Mega yatlara hizmet…

Hakan Atis

(29 Kasım 2018)

Türkiye sahip olduğu şahane kıyılarıyla özellikle son yirmi yıldır mega ve giga yatların vazgeçilmez uğrak merkezlerinden. Ultra lüks yatlara hizmet vermek kolay değil. Terzi ihtiyacından özel karşılamaya, doktor bulmaktan çiçek temin etmeye kadar her türlü hizmet sunuluyor. Şaşırmayın, manikür de buna dahil. Konuyu sektörün deneyimli isimlerinden Defne Giraud ile konuştum.

Öncelikle kısa bir bilgi . 40 metre ve üstü yatlar mega, 70 ile 150 metre arasında olanlar giga olarak tanımlanıyor. Şimdi konuya girebiliriz. Gazetelerde özellikle yaz aylarında şu tarz haberler dikkatinizi çeker, milyarder işadamı falancaya ait mega yat görenleri hayran bıraktı. Lüks yata bilmem kaç kamyon yakıt alındı. O kadar büyük ki kıyıya yaklaşamadı, marinaya giremedi. Vesaire, vesaire… Aslına bakarsanız mega ve giga yatlara hizmet vermek için Marmaris-Bodrum veya Göcek’te bulunmaya gerek yok. Bu ticari bir iş ve müşteri nerede hizmet talep ederse ‘yakıt alma dışındaki birçok hizmet dahil’ gerekenler orada yerine getiriliyor. Çok zahmetli bir iş. Lakin, hakkını teslim etmek lazım, mega ve giga yatlara hizmet sunan Türk firmalarının büyük bir kısmı oldukça başarılı. Öyle olmasa kuş misali olan müşteriler anında uçup gider. Yunan adaları burnumuzun dibinde. Denizcilik sektöründeki hünerleri de malum. Doğal olarak bu tür paralı müşterileri kaçırmamak için kırk takla atıyorlar. Hal böyle olunca rekabet nasıl kıran kırana anlayın. Yazımın girişinde vurguladığım gibi mega ve giga yatlara hizmet sunmak ve ülkemizde giderek yaygınlaşan yat yönetimi oldukça ciddi tecrübe gerektiriyor. Şimdi arkanıza yaslanın. Diyelim ki milyarder bir işadamı, dünya çapında film yıldızı, pop star veya şöhretli sporcusunuz. Yani paranız var ve yatla çıktığınız tatilde kaliteli hizmet almak istiyorsunuz. O halde yapmanız gereken A’dan Z’ye hizmet alabileceğiniz şirketi bulmak. Gerisi kolay… Siz istiyorsunuz, onlar yerine getiriyor.  Aquamarine’de bu alanda uzmanlaşmış şirketlerden. Kurucu ortaklardan Defne Giraud’da sektörün deneyimli isimlerinden. Bu nedenle sözü fazla uzatmadan kendisine bırakıyorum. Buyrun, sabır ve tecrübe gerektiren bu dünyanın kapısından içeri girin. Defne Giraud’a mega ve giga yatlarda hizmet süreci nasıl başlar, neler yapılır diye sordum.

İlk adım karşılama

Çocukluk yaşlarından itibaren hayatı denizlerde geçen Giraud, ‘’Hizmet almak isteyen yatın ülkeye giriş yapacağı liman ve gün netleştikten sonra, gerekli marina rezervasyonları yapılır’’ diyerek söze başladı. Yatların varış limanında veya marinada iki yetkilileri tarafından karşılandığını belirten deneyimli isim sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’ Bir kişi yatın orijinal belgeleri ile giriş işlemlerine başlarken, diğeri kaptan ile  yatın ülkede kalış süresi içinde verilecek servislerin detaylarını görüşür. Türkiye’deki kalış süresi boyunca, İstanbul – Mersin kıyı hattı boyunca, gözetimimiz altında olurlar. Mega yatlara verdiğimiz servisler arasında şunları sayabiliriz; ülkeye giriş çıkış formaliteleri, marina rezervasyonları, güzergah planlama, yakıt temini, provizyon alımı, teknik servis desteği, yedek parça temini, rehberli özel tur ve transferler, uçak bileti ve konaklama, sekreterya hizmeti, özel uçak organizasyonu.’’

Neler var neler

Hizmet verdikleri mega yatların üst segmentte olduğunu vurgulayan Defne Giraud, hizmetlerinde son derece titiz olduklarını belirterek ‘’Üst düzey veya VIP misafirler ağırlandığı için, tarafımızdan verilen her türlü servis son derece özenli ve üst düzeydir. Gelebilecek taleplerin yelpazesi de oldukça geniştir. Geçen sene Mayıs ayında Kuşadası’ndan giriş yaparak  20 gün sularımızda kalan 62 metrelik özel bir mega yata verdiğimiz servisleri ifade ederek konuyu netleştirebileceğimi düşünüyorum. Tüm yasal formaliteler, marina rezervasyonları, kuru temizleme, halı yıkama, uydu aparatı ve çeşitli teknik donanım tamiri. 15 mürettebat için golf sahasına rezervasyon ve transferi. Tanker ile 7 ton içecek su ve provizyon temini. Acil durum yüzünden tekneden ayrılmak zorunda kalan gemici için uçak bileti ayarlama ve yerine alternatif gemiciler sunma. Akşam saatleri hastalanan kaptan için yata doktor temin etme.  Çanakkale çıkış formaliteleri, özel uçak ile İstanbul’a gelen tekne sahibi ve misafirleri için özel bir karşılama.  Yatta quartet organizasyonu,  özel çiçek vb gibi ürünlerin temini. Özel ve ultra lüks İstanbul turu. Hizmetlerimiz elbette bunlarla sınırlı değil. Farklı ülkelerden gönderilmiş paket ve kargolarının takibi, terzilik hizmetleri, yakıt temini vesaireye kadar uzanıyor. Örneğin sadece belli bir restoran da yemek ve manikür yaptırmak amacıyla giriş – çıkış yapan 79 metrelik bir yatımız mevcuttu. Çok çeşitlilik gösteren servis verme  konusunda izlediğimiz yol, irtibat kurulduğu andan itibaren ivedilikle doğru bilgileri kaptana iletip, gerektiği takdirde insiyatif kullanarak yatın mürettebatının veya sahibinin/misafirlerinin nitelikleri doğrultusunda gerekli yönlendirmeleri yapmak. Söz verdiğimiz süre içinde, güler yüzlü ve içten hizmet anlayışı ile çalışıp, tekne sahibi ve yat personelini ülkemizden mutlu uğurlamak için elimizden gelenin en iyisini yapmaktır’’ diyor.

Yat yönetimi

Mega yatların yönetimi de ayrı bir uzmanlık ve ekip çalışması gerektiriyor. Ülkemizde bu alanın değerlendirilmesi gerektiğini fark eden şirketlerin başında Aquamarine geliyor. Müşterilerinin büyük çoğunluğunun yabancılar olduğunu vurgulayan Defne Giraud, tekne sahiplerinin ihtiyaçlarını onların yerine düşünüyor, gereğini yapıyoruz’’ diyor. Yat yönetiminin son derece titiz ve ayrıntılı çalışma gerektirdiğini ifade eden deneyimli isim sözlerini ‘’ Yat işletmeciliğinde bilinmesi ve uygulanması gereken kanunlar, yönetmelikler, etik kurallar gibi sayısız detay var. Bu hususlar doğrultusunda temel olarak hizmetlerimizi;  Mürettebat Yönetimi, Finansal Yönetim, Teknik yönetim şeklinde bölümlendiriyoruz. Bu hizmetlerimiz ile ilgili alanında deneyimli personelimiz ile yat sahiplerinin yüklerini üzerlerinden alarak tüm sorumluluğu biz üstleniyoruz. Özet olarak örneğin mürettebat yönetimi hizmeti kapsamında teknelere  mürettebat seçimi, bu mürettebatın sigorta ve diğer resmi işlemlerinin tamamlanması, ehliyetleri, sertifikaları ve mesleki eğitimlerini takip ve temin ediyoruz. Aynı şekilde Finansal olarak da bir teknenin yıllık harcamalarının tespiti, takibi ve  raporlanması gibi işlerin sorumluluğunu tekne sahiplerinin üzerinden alıyoruz. Kadromuzdaki mühendislerimiz teknelerin tüm plan ve işletme talimatlarını şirket bünyesinde barındırıyor ve gerektiği zaman 7/24 her türlü arızaya uzaktan destek olabiliyor. Bunun yanı sıra bakım ve onarım planlamaları, bütçelendirilmesi ve işlerin takibi de tekne sahipleri adına titizlikle yapılıyor. Teknik olarak ikinci el satışlarda veya yeni inşa teknelerde survey, değerlendirme ve yeni inşa işlerinin takibini de deneyimli personelimiz ile gerçekleştiriyoruz. Sonuç olarak Yat Yönetim Hizmetlerimizin amacı, günlük iş yoğunlukları arasında tekne sahiplerinin bu detaylarla zaman kaybetmeden teknelerini yönetmek ve onların deniz üzerinde huzurunu, güvenliğini sağlamak diyebiliriz’’ diyerek tamamlıyor.

Ekip çalışması

Aquamarine ailesi, başarının ekip çalışmasının doğal bir sonucu olduğuna inanan kişilerden oluşuyor. Bu nedenle onları kısaca tanıtmak istiyorum. Melis ve Defne Giraud ile Gökhan Başpınar kurucu ortak. Şölen Dönmez ve Serdar Şimşek ekibin diğer üyeleri. Melis Giraud, çocukluğundan itibaren denizle iç içe olan bir kişi. Yatçılık sektörümüzün saygın isimlerinden. Fransızca, İtalyanca ve İngilizce biliyor. Gökhan Başpınar ise Deniz Harp Okulu mezunu. Dünya’nın en güzel yatlarının başında gelen ve büyük önder Atatürk’ün gözbebeği olan Savarona’nın uzun yıllar kaptanlığını yaptı. Teknik ve lojistik destek, yat işletmeciliği, yat satışı ve danışmanlık konularında sektörün kanaat önderlerinden. İngilizce ve İtalyanca biliyor. Defne Giraud ise ülkemize gelen yatlarla koordinasyonu sağlıyor. Sahada işlerin eksiksiz yürütülmesinden sorumlu. Şölen Dönmez, kokartlı bir rehber. Ekibin yurtiçi ve dışındaki organizasyonlarında görev yapıyor. Serdar Şimşek ise tüm limanlarda gümrük müdürlükleri ve başkanlıklarda yatların uymakla yükümlü olduğu yasal işlemlerin eksiksiz yapılmasını sağlıyor. Aquamarine ekibine ‘contact@aquamarineltd.net’ elektronik posta adresi veya   90.533. 260 16 67 no’lu telefondan ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin haber platformu  www.cnnturk.com’da  06 Aralık Perşembe günü yeni bir yazıyla merhaba demek üzere esen kalın. Pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun.

.

Türkiye sahip olduğu şahane kıyılarıyla özellikle son yirmi yıldır mega ve giga yatların vazgeçilmez uğrak merkezlerinden. Ultra lüks yatlara hizmet vermek kolay değil. Terzi ihtiyacından özel karşılamaya, doktor bulmaktan çiçek temin etmeye kadar her türlü hizmet sunuluyor. Şaşırmayın, manikür de buna dahil. Konuyu sektörün deneyimli isimlerinden Defne Giraud ile konuştum.

..

Öncelikle kısa bir bilgi . 40 metre ve üstü yatlar mega, 70 ile 150 metre arasında olanlar giga olarak tanımlanıyor. Şimdi konuya girebiliriz. Gazetelerde özellikle yaz aylarında şu tarz haberler dikkatinizi çeker, milyarder işadamı falancaya ait mega yat görenleri hayran bıraktı. Lüks yata bilmem kaç kamyon yakıt alındı. O kadar büyük ki kıyıya yaklaşamadı, marinaya giremedi. Vesaire, vesaire… Aslına bakarsanız mega ve giga yatlara hizmet vermek için Marmaris-Bodrum veya Göcek’te bulunmaya gerek yok. Bu ticari bir iş ve müşteri nerede hizmet talep ederse ‘yakıt alma dışındaki birçok hizmet dahil’ gerekenler orada yerine getiriliyor. Çok zahmetli bir iş. Lakin, hakkını teslim etmek lazım, mega ve giga yatlara hizmet sunan Türk firmalarının büyük bir kısmı oldukça başarılı. Öyle olmasa kuş misali olan müşteriler anında uçup gider. Yunan adaları burnumuzun dibinde. Denizcilik sektöründeki hünerleri de malum. Doğal olarak bu tür paralı müşterileri kaçırmamak için kırk takla atıyorlar. Hal böyle olunca rekabet nasıl kıran kırana anlayın. Yazımın girişinde vurguladığım gibi mega ve giga yatlara hizmet sunmak ve ülkemizde giderek yaygınlaşan yat yönetimi oldukça ciddi tecrübe gerektiriyor. Şimdi arkanıza yaslanın. Diyelim ki milyarder bir işadamı, dünya çapında film yıldızı, pop star veya şöhretli sporcusunuz. Yani paranız var ve yatla çıktığınız tatilde kaliteli hizmet almak istiyorsunuz. O halde yapmanız gereken A’dan Z’ye hizmet alabileceğiniz şirketi bulmak. Gerisi kolay… Siz istiyorsunuz, onlar yerine getiriyor.  Aquamarine’de bu alanda uzmanlaşmış şirketlerden. Kurucu ortaklardan Defne Giraud’da sektörün deneyimli isimlerinden. Bu nedenle sözü fazla uzatmadan kendisine bırakıyorum. Buyrun, sabır ve tecrübe gerektiren bu dünyanın kapısından içeri girin. Defne Giraud’a mega ve giga yatlarda hizmet süreci nasıl başlar, neler yapılır diye sordum.

İlk adım karşılama

Çocukluk yaşlarından itibaren hayatı denizlerde geçen Giraud, ‘’Hizmet almak isteyen yatın ülkeye giriş yapacağı liman ve gün netleştikten sonra, gerekli marina rezervasyonları yapılır’’ diyerek söze başladı. Yatların varış limanında veya marinada iki yetkilileri tarafından karşılandığını belirten deneyimli isim sözlerini şöyle sürdürdü: ‘’ Bir kişi yatın orijinal belgeleri ile giriş işlemlerine başlarken, diğeri kaptan ile  yatın ülkede kalış süresi içinde verilecek servislerin detaylarını görüşür. Türkiye’deki kalış süresi boyunca, İstanbul – Mersin kıyı hattı boyunca, gözetimimiz altında olurlar. Mega yatlara verdiğimiz servisler arasında şunları sayabiliriz; ülkeye giriş çıkış formaliteleri, marina rezervasyonları, güzergah planlama, yakıt temini, provizyon alımı, teknik servis desteği, yedek parça temini, rehberli özel tur ve transferler, uçak bileti ve konaklama, sekreterya hizmeti, özel uçak organizasyonu.’’

Neler var neler

Hizmet verdikleri mega yatların üst segmentte olduğunu vurgulayan Defne Giraud, hizmetlerinde son derece titiz olduklarını belirterek ‘’Üst düzey veya VIP misafirler ağırlandığı için, tarafımızdan verilen her türlü servis son derece özenli ve üst düzeydir. Gelebilecek taleplerin yelpazesi de oldukça geniştir. Geçen sene Mayıs ayında Kuşadası’ndan giriş yaparak  20 gün sularımızda kalan 62 metrelik özel bir mega yata verdiğimiz servisleri ifade ederek konuyu netleştirebileceğimi düşünüyorum. Tüm yasal formaliteler, marina rezervasyonları, kuru temizleme, halı yıkama, uydu aparatı ve çeşitli teknik donanım tamiri. 15 mürettebat için golf sahasına rezervasyon ve transferi. Tanker ile 7 ton içecek su ve provizyon temini. Acil durum yüzünden tekneden ayrılmak zorunda kalan gemici için uçak bileti ayarlama ve yerine alternatif gemiciler sunma. Akşam saatleri hastalanan kaptan için yata doktor temin etme.  Çanakkale çıkış formaliteleri, özel uçak ile İstanbul’a gelen tekne sahibi ve misafirleri için özel bir karşılama.  Yatta quartet organizasyonu,  özel çiçek vb gibi ürünlerin temini. Özel ve ultra lüks İstanbul turu. Hizmetlerimiz elbette bunlarla sınırlı değil. Farklı ülkelerden gönderilmiş paket ve kargolarının takibi, terzilik hizmetleri, yakıt temini vesaireye kadar uzanıyor. Örneğin sadece belli bir restoran da yemek ve manikür yaptırmak amacıyla giriş – çıkış yapan 79 metrelik bir yatımız mevcuttu. Çok çeşitlilik gösteren servis verme  konusunda izlediğimiz yol, irtibat kurulduğu andan itibaren ivedilikle doğru bilgileri kaptana iletip, gerektiği takdirde insiyatif kullanarak yatın mürettebatının veya sahibinin/misafirlerinin nitelikleri doğrultusunda gerekli yönlendirmeleri yapmak. Söz verdiğimiz süre içinde, güler yüzlü ve içten hizmet anlayışı ile çalışıp, tekne sahibi ve yat personelini ülkemizden mutlu uğurlamak için elimizden gelenin en iyisini yapmaktır’’ diyor.

Yat yönetimi

Mega yatların yönetimi de ayrı bir uzmanlık ve ekip çalışması gerektiriyor. Ülkemizde bu alanın değerlendirilmesi gerektiğini fark eden şirketlerin başında Aquamarine geliyor. Müşterilerinin büyük çoğunluğunun yabancılar olduğunu vurgulayan Defne Giraud, tekne sahiplerinin ihtiyaçlarını onların yerine düşünüyor, gereğini yapıyoruz’’ diyor. Yat yönetiminin son derece titiz ve ayrıntılı çalışma gerektirdiğini ifade eden deneyimli isim sözlerini ‘’ Yat işletmeciliğinde bilinmesi ve uygulanması gereken kanunlar, yönetmelikler, etik kurallar gibi sayısız detay var. Bu hususlar doğrultusunda temel olarak hizmetlerimizi;  Mürettebat Yönetimi, Finansal Yönetim, Teknik yönetim şeklinde bölümlendiriyoruz. Bu hizmetlerimiz ile ilgili alanında deneyimli personelimiz ile yat sahiplerinin yüklerini üzerlerinden alarak tüm sorumluluğu biz üstleniyoruz. Özet olarak örneğin mürettebat yönetimi hizmeti kapsamında teknelere  mürettebat seçimi, bu mürettebatın sigorta ve diğer resmi işlemlerinin tamamlanması, ehliyetleri, sertifikaları ve mesleki eğitimlerini takip ve temin ediyoruz. Aynı şekilde Finansal olarak da bir teknenin yıllık harcamalarının tespiti, takibi ve  raporlanması gibi işlerin sorumluluğunu tekne sahiplerinin üzerinden alıyoruz. Kadromuzdaki mühendislerimiz teknelerin tüm plan ve işletme talimatlarını şirket bünyesinde barındırıyor ve gerektiği zaman 7/24 her türlü arızaya uzaktan destek olabiliyor. Bunun yanı sıra bakım ve onarım planlamaları, bütçelendirilmesi ve işlerin takibi de tekne sahipleri adına titizlikle yapılıyor. Teknik olarak ikinci el satışlarda veya yeni inşa teknelerde survey, değerlendirme ve yeni inşa işlerinin takibini de deneyimli personelimiz ile gerçekleştiriyoruz. Sonuç olarak Yat Yönetim Hizmetlerimizin amacı, günlük iş yoğunlukları arasında tekne sahiplerinin bu detaylarla zaman kaybetmeden teknelerini yönetmek ve onların deniz üzerinde huzurunu, güvenliğini sağlamak diyebiliriz’’ diyerek tamamlıyor.

Ekip çalışması

Aquamarine ailesi, başarının ekip çalışmasının doğal bir sonucu olduğuna inanan kişilerden oluşuyor. Bu nedenle onları kısaca tanıtmak istiyorum. Melis ve Defne Giraud ile Gökhan Başpınar kurucu ortak. Şölen Dönmez ve Serdar Şimşek ekibin diğer üyeleri. Melis Giraud, çocukluğundan itibaren denizle iç içe olan bir kişi. Yatçılık sektörümüzün saygın isimlerinden. Fransızca, İtalyanca ve İngilizce biliyor. Gökhan Başpınar ise Deniz Harp Okulu mezunu. Dünya’nın en güzel yatlarının başında gelen ve büyük önder Atatürk’ün gözbebeği olan Savarona’nın uzun yıllar kaptanlığını yaptı. Teknik ve lojistik destek, yat işletmeciliği, yat satışı ve danışmanlık konularında sektörün kanaat önderlerinden. İngilizce ve İtalyanca biliyor. Defne Giraud ise ülkemize gelen yatlarla koordinasyonu sağlıyor. Sahada işlerin eksiksiz yürütülmesinden sorumlu. Şölen Dönmez, kokartlı bir rehber. Ekibin yurtiçi ve dışındaki organizasyonlarında görev yapıyor. Serdar Şimşek ise tüm limanlarda gümrük müdürlükleri ve başkanlıklarda yatların uymakla yükümlü olduğu yasal işlemlerin eksiksiz yapılmasını sağlıyor. Aquamarine ekibine ‘contact@aquamarineltd.net’ elektronik posta adresi veya   90.533. 260 16 67 no’lu telefondan ulaşabilirsiniz. Türkiye’nin haber platformu  www.cnnturk.com’da  06 Aralık Perşembe günü yeni bir yazıyla merhaba demek üzere esen kalın. Pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: