Dünya yelkenciliğinde Türkiye rüzgarı…

Ülkemizde yelken branşında sessiz sedasız önemli başarılara imza atılıyor. Milli sporcularımız uluslararası yarışmalarda umut veren dereceler elde ederken Türkiye Yelken Federasyonu’da  küresel düzeyde etkinlik sergiliyor.

Kadın ve erkek milli sporcularımız yelken branşında başarı grafiklerini uluslararası ölçekte artırırken Türkiye Yelken Federasyonu’da adeta global bir maraton koşuyor. Bir başka deyişle boş durmuyor. Çünkü TYF yöneticileri kurumların da tıpkı ülkeler gibi temsil güçleri kadar etkin ve prestijli olabileceğini iyi biliyor.  Geçtiğimiz günlerde bunu doğrulayan güzel bir haber aldık.

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, World Sailing (Dünya Yelken Federasyonu) Başkan Yardımcılığı görevine seçildi. Yelken branşında uluslararası yol haritasının çizildiği WS’nin olağan toplantısı 15 Ekim- 1 Kasım 2020 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Tüm komite ve çalışma grup toplantılarının da yapıldığı genel kurulun en önemli maddelerinin başında doğal olarak seçim geliyordu. Delegeler 2020-2024 tercihlerini ortaya koymadan önce elbette yoğun kulis çalışmaları yaşandı.

Bir başka deyişle WS üyesi her ülke gücü oranında kantara çıktı. Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, bu yarışta 2024’e kadar devam edecek olan yeni yönetimde başkan yardımcılığı görevine seçilme başarısını elde etti. World Sailing’in yeni yönetiminde biri Türk, diğeri Avusturalyalı olmak üzere iki kadın dört yıl süreyle görev yapacak. 128 üyeden 77’sinin oyu ile başkan yardımcılığı görevine seçilen Özlem Akdurak’ın yanı sıra WS yönetiminde şu kişiler yer alacak: Başkan Li Quanhai (Çin), Başkan Yardımcıları Tomasz Chamera (Polonya), Sarah Kenny (Avusturalya), Philip Baum (Güney Afrika),Yann Rocheirux (Fransa), Marcus Spilane (Rusya), Cory Sertl (Amerika Birleşik Devletleri).

Yeni komiteler belirlenecek

http://www.cnnturk.com’a konuyla ilgili değerlendirme yapan Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı ve Dünya Yelken Federasyonu Başkan Yardımcısı Özlem Akdurak, görüşlerini şöyle ifade etti: ‘’2020-2024 dönemi, içinde bulunduğumuz salgın sürecinin spor kuruluşları üzerindeki olumsuz etkilerinin yönetilmesinden spora kaynak yaratılmasına kadar birçok zorluğun aşılması için önem taşıyor. Tarihte ilk kez bir yerine iki olimpiyat organizasyonu gerçekleştirilecek. Bu nedenle ifade ettiğim süreç yelken sporu açısından da ayrı bir öneme sahip.

WS (Dünya Yelken Federasyonu), spor ekonomisine yönelik stratejilerin geliştirilmesinden olimpik yelkenciliğe, yarış formatlarının belirlenmesinden sürdürülebilir çevre ve yönetim modelleri oluşturulmasına kadar birçok alanda üst örgüt olan Ulusal Federasyonlar ile yakın işbirliği içinde bulunuyor. 2024’e kadar spor-doğa-teknoloji sloganıyla görev yapacağız. Seçilen  yönetim iki ay içinde yeni komiteleri ve alt komiteleri belirleyecek. Türkiye Yelken Federasyonu, on kişilik komite ve alt komite listesi ile adaylarını açıkladı. Olabildiğince çok sayıda Türk’ün görev yapmasını, ülkemizin dünya yelkenciliğinde daha fazla söz sahibi olmasını hedefliyoruz.’’

Yüzüncü yıl

Cumhuriyetimizin yüzüncü yaşını kutlayacağı 2023 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere milli hedef olarak miras bıraktığı ‘denizci millet olma’ yolunda önemli bir adım daha atmış olmanın kıvancını da yaşıyor olacağız. Çünkü o yıl dünya çapında saygınlığı olan  bir denizcilik kurumunun yönetiminde içimizden birinin olması hiç şüphesiz spor tarihimiz açısından da önem taşıyacak.

İşte bu nedenle WS Başkan Yardımcılığı görevi sadece Özlem Akdurak için başarı sayılmamalıdır. Zira bu sonuç Türkiye açısından da önemli bir başarıdır. Kendisini, ailesini ve TYF yönetimini kutluyorum. Gelecek yazıya kadar pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: