Türk yapımı gemiler dünya çapında beğeniliyor…

Hakan Atis

(16 Mayıs 2019)

https://www.milliyet.com.tr/cumartesi/turk-yapimi-gemiler-dunya-capinda-begeniliyor-2857055

Yalova Altınova Tersane Bölgesi’ndeki 37 tesis geçtiğimiz iki yıl içinde 610 milyon dolara yakın ihracat gerçekleştirerek Norveç, Danimarka, Fransa, Kanada başta olmak üzere birçok ülkeye gemi satmayı başardı. Sektör sadece Yalova’da doğrudan ve dolaylı olarak yaklaşık 17 bin kişiye istihdam sağladığı için ülke ekonomimiz için de son derece önemli. 

DCIM\100MEDIA\DJI_0122.JPG

Gemi yapım sanayimizin ekonomiye yaptığı katkılar yeterince bilinmiyor. Bunun nedenini lobi ve halkla ilişkiler eksikliğine bağlıyorum. Sektörün önemi nedeniyle bugün yine Yalova Altınova Tersaneler Bölgesi’ne değineceğim. 2004 yılında valiliğin öncülüğünde kurulan ‘Yalova Altınova Tersane Girişimcileri A.Ş’ günümüzde 37 tesisi temsil ediyor. YATGİAŞ Yönetim Kurulu Başkanı olan sektörün deneyimli isimlerinden Şükrü Fazıl Uzun, gemi inşa sektöründe Türkiye’nin yolunun açık olduğunu belirtiyor.

Ancak yabancıların Türk şirketlerinin verdiği teminat mektupları konusunda yaşattıkları ciddi sıkıntıya da dikkat çekiyor. Daha önce de ifade ettiğim gibi ülkemiz bu sektörü ekonomik açıdan ‘stratejik’ önemde kabul etmelidir. Üretim, istihdam ve ihracat verimliliğiyle bunu hak ediyorlar. Örneğin 2008-2018 arasında sadece Yalova Altonova’da toplam 418 gemi ve tekne inşa edildi. Aynı dönemde 3997 deniz aracının bakım onarımları gerçekleştirildi. 2017-2018 yıllarında ülkemize 610 milyon dolara yakın döviz kazandırdılar. Gelecekte sene bazında 750 milyon dolar seviyesine çıkmayı hedefliyorlar.

Ekmeğini denizden kazananlar toplumsal konularda da duyarlıdır. YATGİAŞ’ın Yalova’da yaptırdığı modern lise ve hastaneye yaptıkları katkılar kadar güreş takımları ile şampiyonlar çıkarmaları da takdire şayan. Örneğin U 23 Dünya Şampiyonumuz Buse Tosun. Gelecek yıllarda onun izinden yürüyecek olan Derya Bayhan ve Aslı Tuğcu… Sözün özü Şükrü Fazıl Uzun ‘’Avrupa’dan büyük talep var çünkü Türkiye dünya kalitesinde gemiler inşa ediyor. Tailor made yani müşterilerin isteklerine uygun gemiler yapıyoruz. Akdeniz, Baltık ve Kuzey Denizi için 600-700 kişilik kruvaziyer yolcu gemileri de revaçta. Bunlara sahip olmak isteyen şirketlerde tersanelerimize yönelmeye başladı. Türkiye’nin aşacağı uzun bir yol var lakin iyi gidiyoruz. Önümüz açık’’ diyor.

KİTAP : Usta bir denizci olan Ali Boratav’ın geçtiğimiz günlerde okurlara sunulan ‘Mavi Yolculuk Rehberi’ başlıklı eseri oldukça önemli. Gökova’dan Kekova’ya 450 koy ve mola noktası harita bilgileriyle sunuluyor. Denizler Kitabevi: 212. 249 88 93

EĞİTİM:  Milli sporcularımızın uluslararası yarışmalara yelken eğitmeni ve kişisel gelişim uzmanı Melike Esra Karayel’in katkılarıyla yeni bir yöntemle hazırlanması hedefleniyor. Akıl ve Zeka Oyunları Federasyonu tarafından belirlenecek çalışmaların milli yelkencilerimizin antrenman programlarına eklenmesi halinde Türkiye Yelken Federasyonu önemli bir yeniliğe imza atmış olacak.

LEZZET: İstanbul Tuzla Viaport Marina’da bulunan  ‘Sancak Restoran’ Boşnak yemeklerine meraklı denizcilerin lezzet durağı gibi. Yolunuz düşerse tavsiye ederim. Telefon: 216. 585 65 65

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: