Dünya birinciliği ve D-Marin Göcek’te keyifli bir kurs …

Hakan Atis

20 Ağustos 2020 

İçinde bulunduğumuz hafta Kuşadası Yat ve Yelken Kulübü ile D-Marin Göcek’ten gelen güzel haberlerle renklendi. Türkiye’nin beyaz güvercinindeki KAKY çatısı altında faaliyet gösteren sualtı görüntüleme sporcularımız Rüştü Kirman ve Bülent Çamlı, dünya çapında iki başarıya imza attı.

Denizcilikte suyun üstü kadar altı da önemli. Çünkü orada da birçok değişken var. Örneğin suyun saniyeler içinde farklılaşan hareketleri, fotoğraflanan canlıların hızlı tepki süreleri, derinlik  vb gibi birçok faktör sualtı fotoğrafçılarının aslında ne kadar zor bir iş yaptıklarını açıkça gösteriyor. Bu nedenle Kuşadası Yat ve Yelken Kulübü’nden edindiğim taze bir bilgi itiraf etmeliyim ki beni oldukça sevindirdi. Gelelim konumuza… KAYK sporcuları Rüştü Kirman ve Bülent Çalımlı, dünya çapında düzenlenen ve bu yıl salgın nedeniyle ödül töreni online olarak yapılan ‘World Shootout Underwater Grand Prix’ adlı yarışmadan iki ödülle döndü. Kirman, yarışmanın ‘Hayatınızın En İyi Kareleri’ dalında dünya 1’ncisi olurken kulüp arkadaşı Çalımlı ise dünya 3’ncüsü oldu. Her iki sporcumuz da kutluyorum. Bu önemli bir başarı, zira söz konusu yarışma 15 yıldır düzenleniyor. Sualtı fotoğraf ve video dallarında uluslararası bir arena. Düzenleyicisi www.worldshootout.org olan yarışma gelecek yıllarda Türk sporcularının vazgeçilmez hedefleri arasında yer alacak, bundan kuşku duymuyorum. Ülkemize dünya birinciliği getiren Rüştü Kirman’ı kısaca tanıtmak istiyorum. Diş doktoru olmasının yanı sıra İstanbul Üniversitesi Adli Tıp Enstitüsü’nden doktoralı bir denizci.   Dilek Yarımadası Milli Parkı ve Bafa Gölü çevresinde aktif faaliyet gösteren Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği’nin de kurucu üyesi. Su altında fotoğraf çekerken tüm streslerinden uzaklaştığını vurgulayan deneyimli isim aynı zamanda hızla kirletilen ve doğal yapısı bozulan kıyılarımızın da doğal bir gözlemcisi.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Bu nedenle Kızıldeniz göçmeni olan aslan ve balon balıklarının denizlerimizdeki ekosistemi nasıl tehdit ettiğini her platformda dile getiriyor. Türkiye Sualtı Sporları Federasyonu’nun düzenlediği Altın Palet Türkiye Şampiyonası’nın bu alana ilgi duyan sporcular için önemli bir platform olduğuna inanan Rüştü Kirman, görüşlerini şöyle ifade ediyor : ‘’ Sualtında yorgunluğumuzu atıp günlük streslerden arınırken gördüğümüz güzellikleri sanat katarak yansıtmaya çalışıyoruz. Yaptığımız dalışlarda kıyılarımızın çok zengin canlı çeşitliliğine sahip olduğunu gözlemliyoruz. Lakin, aynı zamanda sualtında karşılaştığımız canlıların aslında ne kadar kırılgan ve insan etkilerine açık olduğunu, denizlerimizin maalesef insanlar tarafından büyük bir çöp bidonu olarak algılandığını da gözlemliyoruz. Ekosisteminin sağlığı açısından denizlerimizin temiz tutulması ve canlı çeşitliliğinin bilimsel araştırmalarla kayda alınması ve denizlerimizin bilimsel olarak araştırılması için üniversitelerimize daha fazla imkan ve görev verilmesi gerektiğine inanıyoruz. Worldshootout.org tarafından 15 yıldır düzenlenen sualtı fotoğraf ve video yarışması dünyanın en prestijli organizasyonlarından birisidir. Her sene, o yıl içinde çekilen görüntülerin yarıştığı etkinliğin ödülleri Avrupa’nın en büyük tekne fuarlarından olan Boat Dusseldorf’ta veriliyor. Ancak bu yıl salgın dolayısıyla hem tören online yapıldı hem de  çekildikleri tarihleri dikkate almaksızın ilk kez ‘Hayatınızın En İyi Kareleri  – Grand Prix ‘ başlığı altında bir yarışma düzenlendi. Ödül olarak kitap verildi. Öğrendiğimize göre jüri binlerce kare fotoğrafı ve 60’tan fazla videoyu tek tek inceledi. Amatör kompakt makine ile çekilmiş sualtı fotoğrafı kategorisinde 1.lik ödülü Bali / Tulamben’de gece dalışında çektiğim bir kareye layık görüldü. Mavi tunikat’ın üstündeki bir tür ıstakoz türü olan fotoğrafladığım canlı sadece bir kaç saniye o pozisyonda durdu ve ardından hemen saklandı. Bu tür küçük canlılarda en büyük sorunumuz denizin hareketlerinden dolayı makineyi sabitleyebilmek ve doğru kadraj ve odak noktasını bulabilmektir,

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Oldukça beğendiğim bu karenin sorunsuz olmasını çok istemiştim, çünkü her zaman çekilebilecek bir fotoğraf değildi. Neyse ki sonuç güzeldi ve birincilik getirdi. Böyle bir yarışmada ülkemin adını duyurmaktan onur ve mutluluk duydum.’’ Değerli okurlar, hem başarısı için tebrik etmek hem de yarışmayla ilgili görüşlerini almak için ülkemize dünya üçüncülüğü kazandıran Bülent Çamlı’ya da ulaşmaya çalıştım. Ancak üyesi olduğu KAYK tarafından verilen bilgiye göre yurtdışında olduğu için kendisine ulaşılamıyor. Onu da tebrik ediyor, başarılarının daim olmasını diliyorum.

Göcek’te güzel bir kurs…

Son yıllarda amatör düzeyde maket gemi yapımına yönelen çok sayıda kişiyle karşılaştım. Aslında her birinin kendine özgü öyküsü var. Kimi babadan veya aileden görmüş, kimileri emeklilik hobisi olarak kimileri de ticari faaliyet olarak o alana yönelmiş. Bu konuda eğitim veren özel ve kamuya ait kurslar mevcut. Hayallerine yelken açmak için kollarını ilk önce maket tekne yaparak sıvayanlar da hayli fazla sayıda. Konu aktüel olduğu için D-Marin Göcek’te 1 Eylül 2020 tarihinde maket kursu başlayacak.

Son kayıt tarihi 25 Ağustos. İlgi duyanların kaçırmamasını tavsiye ediyorum. Kurumun Türkiye Operasyonlar Direktörü Onur Ugan, bu konuyla yakından ilgileniyor. Çünkü kendisi hem o yörenin evladı hem de tekne sahibi olan usta bir denizci. Göcek’te imza attığı çevreye ve insana saygılı denizcilik odaklı başarıları yerinde gördüm.

Yöre için büyük bir şans. Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün’ün yerinde olsam kendisine danışmanlık teklif ederdim. Zira yeşil ve mavi diyarı güzel Muğla, ülkemizin en uzun ve sosyal açıdan hareketli kıyı şeridine sahip. Bu nedenle denizciliği iyi bilen kişilerin görüşlerinden yararlanılması gerekir.  Sözün özü değerli okurlar maket gemi yapımına ilgi duyanlar için güzel bir fırsat var. Benden söylemesi. Gelecek yazıya kadar tüm denizcilerimizin pruvası neta, rüzgar kolayına olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: