Ege’nin incisinde yelkencilik ve İstanbul’dan haberler…

Hakan Atis

(1 Kasım 2018)

İzmir, özellikle 1950-1970 yılları arasında yelken sporunun yaygın olarak yapıldığı bir kentti. Ancak körfezin kirletilmesi, göç olgusuyla birlikte hızla değişen demografik yapı ve futbolun ön plana çıkması yelkenciliği uzun süre geri plana itti. Bir zamanlar Göztepe ile Karşıyaka’nın tatlı bir rekabetle renklendirdiği körfez, uzun yıllar sessizce yolcu ve yük gemilerine ev sahipliği yaptı. Ancak özellikle son yirmi yıldır kentte yelken sporuna olan yönelim yavaş yavaş artıyor. Dört kuşağı İzmirli bir gazeteci ve deniz sever olarak bu durumdan elbette memnuniyet duyuyorum. Kentte Göztepe, Karşıyaka ve Arkas’ın estirdiği mavi rüzgara yeni halkalar da ekleniyor. Bunların gelişimini ve başarılarını denizcilik camiası olarak hep birlikte izliyoruz. Örneğin Foça İhtisas, geleceğin yelkencilerini yetiştirmek için ciddi çalışmalar sergiliyor. Kulislerden edindiğim bilgilere göre İzmir ve çevresinde yeni yelken kulüplerinin faaliyete geçmesine yönelik çalışmalar var. Yeri geldikçe onlara da değineceğim. Yazımın bu bölümünü toparlayacak olursam, İzmir madem ki Ege’nin incisi. O halde kentlilerin denizle daha fazla bütünleşmesi gerekiyor. Bunu sağlamanın yolu da ciddi eğitim veren, kurumsal yapısı güçlü kurumlara yönelmekten geçiyor. Başta da ifade ettiğim gibi Karşıyaka, Göztepe ve Arkas, yelkencilikte başarılı işlere imza atıyor. O yolda yürüyen tüm deniz severlerin yolu açık olsun.

Yüzüncü yılda Karadeniz rallisi…

İstanbul’daki denizcilerin ortak platformu olmayı hedefleyen bir sivil toplum oluşumu var. Adı ‘Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği’, üye sayısı da yıldan yıla artıyor. Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Dr. Zafer Türkmen’in yaptığı DAAD, geçtiğimiz günlerde önemli bir karar aldı. Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği üyeleri büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının yüzüncü yılını 2019’un Mayıs ayında İstanbul’dan palamar çözerek başlatılacak Karadeniz seyri ile kutlayacak. DADD yönetim kurulu, Karadeniz’in sürprizlere açık bir deniz olduğunu bildiği için üyelerini dikkat etmeleri gereken konularda telefon mesajlarıyla bilgilendiriyor. Hedefleri 18 Mayıs 2019 akşamı Samsun’a varmak. Gidiş ayağında Karadeniz Ereğli, İnebolu, Akliman ve Samsun’da birer günlük serbest zaman bırakılacak.  Dönüşte ise Sinop ve Amasra’da dinlenilecek.

Değişiklik olursa bilgi verilecek…

Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği’nin gerçekleştireceği rallinin amacı Atatürk’ün yolunda olduklarını göstermek. Rotalarında ve tarihlerde değişiklik olması halinde bu durum üyelere önceden mesajla bildirilecek.  DADD yönetimi bu etkinliği oldukça önemsiyor ve aksaklık yaşanmaması için çalışıyor. Bu nedenle katılmayı isteyen üyelerin en kısa sürede 100. Yıl Komodoru İsmail Tümer’e (533.048 28 11) ulaşmasını istiyorlar. Üyelerinden talep ettikleri bazı bilgiler mevcut. Onları şöyle sıralayabilirim: ‘Tekne reisinin DADD Üye Numarası’ , ‘Teknenin Adı. Katamaran ise ayrıca belirtilmesi’, ‘Tekne reisinin Adı, Soyadı, TC. No, Telefonu ve E-Posta Adresi’, ‘Bulunacak kişi sayısı ve bu kişilerin kimlik bilgileri ve telefonları’, ‘Teknenin boyu, eni, draftı, bayrağı, yakıt ve su kapasitesi, ortalama hızı, VHF telsiz, AIS ve radarı olup olmadığı’, ‘Tekne reisinin gece seyir tecrübesi olup olmadığı ve yıllık yaptığı mil’ ve son olarak söz konusu etkinliğe katılacak teknelerin iştirak edecekleri ve ayrılacakları limanın bildirilmesi.

Üniversiteli yelkenciler…

İzmir’de Dr. Akif Sezer ve arkadaşlarının başarılı çalışmalarıyla faaliyetlerine devam eden ‘Ege Açıkdeniz Yat Kulübü’ özellikle genç yelkenciler için oksijen çadırı işlevi görüyor. Kentte yelken sevgisinin yaygınlaştırılmasını ve üniversiteli gençlerin denizlere yönelmesini sağlamaya çalışan EAYK yönetimi, bu amaçla iddialı yarışlara ev sahipliği yapacak. Genç yelkenciler ustalarının gözetiminde  10-11 Kasım 2018 tarihlerinde ‘Behçet Uz Çocuk Vakfı Kupası’ ve ardından 15-16 Aralık 2018 arasında ‘Çeşme Marina Kupası’ ile hünerlerini sergileyecek. EAYK ailesini A’dan Z’ye kutluyor ve hepsine başarılar diliyorum. Yarışlara objektifiyle ayrı bir renk katan sevgili Seden Erdi’ye de fotoğrafı için teşekkür ediyorum.

Ustaya saygı…

Cumhuriyet dönemi Türk denizciliğin sembol ismi Sadun ve eşi Oda Boro’nun yelkenli tekneleri Kısmet ile dünya seyahatini tamamlamalarının 50. yılı nedeniyle 1 Kasım 2018 tarihinde İstanbul’da anlamlı bir tören düzenlendi. Hasköy’deki Rahmi Koç Müzesi’nde gerçekleştirilen etkinlikte Sadun Boro’nun izinden giden Tanıl Tuncel, Alim Sür, Osman Atasoy gibi dünya denizlerini dümen suyunda bırakmış olan ustalarımızda yer aldı. Ayrıca Sadun Ağabey’in torunu Suyla Polat, gitar resitali verdi. Özetle Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu (KÜDENFOR) güzel bir etkinliğe daha imza attı. Emeği geçenlerin hepsini A’dan Z’ye kutluyorum. Bu vesileyle Sadun Ağabey’i birkez daha rahmet ve saygıyla anıyorum.

Not:

Amatör denizciliğimize yaptığı katkı eşi Sadun Boro kadar büyük olan Oda Boro’yu da ne yazık ki geçtiğimiz ay yitirdik. Ruhu şad, mekanı cennet olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: