Suzuki ve Tohatsu deniz motorları, trofeler, RMK Müzesi ve yeni bir Türk yatı P35 …

Hakan Atis

( 21 Şubat 2019 ) ve ( güncel not : 20 Temmuz 2020 )

Suzuki Marin, İstanbul CNR Avrasya Boat Show’da amiral gemisi DF 350A ve sınıfının tek enjeksiyon motorlu modeli DF 9.9B ile ses getirmeye hazırlanıyor. Volvo Penta ve Honda Marine’de organizasyonun iddialı markalarından. Bu hafta Rahmi M. Koç Müzesi’ndeki önemli sergiden trofelerin başarı ekibi MSI’ya, deniz motorlarından Türk mühendislerinin eseri olan Atak P35 model lüks yata değineceğim.

Değerli okurlar, 20 Temmuz 2020 tarihi itibariyle öncelikle Tohatsu marka dıştan takma deniz motorlarına ilişkin güncel bir notumu sizlere aktaracağım

Japonların dünya denizlerinde ki prestijli markaları arasına girmeyi başaran Tohatsu dıştan takma deniz motorlarına ülkemizde de hayli ilgi gösteriliyor. Birçok dostum Tohatsu’dan memnuniyetle söz ediyor. Bende şu günlerde piyasada aradığım özelliklere sahip sıfır satılık gezi teknesi olsaydı ne yazık ki 4.30 ve üstü teknelerin şu dönemde sıfırını bulmak pek mümkün değil çünkü firmalar tam kapasite çalışıyor ve aylar sonrasına teslimat yapıyor, bu durum sektör adına elbette son derece memnuniyet verici. Muğla, İstanbul, Bursa ve İzmir’de birçok üretici firma ile konuştum. İnternet üzerinden satılan tekneler var elbette lakin onların teslimatları da üreticilerin takvimlerine bağlı. Öte yandan iki firma beni işletme mantıkları bakımından hayal kırıklığına uğrattığı için tekne almayı gelecek yıla erteledim ! Neyse… Acelem de yok zaten. Lakin, her iki girişimimde de özellikle Tohatsu motor istemiştim müşterileri olacaktım. Tohatsu’nun özellikle satış sonrası sergilediği kurumsal ilgi piyasada memnuniyet yaratmış durumda. Bu nedenle markayı Türkiye’ye getiren Depar A.Ş yöneticilerini kutluyorum. Kendilerinden bilgi alıp Tohatsu’ya gelecek yazılarımda daha da geniş yer ayıracağım.

Yazımın bundan sonraki kısmı 2019 yılına ait. O takvimi dikkate alarak okumanızı rica ediyorum. Dört zamanlı dıştan takma deniz motorlarında devrim niteliğinde olan ters dönüşlü çift pervane sistemine sahip Suzuki DF 350A, yüksek performansına rağmen sunduğu düşük yakıt tüketimiyle Türkiye pazarında yükselişe hazırlanıyor.

23 Şubat-03 Mart 2019 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek CNR Boat Show, adeta teknoloji yarışına sahne olacak. Suzuki, 9.9 HP gücünde,  dünyanın ilk ve tek ‘Lean Burn’ ve ‘Aküsüz Yakıt Enjeksiyon Sistemi’ ile dizayn edilmiş olan DF 9.9B modeli ile denizdeki kısıtlı zamanını motor problemleriyle geçirmek istemeyenlere özel seçenek oluşturacak.  Tekne sahiplerine titreşimsiz çalışma, her koşulda daha iyi ivmelenme ve denizde sıkıntı çıkarmayan uzun ömürlü bir kullanım sağlayan DF 9.9B, 327cm3 ile sınıfının en yüksek silindir hacmi sayesinde ekstra itme gücü sağlıyor. DF 9.9B modeli yakıt ekonomisiyle de dikkat çekiyor. Suzuki DF 350A’da bulunan ters dönüşlü çift pervane teknolojisi, her iki pervanenin farklı yönlerde dönmesini sağlayarak su üzerinde dengeli bir seyir sağlıyor.

350 HP’lik güce sahip olan model, dişli kutusunun gelişmiş tasarımı sayesinde suyun sürtünme direncini en aza indirerek yakıt tüketiminin minimumda kalmasıyla da öne çıkıyor. Ters dönüşlü çift pervane sistemi yüksek itiş gücü sayesinde hızlı ivmelenmenin yanı sıra teknenin daha kısa mesafede durmasını da sağlıyor.

Önemli sergi

Rahmi M. Koç Müzesi, denizciler için çölde vaha gibidir. İstanbul’a ne zaman yolum düşse orada soluklanır ve dünya halinin dertlerinden arınırım. Zamanın nasıl geçtiğini anlayamam. Sayın Rahmi Koç, iş dünyasının lideri olduğu kadar denizcilik alanındaki tecrübesiyle ve destekleriyle yelken sporuna da önemli katkılar yapıyor. Bunun yanı sıra toplumumuza armağan ettiği Rahmi M. Koç Müzesi, şahane sergilere ev sahipliği yapıyor. Kendisine denizcilik camiamız ve toplumumuz adına saygı ve teşekkürlerimizi sunuyorum. Bu hafta önemli bir sergiden söz edeceğim. 15 Ocak- 31 Mart 2019 tarihlerinde mutlaka birkaç saatinizi ayırıp Rahmi M. Koç Müzesi’ne gidin. Yapı Kredi Bankası ve Organik Group’un katkılarıyla açılan ‘’Bellek Görevi: Gemi Enkazları’’ başlıklı sergiyi ziyaret edin. İtalyan heykeltraş Stefano Benazzo, aynı zamanda usta bir fotoğrafçı. Objektifine yansıyan batık kareleri sizleri zaman tünelinde yolculuğa çıkaracak. 14 bin objeden oluşan koleksiyonuyla her yıl daha da gelişen ve küresel şöhrete ulaşan Rahmi M. Koç Müzesi, 2019 yılında da birbirinden güzel sergilere ev sahipliği yapacak. Başta Sayın Rahmi M. Koç olmak üzere emeği geçenlerin tümünü kutluyorum. Onların başarılarına Türkiye’nin uluslararası haber platformu www.cnnturk.com’da değinmeye devam edeceğim.

Yerli yapım

Türkiye son yıllarda dünya yat üretiminde dikkat çeken ülkeler kategorisinde hızla yükseliyor. Bu kolay olmuyor elbette. Zira özellikle İtalyan firmaları oldukça ısrarlı ve süreklilik gösteren pazarlama yöntemleriyle piyasayı domine etmeye çalışıyor. Hollanda, Fransa, Almanya, İngiltere ve İskandinav ülkeleri de bu yarışta geride kalmamanın uğraşı içinde. Hal böyle olunca Türk şirketlerinin başarıları, yenilikleri, atılımları ve yükselişleri daha da önemli oluyor. İzmir Güzelbahçe’de 2017 yılında kurulan ve ‘P35’ modeliyle yurt içinde ve dışında dikkat çeken Atak Yacht, bu firmalarımızdan biri.

Kurucusu Can Atak, Bilkent, İzmir Ekonomi Üniversitesi  ve Milano Scuola Politecnica di Design’daki eğitim yaşamının ardından yatçılık sektöründe kendi şirketini kurdu. Çeşme’de denize indirilen ilk P 35, sahip olduğu modern tasarım, konfor, sürat ve manevra kabiliyetiyle görenleri hayran bırakıyor. Can Atak tarafından tasarlanan P35’in mühendisliği OEK Marine tarafından üstlenildi. Marin Craft’ın kurucusu ve Dinamar Marine’nin sahibi Doğan Yalaz tarafından oluşturulan ekiple üretimi desteklenmektedir. Türk yat üretiminin geldiği aşamayı göstermesi bakımından oldukça önemli olan P35’in teknik özelliklerine kısaca değineyim. 10.60 m boyunda. 3 kamaralı. 3.70 cm genişliğe sahip. Aynı zamanda bordoları açılınca bu mesafe 5.5 metreye uzuyor. Salonu 2.5, banyo ve master kabini ise 2.05 metre yüksekliğinde. Konforlu  motor yat, Tuzla Boat Show’da deyim yerine ise görücüye çıkacak. İlgi duyanlar www.atakyachts.com üzerinden bilgi edinebilir.

Trofelerin lideri

Yarışların ardı ardına geldiği hareketli haftalara doğru ilerliyoruz. MSI Yelken Takımı’da 2018 sezonunu 2 trofe şampiyonluğu ile kapattı. Böylece İstanbul Yelken Kulübü ve TAYK Trofelerini IRC 1 sınıfında birinci olarak tamamlayan      MSI Sailing Team / AG, 2018 yılında 2 trofede 2 şampiyonluk kazanan tek takım oldu. 2018 yılı boyunca gerçekleşen İYK Trofesi 6 yarış ve 9 etaptan, TAYK Trofesi ise 12 yarış ve 24 etaptan oluştu. IRC 1 sınıfında yarışan MSI Sailing Team /AG, toplamda 10 teknenin yarıştığı TAYK Trofesinde 6 etapta birinci, 11 etapta ikinci, 3 etapta üçüncü, 3 etapta dördüncü, 1 etapta ise beşinci oldu.  Aynı ekip  İYK Trofesinde, IRC 1 sınıfında 4 etapta birinci, 3 etapta ikinci ve 2 etapta üçüncü olarak şampiyonluk kupasının sahibi oldu.  Ahmet Köroğlu ve Veli Murat Açıkalın liderliğinde yarışan MSI Sailing Team /AG, 25 kişiden oluşuyor. Takımda MSI Türkiye Ülke Müdürü Cemil Zenginel’de yer alıyor. Üç yıldır AG Sailing teknesiyle yarışlara katıldıklarını söyleyen Zenginel, görüşlerini “2016 yılında da İYK Trofesini birinci tamamlayıp kupayı almıştık. Bu kupa 1 yıl boyunca kazanan takımda kalıyor, sonra yeni sahibine devroluyor. 2017’de devrettiğimiz kupayı geri almanın mutluluğunu yaşıyoruz” sözleriyle dile getiriyor. Yelken sporunun gelişmesi için kurumların desteğinin çok önemli olduğunun altını çizen AG Sailing kurucusu Barbaros Sarp ise 3 yıldır MSI ile işbirliği yapmaktan büyük memnuniyet duyduklarını vurgulayarak yelken takımı olmayan şirketlere çağrı yaparak “Şirketlerinde ekip ruhunu güçlendirmek isteyen yöneticilerin çalışanlarını yelken sporu ile tanıştırmalarını öneriyorum. Geçmiş başarılarımızın üzerine yenilerini ekleme kararlılığındayız. MSI , yelkenciliğin yanı sıra sektöründe etkin ve prestijli bir marka olarak öne çıkıyor” diyor. Gelecek hafta Perşembe günü Türkiye’nin uluslararası haber platformu www.cnnturk.com’da yeni konularla merhaba demek üzere esen kalın. Pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun.

————————————————————————————————-

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: