İzmir Özel Türk Koleji, Mersin ve kış trofesi…

Hakan Atis

(20 Aralık 2018) (30 Haziran 2020)

Türkiye’yi güldürürken düşündüren usta sanatçı Cem Yılmaz’ın dediği gibi eğitim şart. Hele söz konusu mavilikler olunca. Bunun önemini fark eden birçok kurum kolları sıvamış durumda. Bugün 2019 Marmaris Kış Trofesi, Mersin’deki önemli buluşma ve yelkencilikte İzmir’e canlılık kazandıran güzel bir çalışmadan söz edeceğim.

İzmir, yelken sporunda körfezini ve kıyılarını yeterince değerlendiremiyor. Oysa kentin geçmişinde, özellikle 1950’li yıllarda Göztepe ile Karşıyaka arasındaki yelken yarışları oldukça önemlidir. Neyse ki son yıllarda bu atalet yerini giderek artan bir canlılığa bırakıyor. Peki yeterli mi ? Elbette değil. Lakin, hiç yoktan iyidir. İzmir Özel Türk Koleji’de 100’ü aşkın lisanslı sporcusu ve milli takıma birçok sporcu kazandıran eğitmenleri Taylan Kököz ve Tanıl Timuçin eşliğinde ciddi çalışmalara imza atıyor. İki dönem halinde gerçekleştirilen kurslarda denizci bağları, güvenlik, kıyafet seçimi ve kullanımı, meteoroloji ve rüzgar bilgisi, optimist, arma, seyir ve kontralar, eğitmen eşliğinde dümen tutabilme, karaya yanaşma ve denize açılma, tramola ve kavança atabilme eğitimleri veriliyor. Bu çalışmayı önemsiyorum. Çünkü hedef kitlesi 6-13 yaş aralığı. Bir başka deyişle geleceğin yelkencilerine yönelik. Kursiyer öğrenciler yelkenciliğin temeli sayılan optimist kullanıyor. İzmir Özel Türk Koleji Yelken Kulübü, Türkiye Yelken Federasyonu tarafından resmen tanınıyor ve federe. Bilgi edinmek isteyenler www.itkyelken.com sayfasını ziyaret edebilir. O çatı altında yetişen genç sporcularımızı gelecekte ülkemize milli başarılar kazandırırken göreceğime yürekten inanıyorum. Hepsinin pruvası neta, rüzgar kolayına olsun. Onlarla en kısa zamanda denizlerde buluşmayı diliyorum. İzmir kabuğunu bu tür atılımlarla kırabilir.  İTK’nın kurucusu ve cumhuriyet dönemi öğretmenlerinin mümtaz bir temsilcisi olan merhum Bahattin Tatış’ı da saygıyla anıyorum. Mekanı cennet olsun. Kurumun tüm yöneticilerini A’dan Z’ye tebrik ediyorum. Bu yolda adım adım daha da ileri gitmelerini diliyorum.

Değerli okurlar, İzmir Özel Türk Koleji, yazımı güncellediğim 2020 yılında eğitimde olduğu kadar yelkencilikte de başarılı çalışmalara imza attı. Dünya genelinde etkisini sürdüren salgın döneminde başlattığı online yelken eğitimi başlı başına bir takdir vesilesi Gelecek haftalarda sizlere bu konuda taze bilgiler aktaracağım. Dört kuşağı İzmirli bir yurttaş olarak İTK ile her zaman gurur duydum, yazımda farklı anlamlar aranmasın, zira kızım ve oğlum ilk, orta ve lise eğitimlerini başka kurumlarda yaptı. Çünkü meslek hayatımda Ankara’da da medya yöneticiliği yaptım. Sözün özü İTK ile gönül bağımın dışında hiçbir bağlantım olmadı. Genç bir gazeteci olarak önce merhum Bahattin Tatış’ı tanıdım. Cumhuriyet dönemi Türkiyesi’nin saygın ve vatansever bir eğitim neferiydi. Ruhu şad, mekanı cennet olsun. Daha sonraki yıllarda Oğuz Ağabey’in başarılı çalışmalarına tanık oldum. Günümüzde de Yiğit Tatış’ı eğitime yaptığı katkılar nedeniyle takdirle anıyorum. Yelkenciliğin gelişimine yönelik çabalarını da ayrıca takdir ediyorum. Bu nedenle yazılarımda yeri geldikçe değineceğim. Sadede geleyim, yazımın bundan sonraki kısmı 2018 yılına ait. Keyifli okumalar diliyorum.

Kış trofesi

Her ne kadar kış gelse de denizciler engel tanımıyor. 1992 yılında kurulan Marmaris Uluslararası Yat Kulübü’de (MIYC) yıl botunca gerçekleştirdiği yarışlarla adından söz ettiren etkin bir kurum. Bir başka deyişle Ege’de rüzgara meydan okuyanların buluşma noktası. Geçtiğimiz günlerde 2019 Kış Trofesi’nin tarihleri açıklandı. Aktarıyorum. 12-13 Ocak 2019 ilk, 02-03 Şubat ikinci,09-10 Mart üçüncü, 06-07 Nisan dördüncü, 20-21 Nisan beşinci ve 11-12 Mayıs 2019 tarihlerinde son ayak gerçekleştirilecek. Kayıt yaptırmak isteyenler 252. 413 38 77 no’lu telefona başvurabilir. MIYC Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Kalaycı ve ekibini kutluyorum. Tüm katılımcılara da şimdiden başarılı ve keyifli seyirler diliyorum.

Denizcilik zirvesi

Geçtiğimiz hafta Antalya’da fikir jimnastiği yapan amatör denizciler sorunlarını ve çözüm yollarını bu kez de Mersin’de konuştu. Denizlerdeyiz Amatör Denizciler Derneği (DADD) ve Mersin Rota Yelken Kulübü’nün işbirliğiyle gerçekleştirilen toplantıda genel anlamda denizciliğimizin temel sorunları değerlendirildi. 19 Aralık 2018 Çarşamba günü 18:00-19:30 arasında Mersin Ticaret ve Sanayi Odası Eğitim ve Kalkınma Vakfı’nda gerçekleştirilen toplantıda DADD Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Zafer Türkmen ve Mersin Rota Yelken Kulübü Başkanı Av. Cengiz Sönmez, mevcut sorunları ve çözüm yollarını analiz eden birer konuşma yaptı. DADD Akdeniz Rallisi 2019 başlığı altında yapılan sunumda katılımcılara bilgiler verildi. Sözün özü denizcilerimiz güç birliği yaptıkları sürece mevcut sorunlar da etap etap çözüme kavuşacaktır. Kötümser değilim lakin ölçülü ve dikkatli bir iyimserlik sahibiyim. Zira denizcilik camiamızda yüksek egolar nedeniyle ciddi bir dayanışma eksikliği egemen. Bunu da görmek, bilmek ve ülke genelinde çözmek gerekiyor.   Gelecek hafta, 27 Aralık 2018 Perşembe günü Türkiye’nin uluslararası haber platformu  www.cnnturk.com’da 2018 yılının son yazısında buluşmak umuduyla esen kalın.

**************************************************************************************************************************************************************

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: