Denizcilerin Antalya buluşması, giysiler ve kitaplar…

Hakan Atis

(13 Aralık 2018)

Türkiye’de denizciliğe yönelik ilgi giderek artıyor. Mavi bilincin oluşmasında ve yaygınlaşmasında sivil toplum kuruluşları elbette önemli rol oynuyor. Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği, bu konuda aktif olan kurumların başında geliyor. Bu hafta DADD’ın Antalya toplantısından, kitaplardan ve Ege Açıkdeniz Yat Kulübü’nden söz edeceğim.

Merkezi İstanbul’da bulunan ve kısa adı DADD olan Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği, Türkiye’deki denizcilerin ortak platformu olmaya aday gözüküyor. Dr. Zafer Türkmen’in kurucusu ve yönetim kurulu başkanı olduğu DADD, denizcilerin yaşadığı bürokratik sorunları gündeme taşımasının yanı sıra bölge toplantıları yaparak kolektif güç birliği zemini oluşturmak için çalışıyor. Bu amaçla yarın (14 Aralık 2018 Cuma ) Antalya’da önemli bir toplantı yapılacak. Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği ile Antalya Yelken ve Deniz Sporları İhtisas Kulübü’nün ortaklaşa gerçekleştireceği etkinlikte ‘Amatör Denizciliğimiz ve DADD’ ve ‘DADD Ralli Akdeniz 2019’ başlığı altında iki sunum yapılacak. Katılmak isteyen amatör denizciler 530.825 37 40 no’lu telefondan Simay Çertel’i arayabilir. Ulaşım adresi ise şöyle: Antalya Yelken ve Deniz Sporları İhtisas Kulübü, Meltem Mahallesi, Akdeniz Bulvarı, No: 1, Muratpaşa-Antalya. Toplantıda geçtiğimiz yıl Karadeniz’de mavi bir heyecan dalgası yaratan DADD Rallisi’nin Akdeniz’e taşınması da gündeme gelecek. Elbette mavi kart başta olmak üzere amatör denizciler için bürokratik sorun yaratan diğer konularda ele alınacak. Özetlemek gerekirse Antalya, amatör denizcilerin geleceğe yönelik güç birliği arayışlarının ilk adımına sahne olacak. Orada ki tüm dostları saygı ve sağlık dileklerimle selamlıyorum. Hepsinin pruvası neta, rüzgar kolayına olsun.

İzmir trofesi

Kış geldi ancak denizciler için hayat devam ediyor. Dr. Akif Sezer’in komodoru olduğu ‘Ege Açıkdeniz Yat Kulübü Çeşme Marina’ yılın son yarışı için mavilikleri hareketlendirecek. 15-16 Aralık tarihlerinde Ankara Yelken Kulübü ile birlikte 2018 güz tröfesinin son etabı gerçekleştirilecek. Geçen ay yapılan yarışa 34 tekne katılmıştı, yine yüksek katılım bekleniyor. EAYK Çeşme Marina komodoru Akif Sezer, yelkenciliğe ilgi duyanları haftasonu Çeşme Marina’da beklediklerini belirtiyor. Güzel işlere imza atıyorlar. A’dan Z’ye hepsini kutluyorum. Yarışlara objektifiyle renk katan fotoğraf ustası ve deniz dostu Seden Erdi’ye görsel katkısı nedeniyle teşekkür ediyorum.

Denizcilik kitapları

Bu hafta iki kitap tavsiye edeceğim. İlki deneyimli bir yazar ve siyasetçi olan Kemal Anadol’un imzasını taşıyor. Kırmızı Kedi Yayınları’ndan çıkan ‘Kulağım Karadeniz’de sizleri zaman tünelinde unutulmaz bir yolculuğa çıkaracak. Özellikle tarih ve dönem kitaplarından hoşlananlar için biçilmiş kaftan. Emekli Amiral Cem Gürdeniz’in ifadesiyle çılgın Türk denizcilerinin sadece Kurtuluş Savaşı için malzeme taşımadıklarını, aynı zamanda bağımsızlık ve özgürlük ateşi taşıdıklarını anlatıyor. Kitapçılarda bulabilirsiniz. Diğer eser ise cumhuriyet dönemi Türk denizciliğinin sembol ismi Sadun Boro gibi dünya denizlerinde bayrağımızı dalgalandırmış usta denizcimiz Tanıl Tuncel’e ait. Kitabına ‘Dünya Gerçekten Yuvarlakmış’ ismini veren ustamız Tanıl Tuncel’in satırlarını büyük bir merak ve keyifle okuyacaksınız. Tanıl Ağabey ile Bodrum’da keyifli bir deniz sohbeti gerçekleştirdim. Dileyen okurlar bahsi geçen eser için Denizler Kitabevi’nin 212. 249 88 93 no’lu telefonunu arayabilir.

A

Deniz giysileri

Kış aylarında yelken açılmaz sanmayın. Denizciler için zaman ve doğa koşuları elverişli oldukça maviliklere yönelmek hayatın anlamı gibidir. Ancak kış aylarında vücudu kuru ve sıcak tutacak giysiler olmadan denize çıkmak, çoğu zaman sonu doktorda biten sıkıntılı bir süreci yaşamak demektir. Okurlardan bu yönde gelen soruları yanıtlamak amacıyla Helly Hansen’in (HH) Türkiye distrübütörlerinden Tes Konfeksiyon ile görüştüm.  Firma yöneticilerinden Taner Halaçoğlu, 2019 yılının en büyük yeniliklerinden birinin içlerinde özel bir izolatör olan ‘Lifaloft’ bulunan ve aynı adı taşıyan montlar olacağını belirtti. HH’nin ‘Skagen Offshore Jacket’ adlı giysisi de soğuk ve dalgalı havalarda seyir yapan denizciler tarafından ilgi görüyor.  Adını soğuk Norveç kıyılarındaki Skagen deniz fenerinden alıyor ve denizcilik konusunda dünyanın en ileri toplumları sayılan kuzey ülkelerini sembolize ediyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: