Mavi yol, teknoloji ve denizcilik kitapları…

Hakan Atis

(6 Aralık 2018)

Denizcilik tarih boyunca medeniyetin ve zenginliğin yolunu açmıştır. Bir başka deyişle denizciler, dünyanın dört bir yanında bayrak göstererek son derece önemli ve tarihi gelişmelerin yaşanmasına öncülük etmiştir. Yazımı o uğurda yaşamlarını yitirenlerin anısına ithaf ediyorum. Bu hafta denizcilik sektörünün etkin şirketlerinden Denpar’dan ve kitaplardan da söz edeceğim.

..

Denizcilik, teknolojik yeniliklerin ve ticari gelişmelerin ilham kaynağı olan sektörlerin başında gelir. Clarksons Research şirketinin Deniz Ticaret Odası tarafından yayınlanan verilerine göre 2008 yılında dünya genelinde deniz ticareti 10.86 milyar, geçtiğimiz yıl 13.55 milyar ton olarak gerçekleşti. Hiç şüphesiz bu rakamlar yıldan yıla daha da artacak. Bir başka deyişle denizciler, karşılaştıkları her türlü zorluğun üstesinden gelecek, uygarlığın mavi yolunu dünyanın dört bir yanına taşıyacak. Onlar bu görevlerini yerine getirirken sadece denizlerin zorluklarıyla mücadele etmiyor. An geliyor başka tehlikelere göğüs geriyor.  İzlememiş okurlarımız varsa başrolünde Tom Hanks’in harikalar yarattığı 2013 yapımı ‘Kaptan Phillips’ adlı filmi tavsiye ediyorum. 2009 yılında Somalili korsanlar tarafından rehin alınıp kaçırılan Richard Phillips’in öyküsü anlatılıyor. Yaklaşık birbuçuk saatinizi ayırın.  Ne demek istediğimi daha da iyi anlayacaksınız. Veya yolunuz İngiltere’ye düşerse Greenwich’de müze olarak sergilenen ‘Cutty Sark’ adlı ünlü gemiyi ziyaret edin. 1869 ve sonrasında uzakdoğu limanlarından İngiltere’ye çay ve baharat getiren muhteşem bir yelkenli. Onu gördüğünüz ve mürettebatının ne tür zorluklara meydan okuduğunu düşündüğünüz an, emin olun denizcilere olan saygınız daha da artacak. Gelelim yazımın denizcilik teknolojisiyle ilgili kısmına. Sizlere 51 yıl önce ABD’nin Wisconsin eyaletinde kurulan HARKEN’in denizciler arasında ilgi uyandıran ‘Mooring Winch’ adlı ürününden söz edeceğim.

Estetik ve kalite…

1967 yılında Peter ve Olaf Harken kardeşler tarafından kurulan, yüksek performans ve yelken ekipmanları üreticisi ‘HARKEN’ yeni ırgatıyla beğeni topluyor. Mevcut asansör ırgatlara göre daha hafif olan ‘Mooring Winch’, güverte altında kalan motor kısmı özel olarak tasarlandığı için piyasadakilere oranla daha az yer kaplıyor. Gece için otomatik gövde aydınlatmasına da sahip. Tik, krom ve siyah alüminyum seçenekleri mevcut. Ürün firmanın Türkiye Distribütörü Denpar Makina A.Ş’den (216. 693 35 35 /  http://www.denpar.com ) temin edilebilir. Şu anda 600 ve 1200 kg kapasiteli iki model mevcut. İlki 45-60 ft, ikincisi 60-90 ft tekneler için. Daha büyük modellere yönelik olanlar 2019’da piyasaya çıkacak. Denpar, denizcilikte saygın bir dünya markası olan HARKEN’in yenilikçilik vizyonunu başarıyla temsil ediyor. A’dan Z’ye hepsini kutluyorum.

Yarışlardan…

Türkiye Yelken Federasyonu’nun takvimde yer alan, Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü tarafından Milta Bodrum Marina’nın işbirliğiyle düzenlenen dragon sonbahar serisinin 4. yarışı Bodrum’da gerçekleştirildi. Marina Yat Kulübü’nde düzenlenen kapanış töreninde ‘Provezza Blue’ teknesinden Ali Tezdiker ve ekibi birincilik, ‘Elif’ teknesinden Azat Baykal ve ekibi ikincilik, ‘Therapie’ teknesinden Şenkar Öztüzün ve ekibi üçüncülük ödülünü aldı. Bodrum Açıkdeniz Yelken Kulübü, 9 Mart 2019 tarihinde başlayacak ‘Dragon İlkbahar Serisi’ için kısa süre içinde çalışmalara başlayacak. B.A.Y.K üyelerinin pruvası neta, rüzgar kolayına olsun.

Kitaplar…

Bu hafta ‘Ivar Dedekam’ imzalı iki eser tavsiye edeceğim. Özellikle yelkencilikle amatör düzeyde ilgileniyorsanız okumanızda yarar var. İlk kitap ‘Yelken ve Arma Ayarları’ adını taşıyor. Sezar Atmaca ve Selahattin Erkanlı tarafından tercüme edilmiş. İçerdiği konuları pekiştiren çizimler gayet güzel. İkincisinde ise ‘Temel Denizcilik Bilgileri’ başlığı altında bağlanma, manevra ve demirleme konularında bilgi veriliyor. Çevirisi Enis Tek, redaksiyonu Sezar Atmaca tarafından yapılmış. Bu eserleri İstanbul Beyoğlu İstiklal Caddesi’ndeki Denizler Kitabevi’nde bulabilirsiniz. Telefonu + 90. 212. 249 88 93. Web sayfasına www.denizlerkitabevi.com adresinden erişebilirsiniz. Esen kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: