yöredeki hakim rüzgarlar ve mevsimsel koşullar hakkında Rota yelken Kulübü’nün 324. 329 17 17 no’lu telefonundan bilgi edinilebilir. Pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: