Lüks yatlar İstanbul’da görücüye çıkıyor…

Hakan Atis

Gelecek ay dünyaca ünlü yat markaları İstanbul’da deniz severlerin beğenisine sunulacak. Bir başka deyişle 16 Şubat-03 Mart 2019 tarihlerinde lüks yatlara ve deniz ekipmanlarına yönelik harika günler sizleri bekliyor.

Dünyaca ünlü yat firmaları 16-25 Şubat tarihlerinde Boat Show Tuzla’da daha sonra da 23 Şubat-03 Mart arasında Boat Show 2019’da görücüye çıkacak. Dünya yatçılık çevrelerinin dikkatini İstanbul’a çekecek olan önemli etkinliklerin ilki VIA Fuarcılık,  ikincisi CNR imzasını taşıyacak. Azimut , Magellano, Cranchi, Prestige başta olmak üzere dünyaca ünlü birçok yat firması CNR Avrasya Boat Show’da deniz severlerin beğenisine sunulacak. Fuar yetkilileri geçtiğimiz yıl 600 milyon dolarlık ticaret hacmine ulaşıldığını belirterek bu yıl daha da umutlu olduklarını belirtiyor. Şöyle bir toparlama yapayım, Tuzla Boat Show 16-25 Şubat 2019 tarihlerinde Viaport Marina’da, CNR Avrasya Boat Show 2019 ise 23 Şubat-03 Mart 2019 arasında Yeşilköy’deki 85 bin metrekarelik fuar alanında gerçekleştirilecek. CNR yetkilileri bu yıl hedeflerinin önceki yıla göre  % 20 daha fazla ticaret olduğunu vurguluyor. 2018’de firmaların 230 milyon dolarlık sipariş aldığını ifade ederek fuar sonrası 600 milyon dolarlık ticaret hacmine ulaşıldığına dikkat çekiyor. Bu yıl CNR Avrasya Boat Show’da ziyaretçilere alternatif rota önerileri sunulmasının yanı sıra tekne sahiplerinin tüm ihtiyaçlarını uygun fiyat ve kalitede karşılayacak turizm limanları ve marinalar hakkında bilgiler verilecek. Gelelim göz kamaştıran lüks yatlara. Bu yıl Yeşilköy’deki fuar alanında Azimut 55 Fly, Magellano 66, Cranchi Eco Trawler 53 LD M 44 HT, T 36 Crossover, E 26 Classic başta olmak üzere yabancı ve yerli yat firmaları muhteşem teknelerle görücüye çıkacak. Örneğin Trio Denizcilik Prestige 590 ve Sanlorenzo SL89’un yeni modellerini tanıtacak. Marmaris merkezli Aquamarine Yatçılık ise Pearl 80, Pearl 95 ve Q Yacht 30 maketleri ile tanıtım yapacak. Q yacht’ı elektrikli, çevreci ve sessiz olmasından dolayı  ön plana çıkarmayı da hedefliyorlar.

İddialı markalar

İngilizler’de fuarda olacak. Çünkü Pearl Yachts, 1997 yılında üstün kalite ve tasarım mükemmeliyetçiliğini geniş iç mekânlarla birleştirerek yeni bir lüks motor yat markası yaratmak amacıyla kurulan İngiltere’nin en önde gelen tekne üreticilerinden biri konumunda. Türkiye temsilciliği Aquamarine’ye ait. Ödüllü tasarımcı Bill Dixon ve Kelly Hoppen’a ait firmanın  ürün gamında flybridgeli üç modeli mevcut. Bunlar Pearl 65, Pearl 80 ve Pearl 95. Serinin son teknesi Pearl 95 , lansmanının yapıldığı Cannes 2018 Yacht Show’da 24 – 38 metre motor yatlar katagorisinde en iyi iç tasarım ödülününe layık görüldü. Hedeflemiş olduğu dünya standartlarındaki üst düzey işçiliği ve akıllı tasarımı yakalayan “Pearl Yachts”, meraklılarına motor ve iç dekorasyonda da seçenekler sunuyor. Üretim esnasında yat sahibi ile bire bir ve yakın iletişimde olup, her bir detayın yat sahibinin istediği şekilde olması sağlanıyor. Pearl Yacht modelleri 5 yıllık garanti ile sunuluyor.

İtalyan güzeli

Aquamarine’nin İstanbul’daki uluslararası fuarda iddialı olacağı diğer bir marka ise Evo 43 olacak. O güzelliği okurlarımız için yakından tanıtalım. Napoli’de doğan Evo Yacht’ın ilk ürünü Evo 43’ün iç ve dış tasarımı Valerio Rivellini’ye ait. Blu Emme Yacht tarafından inşa edilen 13 metre boyundaki Evo 43, form ve işlevsellik kavramları gözetilerek tasarlanmış maksimum güvenlik unsurlarına sahip gösterişli ve güçlü bir gövdeye sahip. Evo 43 modellerinde  iki adet Volvo IPS 600 motor bulunuyor. Dümen ve tüm elektronikler joystick ile kumanda edilebiliyor. ‘Transformer ‘ özelliği Evo 43’ü benzerlerinden ayırıyor. Kokpit bir dokunuş ile 30 saniyeden kısa sürde %40 oranında genişleyip 25 m2lik alana dönüşebiliyor. Yine ‘transformer’ kıç platform, yüzme merdiveni veya atlama platformu olarak kullanılabilecek ayarlanabilir yükseklik özelliğine de sahip. Bir kabin, bir duş /tuvalet mevcut olan lüks yatta 4 kişi gece konaklayabilir. Opsiyonel olarak, kabin içinde de ayrı duş/tuvalet sunulabiliyor. Evo yacht’ın ilk modeli olan Evo 43’ü, Evo 43 CC ( Central Console ) ve Evo 43 WA ( Walk Around ) takip ediyor.

Kuzey’in sesi

CNR Avrasya Boat Show 2019’da İsveç’in öne çıkacağı bir alan da var.  Gövde ve omurga inşasında kullanılan yeni teknoloji ‘ÖK Hull’ Rafnar modellerinde bulunuyor.. Aquamarine’nin temsilcisi olduğu firmaya ait olan ‘ÖK Hull’ özelliği, teknenin baş denizlerini benzer modellere göre 20 kat kadar az hissettirmesi ve en zorlu deniz koşullarında dengeli seyir imkanı sağlayabiliyor. Teknedeki mekanik donanımın zorlanmasını da önleyen bu gövde yapısı, mega yatlar için konforlu bir servis botu olarak kullanılabilmesinin yanı sıra, acil müdahale, hasta veya yaralı taşımalarında sağladığı kolaylık açısından da önemli. Rafnar, ağırlıklı olarak Kuzey Atlantik sahillerinde sahil güvenlik botu olarak kullanılıyor. Hızlanma esnasında tekne yatay düzlemini koruyor ve döngü noktası kıç yerine gövde merkezi olduğu için hiç meyil hissedilmiyor. Gövdenin sabitliği hızlı dönüşler esnasında da geçerli. Rafnar’ın 8,5 m ile 11 m arasında değişen farklı modelleri mevcut. Özetle İstanbul’da harika iki fuar sizleri bekliyor. Takvimlerinizde o tarihleri şimdiden not edin ve kaçırmayın.

Fırtınada seyir

Geçtiğimiz hafta Seferihisar Teos Marina’da yelken ve denizcilik eğitmeni Fatih Türktan tarafından ‘’Fırtına ve Sert Hava Taktikleri’’ konulu güzel bir seminer düzenlendi. En iyi kaptan fırtınada limanda demirli olandır sözünden hareketle seyir esnasında yaşanabilecek sert havalarda ve fırtınalarda neler yapılması gerektiği gayet güzel anlatıldı. Marina Yat Kulübü’nün ev sahipliği yaptığı etkinliğin gelecek aylarda denizcilikle ilgili diğer konu başlıklarında devam etmesi bekleniyor. Teos Marina Genel Müdürü Faruk Günlü, kampanyaları ve etkinlikleriyle ilgili www.teosmarina.com.tr adresinden bilgi edinilebileceğini belirtiyor.  Gelecek hafta, 24 Ocak Perşembe günü yeni bir yazıda buluşmak üzere esen kalın. Denizlerdeki tüm dostların pruvası neta, rüzgar kolayına olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: