Teos Marina ve teknelerde kış bakımı …

Hakan Atis

(15 Kasım 2018)

Seferihisar, sahip olduğu ‘sakin şehir’ ünvanıyla dizi ve film sektörlerinin gözde merkezleri arasında olmasının yanı sıra yatçılık ve yelkencilikte de önemli yere sahiptir. Bir başka deyişle İzmir’de denizi özleyenlerin mabedi gibidir. Konu teknelerin kışlık bakımları olunca ilçeye canlılık katan Teos Marina’nın Genel Müdürü Faruk Günlü’nün kapısını çaldım. Sektörün deneyimli isimlerinden olan başarılı yöneticinin hedefi kış aylarında da olabildiğince çok sayıda motor yat ve yelkenlinin Teos Marina’yı seçmesi. Hizmet kalitesi Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘5 Çıpa Belgesi’ ile tescil edilmiş olan Teos Marina, denizde 480, çekek yerinde (karada) ise 80 tekne kapasitesine sahip. Edindiğim bilgilere göre yoğun geçen yaz sezonunun ardından kış sezonuna da oldukça hareketli girdiler. Tekne sahiplerinin ilgisinden memnun olan Teos Marina ailesi, İzmir başta olmak üzere yolu Seferihisar’a düşen tüm yatçılara en iyi hizmeti sunabilmenin tatlı telaşı içinde.  Genel Müdür Faruk Günlü, görüşlerini “Her türlü hazırlığı yaptık. İzmir’in yanı başında doğal bir liman konumunda olan Teos Marina’da müşterilerimizin konforlu bir kış geçirmesi için hazırız. Yoğun talebi karşılayabilmek için çekek sahamızın yetmeyeceğini öngördüğümüzden bazı otoparkları tekne çekek yerine dönüştüreceğiz. Ayrıca denizdeki yoğunluğumuzu karşılayabilmek için feribot rıhtımını tekne bağlama yerlerine dönüştürecek dinamik ve esnek bir operasyon yönetimi planlandık” diyerek ifade ediyor.

Yüzde 40 indirimle karşılama…

Teos Marina’da tekne sahipleri 1 Ekim-30 Nisan arasında, en az 90 gün olmak koşuluyla % 40 indirimle denizde ya da karada kışlama yapabiliyor. Bir başka deyişle kışın sert günlerini beş yıldızlı bir ortamda güven içinde geçirebiliyor. Ayrıca ihtiyaç halinde yıllık sözleşmeli tekneler için 14 güne kadar kara park ücretsiz, çekme atma işlemleri ise metrekare çarpı 62,5 TL olarak hesaplanıyor. 80 tekne alabilen çekek sahasında, 75 tonluk travel lift ile maksimum 7,25 cm genişliğindeki tekneler için çekme /atma hizmeti verilebiliyor. Lift ile tekneler karaya çekilip, metrekare başına 6,25 TL ücret karşılığında basınçlı su ile alt yıkamaları yapılabiliyor. Çekek sahasında Petrol Ofisi akaryakıt istasyonu ve çevre temizlik hizmetleri kapsamında atık su alım, kontamine (kirli) atık toplama merkezi, atık yağ toplama merkezi ve sintine toplama istasyonlarına sahip olan Teos Marina’da motor yatların ve yelkenlilerin her türlü bakımını yapabilecek deneyimli teknik ekipler mevcut. Onlara acil durumların can kurtaranları diyorum. Marina’da teknelerin her türlü bakımının yapılabileceği teknik atölyeler de mevcut. Motor ve makine bakım onarım, elektrik elektronik, ahşap ve marangozluk, boya ve polyester hizmeti, torna ve metal işleri, yelken branda, arma ve donanım işlerini yapabiliyorlar. Tesiste tekne malzemeleri, yelken, şişme bot, dıştan takma motor ve brokerlik hizmeti veren yat market de bulunuyor. İhtiyaç duy anlar 232. 745 80 80 no’lu telefondan ilgililere ulaşabilir.

Tekneleriniz kışa hazır mı ?

Teos Marina’da geçtiğimiz günlerde “Tekneniz kışa hazır mı?” başlıklı seminer veren Old City Sailing eğitmeni Fatih Türktan, kışlama konusunda özellikle tentelere dikkat çekiyor. Deneyimli isim önerilerini ‘’ Özel imal edilmiş tenteler kanvas veya sentetik materyallerden üretilir. Bunlar jelkot ve teknenin genel durumu için çok faydalıdır. Bimini gibi örtüler tekneleri dolu ve yağmurdan korumaz. Pahalı biminiler kışın sökülmeli ve katlanıp kuru ortamda saklanmalıdır. Öte yandan elastik halatlarla tutturulmuş muşamba benzeri örtülerde ilk güçlü rüzgâr veya yağmurda yırtılarak işlev dışı kalabilir. Oysa iyi bir şekilde desteklenmiş tente, güverte üzerinde jelkotu koruyarak ömrünü uzatır. Suyun firarlarda donarak oluşturacağı hasarı önler. Kış aylarında tentenin altında güverte havalandırılarak küf oluşumu engellenmelidir.  Tenteler kesinlikle payandalara bağlanmamalıdır. Zira sert rüzgarlar payandaların oynamasına neden olabilir. Öyle bir durumda tekneler devrilebilir’’ diyerek sıralıyor. Teos Marina’daki teknik atölyelerden Armadora Yatçılık firmasının sahibi Mehmet Borlu’da kış bakımlarının önemine dikkat çeken deneyimli bir başka isim. Borlu, kendilerine emanet edilen motor yat ve yelkenlilerde neler yaptıklarını “Kışlamaya çıkan teknelerin makinelerini tatlı su ile çalıştırıp tuzlu suyu temizliyoruz. Tüm vana ve valfleri dıştan içe bir şey girmemesi için kapatıyoruz. Güvenlik önlemi olarak akü kutup başlarını söküp, yıldırım düşmesine karşı kablo ile iletken yerlerden topraklama yapıyoruz” sözleriyle ifade ediyor.

Bunlara dikkat edin…

Denizcileri yılın büyük bölümünde diledikleri yerlere güven ve keyifle ulaştıran tekneler özel ilgiye ihtiyaç duyar.  Geciktirilen veya ihmal edilen her bakım maviliklerde sorun olarak karşınıza çıkar. Tatsız bir durumla karşılaşmamak için hazır kış sezonu da gelmişken şu önerileri bir yere not etmenizi öneriyorum:

•Tekneniz henüz denizdeyken pis su deposu atık alım tesisine boşaltılmalıdır.

•Marinada ilk önce güverte, tüm branda aksesuarları, zincir ve zincirlik, demir, bol ve tazyikli su ile yıkanmalı, tuvaletler ve teknenin iç kısmı temizlenmelidir.

•Banyo giderlerinin pompa öncesi filtreleri sökülüp, temizlenip yerlerine takılmalıdır.

•Yelkenler indirilerek kontrol edilmeli, yıkanıp kurutularak depolanmalıdır. Gerekirse tamir için yelken imalatçısına teslim edilmelidir. Cenova tekne üzerinde bırakılacaksa mutlaka bağlanmalıdır.

•Halatlar tatlı su ile yıkanmalı, kurutulup ambarlara kaldırılmalıdır.

•Şişme bot sahile veya pontona alınıp, temizlenip yıkanmalı ve kuruyunca sökülüp, katlanarak tekne içinde saklanmalıdır.

•Usturmaçalar temizlenip tekne içine kaldırılmalıdır.

•Kıçtan takma motorlar için kışlama (bakımları ) yapılmalıdır.

•Ana yelken torbası, bimini, spray hood vb sökülerek yıkanıp kurutulmalı ve düzgün katlanarak tekne içerisinde saklanmalıdır. Sprayhood’un asetatı kırılmaması için o kısım katlanmamalı ve üzerine ağır eşyalar bırakılmamalıdır.

•Vinç ve dümen kılıfları takılmalıdır.

•Mazot deposu tamamen doldurulmalıdır.

•Güvertedeki depo kapaklarının ( pis su, mazot, temiz su) contalarının yapışmaması için etrafına vazelin krem sürülmesi önemlidir.

•Tekneden zeytinyağı, sirke, şeker, tuz, çay gibi malzemeler hariç, meşrubatlar dahil her türlü yiyecek malzemesi tahliye edilmelidir. Haşere ve fareye karşı uzmanlar ne öneriyorsa harfiyen yerine getirilmelidir.

•Yıkanmaya ihtiyacı olmayan özel tekne kıyafetleri dışındaki her türlü giysi, yatak takımları dahil yıkanmak üzere tekneden tahliye edilmelidir.

•Sintine temizlenmeli ve kuru bırakılmalıdır.

•Hız göstergesi vb gibi cihazlar sökülmeli ve kör tapaları takılmalıdır. Direk tepesi rüzgâr sensörü de sökülmelidir.

•Çıkartılabilen elektronikler teknede bırakılmamalıdır. Gösterge kapakları takılmalıdır.

•Makine bakımları ve kışlaması yapılmalıdır.

•Vanalar kapatılmalı ve üzerine korozyonu önleme amaçlı koruyucu sıkılmalıdır.

•Buzdolabı temizlenerek, kapağı açık bırakılmalıdır.

•Lpg vanası kapatılmalıdır. Mümkünse piknik tüplerinizi teknenizde bırakmamanız yaralıdır. Arada bir çay, kahve keyfi için uğrayacaksanız marinaların ikram konforu bu ihtiyaçları rahatlıkla karşılar.

•Tüm kromlar eski bir bulaşık süngeri yardımıyla vazelinlenmeli veya  wd 40 sıkılmalıdır.

•Zincir ve demir zincir locasından zincir sehpasına alınmalıdır.

•Tüm elektrik anahtarları ve ana şalterleri kapatılmalıdır.

•Akü kutup başları sökülerek, aküler oda sıcaklığında saklanmalıdır.

•Karadaki teknede pervane veya çarmıhlardan kalın bir kablo veya zincir yer ile temas edecek şekilde sarkıtılmalı, böylece topraklama yapılarak yıldırım düşmesine karşı önlem alınmalıdır. Karadaki teknelerin 220 volt elektrik beslemesi yapması güvenli değildir.

•Tekne içerisindeki tüm kapılar açık bırakılmalıdır. 1-2 adet lumboz veya heç aralık bırakılmalı ve nem alıcılar yerleştirilmelidir.

•Güverte üzerinde jelkot hasarlı bölgeler varsa tamirleri yapılmalıdır.

•Tekne üzerine kışlık örtü örtülmelidir. Lütfen bunu ihmal etmeyin.

•Heç kilitleri içeriden kilitlenmeli, portuç vb. dolaplarda aynı şekilde  kilitlenmelidir.

•Tekne evrakları tekneden alınarak, anahtar marina ofisine bırakılmalıdır. 

Almanya örneği...

Bunları harfiyen uygularsanız kışı içiniz rahat geçirebilirsiniz. Unutmayın ki önlemler bizlerin risklere karşı yegane güvencesidir. Bu yazımı iş seyahatim nedeniyle bulunduğum Almanya’dan yazıyorum. Ziyaret ettiğim kentlerde tekne sahiplerinin ne kadar dikkatli ve özenli olduklarını anlatsam imrenirsiniz. Sözün özü değerli okurlar, hepinize emniyetli, sağlık ve mutluluk dolu güzel bir kış sezonu diliyorum. Teknelerinin bakımını daha önceden yaptıkları için kış aylarında havalar izin verdiği ölçüde maviliklere koşacakların pruvası neta, rüzgar kolayına olsun.  Lütfen güvenlik önlemlerini ihmal etmeyin. Aman dikkat.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: