Yat ve denizcilik dünyası İstanbul’da buluşuyor..

Hakan Atis ( 07 Eylül 2020 )

Lüks yatlar İstanbul’da görücüye çıkacak…

Uluslararası Boat Show Tuzla Fuarı, kovit 19 salgını nedeniyle 3-11 Ekim 2020 tarihlerinde açık havada gerçekleştirecek. Fiyatları 65 bin ile 80 milyon TL arasında değişen 200’ün üzerinde teknenin sergileneceği fuarda gözler Türk yatlarında olacak.

Uluslararası Boat Show Tuzla Deniz Fuarı, 03-11 Ekim tarihlerinde Viaport Marina’da açılmak için gün sayıyor. Fuarda yerli ve yabancı yat ve tekne üreticileri 2021 modellerini sergileyecek. Ayrıca özel kampanyalar düzenleyecek. İstanbul’daki fuara bu yıl Orta Doğu ülkelerinin yanı sıra Kazakistan, Özbekistan, Türkmenistan, Azerbaycan ve Ukrayna’nın yanı sıra Avrupa’dan da katılım bekleniyor. Bu sene 200’den fazla yerli ve yabancı teknenin sergileneceği Uluslararası Boat Show Tuzla Deniz Fuarı, kent ekonomisine önemli katkı sağlayacak. Organizasyonu gerçekleştirecek Viaport Fuar A.Ş yetkililerinden edindiğim bilgilere göre boyları 5 ile 40 metre arasında değişen birbirinden güzel tekneler yeni sahipleriyle buluşmak için sergilenecek. Toplam değeri 1 milyar TL’yi geçen ultra lüks mega yatlar, motor yatlar, katamaranlar ve yelkenliler sekiz gün boyunca ziyaretçilere sunulacak.

Bu yıl kovit 19 salgını nedeniyle denizde tatil seçeneğinin öne çıktığını belirten yetkililer sosyal izolasyon ve hijyen kurallarının en rahat ve güvenli sağlandığı alanların başında teknelerin geldiğine dikkat çekiyor. Boat Show Tuzla Deniz Fuarı’nda, düşük bütçeyle deniz keyfini yaşamak isteyenler için fiyatı 65 bin TL’den başlayan ekonomik tekneler de yer alacak. Ayrıca Türkiye’de ilk kez sergilenecek “Lansman Tekneler”, Türkiye tersanelerinde üretilen ultra lüks mega yatlar, katamaranlar, dünyanın en ünlü markalarının 2021 tasarımları ve ödüllü tekneler deniz meraklıları ile buluşacak. Açık alan avantajı nedeniyle ziyaretçiler Viaport Marina’da gün boyu alışveriş yapabilecekleri gibi Tema park eğlencesi, Akvaryum macerası, sinema ve benzeri birçok etkinliği de bir arada bulacak.

Türkiye Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği’nin (GYHİB) açıklamasına göre, yılın ilk altı ayında ihracatını en fazla artıran sektörlerin başında  gelen gemi, yat ve hizmetleri sektörü, yükselişini Haziran’da da sürdürdü. Geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 58,8 artışla 88 milyon 349 bin dolara ulaştı. GYHİB’nin yılın ilk yarısındaki ihracatı ise yüzde 1,9 artarak 501 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Yerli tekne üreticileri, Avrupa’da 2-2,5 Milyon Euro civarında satılan aynı boyda ve özellikteki tekneleri Türkiye’de 1 Milyon Euro’ya alma fırsatı sunuyor. Mega Yat üretiminde dünyada 3’üncü sırada olan Türk tersanelerinin üstün kaliteli üretilmiş yatları Avrupa’nın yarı fiyatına inşa etmesi dünya genelinde tekne alıcılarının da ilgisini ülkemize yönlendiriyor. Viyaport Uluslararası Fuarlar A.Ş Direktörü Emel Yılmaz, uygun fiyata güvenle tatil yapmak isteyenlerle tekne üreticilerini ve ithalatçıları buluşturacaklarının altını çizerek şunları söylüyor “Yatlarda aile tipi dediğimiz 12-25 metre boylarının sipariş görüşmelerinde artış var. Öte yandan katamaranlar Türkiye’de yükselişteydi ama kovit 19 ile birinci sıraya yükseldi. Motor yatlarda ise, 24 metre üstü mega yatlara ilgi çok fazla. Uluslararası Boat Show Tuzla’ya bu yıl 50 binden fazla ziyaretçinin gelmesini bekliyoruz.’’ 3-11 Ekim 2020 tarihleri arasında her gün 10.00-18.00 arasında açık olacak   fuarda 400’den fazla marka boy gösterecek. Gelecek yazıma kadar pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun. Esen kalın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: