Sadun Boro’nun anısına saygıyla…

Hakan Atis

(25 Ekim 2018) & (17 Haziran 2020)

Cumhuriyet dönemi Türk denizciliğinin sembolü olan Sadun Boro, eşi Oda Boro ile birlikte tamamladığı dünya turunun 50. Yılı nedeniyle Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu tarafından düzenlenecek törenle  İstanbul’da anılacak.

Sadun Boro, ay yıldızlı bayrağımızı okyanuslarda dalgalandıran ilk Türk denizcisi olduğu için unutulmazlarımız arasındadır. İstanbul Hasköy’de bulunan M. Rahmi Koç Müzesi’nde sergilenen ‘Kısmet’ adlı yelkenliyi ziyaret edenler Sadun Boro’nun eşi Oda Boro ile birlikte ne kadar zor ve önemli bir başarıya imza attığını daha iyi anlar. Ustamızın dünya seyahatini gerçekleştirdiği yıllarda (1965-1968) teknoloji günümüzdeki seviyesinden oldukça uzaktı. Boyu 10.30, eni 3.30, su çekimi 1.65 m olan ve altında 3.5 tonluk sabit maden ağırlık omurga bulunan Kısmet, ABD’li tasarımcı Atkin’in çizdiği plana bağlı olarak Salacak’ta Athar Beşpınar’ın atölyesinde inşa edildi. Kızağa konulduğunda takvimler 1963 yılını gösteriyordu. Double ender ‘baş kıç bir’ veya ‘Norveç tipi’ olarak adlandırılan modeli, soğuk ve sert denizlerde kullanılan kılavuz teknelerinden esinlenilmişti. Uzun uzun teknik özelliklerini anlatmayacağım. Zira her türlü övgüye fazlasıyla layık olan bu şahane ve efsane tekne, denizcilik tarihimizdeki yerini çoktan aldı. Önerim ilk fırsatta M. Rahmi Koç Müzesi’nde bulunan Kısmet’i ziyaret etmeniz. Osman Atasoy’un 1992 yılında Zuhal Atasoy’la dünya turu yaptığı Uzaklar adlı teknesi de Kısmet’e eşlik ediyor. Onlar zamanın sessiz tanıkları olarak tarihteki yerlerini almış olmanın haklı gururunu taşıyor.

Bu etkinliği kaçırmayın…

Sadun Boro’yu anmak yetmez. Cumhuriyet dönemi Türk denizciliğin sembolü olan merhum büyüğümüzün doğanın ve denizlerin korunmasına yönelik vasiyetini de unutmamak gerekir. O görev elbette siyasi otoritenin ve yerel yönetimlerin. Zira biz ne dersek diyelim, ne yazarsak yazalım netice itibariyle yasama yetkisine sahip değiliz. Neyse, konuyu dağıtmayayım… Koç Üniversitesi Denizcilik Forumu’nun (KÜDENFOR) düzenleyeceği törene değineyim. Etkinlik ‘Sadun ve Oda Boro’nun Kısmet ile Dünya Seyahatini Tamamlamasının 50. Yılı’ başlığı altında 1 Kasım 2018 Perşembe günü Hasköy’deki M. Rahmi Koç Müzesi’nde 18.00-21.00 arasında gerçekleştirilecek. KÜDENFOR Direktörü Amiral Cem Gürdeniz’in açılış konuşmasının ardından dünya denizlerini dümen suyunda bırakmış olan duayenlerimizden Osman Atasoy, Tanıl Tuncel, Alim Sür dünya gezginleri olarak görüşlerini dile getirecek. Gecenin  ruhuna  uygun olarak geçmişin güzel hatıraları konuklarla paylaşılacak. Sadun Boro ve müzik başlıklı bölümünde büyük ustanın torunu, gitar sanatçısı Suyla Polat’ın resitali gerçekleştirilecek. Sadun Boro, eminin ki yıldızların arasında farklı bir ışık saçacak. Ustamızın kızı Kısmet Deniz Polat ve KÜDENFOR ailesi katılımcılara hatıralarla dolu unutulmaz bir gece yaşatacak. Ben de bu vesileyle Sadun Ağabey’i saygı ve özlemle anıyor, denizciliğimize katkısı en az kendisi kadar büyük olan değerli eşi Oda Boro’ya sağlıklı yıllar diliyorum. Bizleri mavi düşler atlasının sayfalarında diyar diyar dolaştırdığınız, dünyayı evlerimize getirdiğini için yürekten teşekkür ederim Sadun Ağabey. Ruhunuz şad, mekanınız cennet olsun. 

Oda Boro’yu sonsuzluğa uğurladık…

Değerli okurlar, bu yazıma güncel bir ek yapmam gerekiyor. Sadun Boro denizcilikle ilgili hayallerini gerçekleştirirken en büyük destekçisi hiç kuşkusuz değerli eşi Oda Boro olmuştur. Bu nedenle tüm denizcilerin Oda Ablası, maviliklerin tarihinde çok özel bir yere sahiptir. Ne yazık ki geçtiğimi ay kendisini ebediyete uğurladık. Eşinin yanında sonsuz deniz ülkesine doğru yelken açtı. Aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum. Mekanları cennet olsun.

The Bodrum Cup rüzgarı…

Bu hafta iki farklı konuya daha değineceğim. İlki başlıkta yer alıyor. Era Yelken Kulübü tarafından 1989 yılında başlatılan ‘The Bodrum Cup’ denizcilerin uluslararası buluşma platformu haline geldi. Geçtiğimiz yıl 150 yat ve 1500 yelkencinin katıldığı deniz festivaline bu sene 200 dolayında tekne iştirak etti. 30. yıl nedeniyle ‘Four Seasons Hotel The Bodrum Cup’ ve ‘American Hospital The Bodrum Cup’ adıyla iki özel yarış düzenlendi. Four Seasons Hotel The Cup İstanbul Challenge için yelkenliler 13 Ekim’de çalınan kampana ile İstanbul’da yarışa başladı. Bu etap 21 Ekim’de Yunanistan’ın Samos adası ile Bodrum Yalıkavak arasında gerçekleştirilen etapla tamamlandı. Era Bodrum Yelken Kulübü tarafından 1989 yılında başlatılan ‘The Bodrum Cup’ ilk yarışın hemen ardından 23-27 Ekim tarihlerinde Bodrum- Leros- Datça- Bodrum rotasında gerçekleştirilen American Hospital The Bodrum Cup ile yeni bir heyecan rüzgarı estirdi. PR stratejisi Marjinal Porter Novelli tarafından sürdürülen deniz festivalinin sosyal sorumluluk boyutunda da önemli etkinlikler gerçekleştirildi. Örneğin Devrim Erbil, Denizhan Özer, Erkan Özdilek, Mustafa Altıntaş, Selenay Özbek ve Tamer Aydın imzalı olan sanatla yelkenin buluşmasından doğan eserler sergilendi. Elde edilen gelir Türk Eğitim Vakfı ve Prof. Dr. Galip Beysu İsen-The Bodrum Cup Eğitim Fonuna bağışlandı. Bu yıl ki yarışlara Setur Marina, Arçelik, Opet, Hürriyet, Ford Otosan, Yalıkavak D Marine , Anadolu Sigorta, The Bodrum Edition, Barbaros Yachting, Europcar, Nespresso, TAV Passaport, neredekal.com ve THY sponsor oldu.

Özkan Gülkaynak Mersin’de…

 Değineceğim diğer konu özellikle Mersin’deki kaptanlara yönelik. Mersin Rota Yelken Kulübü, 16 Kasım 2018 Cuma gecesi 19.30’da Hilton Oteli’nde özel bir geceye imza atacak. Yeni üyelerle tanışma faslıyla başlayacak yemekli toplantıda 2019 planları da konuşulacak. MRYK’da Yönetim Kurulu Başkanı Av. Cengiz Sönmez ve ekibi güzel işlere imza atıyor. Kentin denizcilik yoluyla Türkiye ve Avrupa çapında tanınması ve tanıtılması için başarılı çalışmaları hayata geçiriyorlar. A’dan Z’ye hepsini kutluyorum. Her zaman söylediğim gibi denizcilik sadece güneye ve İstanbul’a özgü değildir. Elbette oralarda da alkışlanacak etkinliklere imza atılıyor. Lakin, amacım ülke genelinde ki diğer faaliyetlere de yer vermek. Bu konuda Mersin Rota Yelken Kulübü’nün Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Sönmez, sergilediği dinamizm ile takdir topluyor… Gelelim söz konusu gecenin flaşına… Kendi yapımı Kayıtsız 3 adlı ahşap yelkenlisiyle dünya seyahati gerçekleştiren İzmir Karşıyakalı usta denizcimiz Özkan Gülkaynak, 16 Kasım Cuma gecesi Mersin Rota Yelken Kulübü’nün konuğu olacak. O söyleşiyi kaçırmayın. Zira Özkan Gülkaynak, son derece net, dobra konuşur ve deyim yerinde ise ‘harbi’ denizcidir. Hayatını denizlere adamıştır. Dahası ülkemizde bu alanda yaşanan sıkıntıları, çözüm yollarını ve potansiyeli en net ifade edecek kişilerin başında gelir. Geçen kış Kayıtsız 3’ün havuzluğunda Seferihisar Teos Marina’da çok keyifli bir kahve sohbetimiz olmuştu. Özkan Gülkaynak, Kayıtsız 3’e yönelik hayranlığımı iyi bilir. Ben de her ortamda dile getiririm zaten. O da tıpkı Kısmet gibi efsane bir yelkenlidir. Özetle… Mersin Rota Yelken Kulübü’nü hemen arayın ve şimdiden yerinizi ayırtın. Pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: