Yelken dünyasından…

Hakan Atis

( 27 Aralık 2018 )

Türkiye’de denizciliğin ve yelken sporunun giderek yaygınlaşması oldukça sevindirici. Yılın son yazısında TYF çatısı altında Bodrum’da başlayan Otokar Tırhandil Cup 2019 başta olmak üzere birkaç konuya değineceğim.

Öncelikle ülkemizin uluslararası haber platformu olan www.cnnturk.com’un takipçilerine ve tüm ekibimize mutluluk dolu yeni bir yıl diliyorum. Maviliklerdeki tüm dostlarımın da pruvaları neta, rüzgar her daim kolayına olsun. Gelelim yelken dünyasından haberlere. Era Bodrum Yelken Kulübü’nün düzenlediği Otokar Tırhandil Cup 2019 Halil Ünver Kış Trofesi, yapılan 1. Ayak yarışlarıyla başladı. 11 Teknenin katıldığı 1.Ayak’ta ikinci gün yarış yapılamazken Hızır 1 birinci sırayı aldı. Gargantua ikinciliği elde ederken Alice üçüncü oldu. Otokar Tırhandil Cup 2019’un heyecan dolu programı şöyle devam edecek.

2.Ayak: 12-13 Ocak
3.Ayak: 16-17 Şubat
4.Ayak: 16-17 Mart
5.Ayak: 27-28 Nisan
6.Ayak: 25-26 Mayıs

Antrenör Vize Koşulları

Türkiye Yelken Federasyonu tarafından yapılacak değerlendirme soncusunda gerekli yasal koşullara sahip olduğu belirlenen antrenörler için 2019 vize dönemi başlıyor. Yürürlükteki yasal mevzuata göre antrenör lisans işlemi her yıl Ocak ayı içinde TYF (Türkiye Yelken Federasyonu) tarafından belirlenmiş yasal kriterlere uygun olan ve vize bedelini ödemiş kişiler için gerçekleştiriliyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı’da bu konuyu yakından takip ediyor. Yeri gelmişken Bakan Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve ekibini de kutluyorum. Ülke genelinde yelken sporuna 2019 yılında daha fazla katkı sağlanmasını da diliyorum. Antrenör vize işlemleriyle ilgili bakanlık tarafından yapılan bir duyuru var. Önemi dolayısıyla aktarıyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Eğitim Dairesi Başkanlığı ‘’ 30.12.2016 tarihli ve 105015 sayılı Spor Genel Müdürlüğü’nün Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun’ un Ek.9 Maddesi gereğince Genel Müdürlüklerde kadrolu ve sözleşmeli olarak çalıştırılan antrenörlerden vize ve seminer ücreti talep edilmeyecektir. Antrenörlerin 2019 yılında Türkiye Yelken Federasyonu’nun faaliyet programında yer alan herhangi bir yarışta görev yapabilmeleri için talimatta belirtilen işlemleri yerine getirmeleri gereklidir aksi halde yarışlarda görev almalarına müsaade edilmeyecektir’’ diyor. Peki, gelelim esas soruya. Antrenörler vize işlemi için nasıl bir yol izleyecek ? İlgili resmi yazıya göre 2019 yılı antrenör vizesi için aşağıdaki belgelerden; Antrenör Bilgi ve Vize Başvuru Formunu  egitim@tyf.org.tr adresine e-posta ile ve diğer evrakları TYF- İstanbul ofisi, 4. Levent Sanayi Mah. Eski Büyükdere Cad. No:43 K:2 Kağıthane İSTANBUL (eğitim departmanı) adresine göndermeleri gerekiyor.

Önemli bir not

Şu belgelerin eksiksiz hazırlanması ve yukarıda belirttiğim yolun izlenmesi gerekiyor.

    ·         Antrenör Bilgi ve Vize Formu

·         130 TL yıllık vize ücretinin yatırıldığına dair banka dekontu 

(TYF hesabı Iban: TR80 0003 2000 0340 0001 0011 94 nolu hesabına Antrenör vize bedeli olarak yatırmaları)

·         Antrenör Kartı Aslı 

·         Nüfus cüzdanı fotokopisi

·         Yenilenmiş Temel İlk Yardım Belgesi/ kartı fotokopisi

·         Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası Fotokopisi

·         TYF Kurtarma Botu Kullanma Sertifikası Fotokopisi (Kurs belgesi elinde olmayanların; katıldıklarına dair beyan yazısı)

.        Konuyla ilgili ayrıntılara www.tyf.org.tr adresinden ulaşılabilir.

Bodrum Kış Trofesi

Yazımın girişinde Bodrum’daki mavi heyecan dalgasından söz etmiştim. Türkiye’nin denizcilik mabedi sayılan Bodrum’da soğuklara inat mavi bir coşku yaşanıyor. Yalıkavak Yelken Kulübü ev sahipliğinde düzenlenen Bodrum Kış Trofesi 1.Ayak Yarışları’da 15-16 Aralık tarihlerinde gerçekleştirildi. Yarışlara toplam 10 kulüpten Optimist sınıfında 102, Laser sınıfında 17 ve Techno 293 sınıfında 13 sporcu katıldı. 5 Yarış sonunda Optimist sınıfında Galatasaray Spor Kulübü Yelken Şubesi’nden Ateş Varol birinci oldu. Turgutreis Yelken Kulübü’nden Bilge Nur Yazıcı ikinci sırayı alırken yine aynı kulüpten Yiğit Caner üçüncü oldu. Optimist Junior sınıfında ise Galatasaray Spor Kulübü Yelken Şubesi’nden Ali Poyraz Özdemir birinci sırada, Turgutreis Yelken Kulübü’nden Efe Arbak ikinci sırada ve yine Galatasaray Spor Kulübü Yelken Şubesi’nden Irmak Süvari üçüncü sırada yer aldı. Laser 4.7 sınıfında da B. Bodrumspor Yelken Şubesi’nden Batu Özonur birinci, Batuhan Ardal ikinci ve Kemal Ege Özgün üçüncü oldu. Laser Radial sınıfına gelince…Oradaki sıralama şöyle oldu: Fenerbahçe Doğuş Yelken’den Yiğit Yalçın Çitak ilk sırayı alırken Laser Standard sınıfında B.B. Bodrumspor Yelken Şubesi’nden Efe Ağan birinciliği elde etti. Bitmedi. Techno 293 U13 sınıfında Turgutreis Yelken Kulübü’nden Ümit Kayra Kulavuz birinci sıranın sahibi olurken Yalıkavak Yelken Kulübü’nden Ceren İneci ikinci ve Turgutreis Yelken Kulübü’nden Kaan Öz üçüncü sırada yer aldı. Techno 293 U15 sınıfında ise Derin Su Nalbantoğlu birinci ve U17 sınıfında Era Bodrum Yelken Kulübü’nden Yalın Zeren birinci oldu. Bodrum Kış Trofesi’nde 2.Ayak Yarışları 04-06 Ocak tarihleri arasında B.B. Bodrumspor Yelken Şubesi ev sahipliğinde yapılacak. Emeği geçen bütün yöneticileri, antrenörleri, evlatlarını yelken sporuna yönlendirmiş tüm ebeveynleri ve en önemlisi yarışlarda amatör ruhla lakin büyük bir coşkuyla yarışan A’dan Z’ye tüm sporcularımızı kutluyorum.

İzmirli başkan

İnsanlar bir işi sevdikleri veya gönülden üstlendikleri zaman er veya geç başarıya ulaşırlar. O yolda zorluklar olsa bile aşılır ve coşkuyla yeni hedeflere koşulur. Türkiye Yelken Federasyonu Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Akdurak ve Yönetim Kurulu Üyeleri Ahmet Oğuz Özcü, Ali Doğaner, Cengiz Kalkan, Ceyhun Üstüner, Ferit Esen, Hakan Yenigün H. Han Özcan, Mahmut Saral, M. Sırrı Gürkan, Melih Dilikoğlu, Özfer Uralp ve Yusuf Öztürk geride bıraktığımız 2018’de başarılı işlere imza attı. Onları ve TYF’nin emeği geçen tüm personelini kutluyorum. Ülkemizde yelkencilik sporu adına yapılacak daha birçok iş var elbette. Bu da son derece doğal. Zira denizin üstünde bulunmamış ve o değişken ortamda organizasyon tecrübesi edinmemiş olanlar yapılanları kolay sanabilir. Baştan söyleyeyim, yanılıyorlar. Denizde gerçekleştirilen organizasyonlar karaya nazaran çok daha zor ve streslidir. Çünkü mavilikler kestirilmesi güç problemler içerir. İşte bu nedenle TYF yönetimini 2018 yılındaki çalışmalarından ötürü kutluyorum. Ayrıca İzmirli bir başkana sahip oldukları için  yakından takip etmeye çalışıyorum. Çünkü ben de dört kuşağı İzmirli olan ve mesleki kıdemi 34 yılı bulan deniz sever bir gazeteciyim. Sözün özü, Sezar’ın hakkı Sezar’a misali her zaman gerçekleri ifade etmek lazım. TYF, 2018 yılını iyi bir performansla tamamladı. Onları kutluyorum. Geçtiğimiz günlerde 2019 projelerini de belirlediler. Bakalım yeni yıl nasıl geçecek ? Kısmetse yaşayıp göreceğiz. TYF yönetimine bir eleştirim de olacak… Lakin, yüzyüze ifade etmeyi tercih ediyorum… 2019 yılında yeni yazılarda buluşmak üzere şen ve esen kalın. Herşey gönlünüzce olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: