Teknede tatil mi planlıyorsunuz ? O halde bunlara dikkat edin… Güler Sabancı’nın kitabı…

Hakan Atis

(04 Temmuz 2020 )

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/denizcilerin-gozuyle-teknede-tatil-6250134

Kovit-19 tatil alışkanlıklarını önemli ölçüde değiştirip yat turizmini öne çıkardı. Maviliklerin üstünde olmak tatilciler için elbette cazip, peki mürettebat için durum nasıl ? Bu sorunun yanıtını uzmanlarından öğrendim.

Her ikisi de iyi eğitimli ve denizciliği yaşam biçimi haline getirmiş başarılı kişiler.  Emrah Özkan, Galatasaray Lisesi ve Boğaziçi Üniversitesi’nin ardından özel sektörde yöneticilik yaptıktan sonra rotasını Göcek’e çevirmiş bir kaptan. Pınar Özkan’da yabancı firmalarda ki görevlerinin ardından mavilikleri seçen, çocukluğu dedesi Necat Boztepe’nin 15 metrelik guletinde geçmiş bir kişi. Özkan çifti yerli ve yabancı turistleri yıllardır Göcek’te bağlı bulunan Maitresse’de ağırlıyor. Emrah Özkan, 149 GRT Yat Kaptanlığı ehliyeti sahibi. Eşi de yakında bu belgeyi alacak. Kovit-19 varlığını sürdürdüğü için özellikle hijyen konusuna özen gösteriyorlar.

Örneğin, Türkiye’de Gastronomi Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Gürkan Boztepe’nin öncüsü olduğu, seyahat şirketleri, özel restoranlar, lüks oteller ve yat turizmi şirketlerinin başvurduğu ‘GT Hijyen Belgesi’ almak için başvuran çift yakında konuyla ilgili eğitimden geçecek. Yat turizmi şirketleri  www.gastronomiturizmidernegi.com.tr sayfasından bilgi edinebilir. İşin diğer boyutuna gelince… Özkan çifti teknelerinde özel dezenfeksiyon cihazı bulunduruyor.  On kişilik ve 22 metrelik lüks motoryatın kapalı alanları her tur değişiminde veya üç günde bir benzalkonyum klorür içeren hijyen maddesi ile dezenfekte ediliyor. 

Ayrıca her sabah odalara 20 dk süreyle ultraviyole lambası ile ozon sterilizasyonu uygulanıp düzenli aralıklarla havalandırılıyor. Ortak kullanım alanlarında alkol bazlı el dezenfektanları ve misafirlerin kullanması için 3 katlı telli maskeler bulunduruluyor. Karşılama, uğurlama, servis ve seyir esnasında sosyal mesafe kuralı dikkatle uygulanıyor. Bu önlemlerin alındığı Maitresse, misafirlerini Fethiye, Selimiye, Marmaris, Kaş, Kekova başta olmak üzere belirlenen her rotada güvenle ağırlıyor. Önceden planlamak ve gereken izinleri almak kaydıyla Yunan Adaları’da sizlere merhaba demeye hazır. Onlara 532. 313 30 93 ve Instagram@mymaitresse üzerinden ulaşabilirsiniz. Aşçılarının spesiyali fırında kuzu tandır ve zencefil soslu levrek. Sözün özü, teknede tatil yapmak elbette güzel bir seçenek. Ancak öncelikle bütün önlemlerin eksiksiz alındığına emin olun. Gelecek yazım 18 Temmuz Cumartesi günü.

Kitap :

 ‘Bir üniversite var ederken’ başlıklı eser, ülkesi ve idealleri için ömrü boyunca özveriyle çalışan, önemli uluslararası başarılara imza atan saygın bir iş insanının, Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı’nın imzasını taşıyor.

Sabancı Üniversitesi’nin kuruluşu anlatılıyor. Denizciler de keyifle okuyabilir. Çünkü önemli tecrübeler içeriyor. Kitabınız için sizi kutluyorum Güler Hanım,.Bu vesileyle sağlık ve mutluluk dolu nice 6 Temmuz’lar diliyorum. Yeni yaşınız kutlu olsun. Alfa Yayınları :  (212) 511 53 03

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: