Marmaris ve Göcek’te yarış coşkusu…

Sonbahar gelince rüzgarlar Ege’nin güneyinde bir başka eser. Bodrum, Marmaris ve Göcek, yelken yarışlarıyla renklenir, denizciler arasında dostluk ve rekabet zirveye çıkar. Pazar günü başlayacak olan ‘18. Göcek Uluslararası Sonbahar Yarış Haftası’ bu yılda büyük bir coşkuya sahne olacak. Marmaris Uluslararası Yarış Haftası’da yarın tamamlanacak.

Bugün özel ve güzel bir gün yaşıyoruz. Bu nedenle okurlarımızın Cumhuriyet Bayramı’nı ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimizi saygı, rahmet ve minnetle anarak kutluyorum.

Şimdi konumuza dönelim…Göcek Yat Kulübü tarafından bu yıl 18’ncisi gerçekleştirilecek olan uluslararası yat yarışı ‘Atatürk Kupası’ ile taçlandırılacak. 1-6 Kasım 2020 tarihleri arasında esecek olan heyecan rüzgarında bugün itibariyle 97 teknenin yarışması kesinleşti. Ancak önümüzdeki iki gün içinde sayının artması bekleniyor. Rusya, Ukrayna, İngiltere, Romanya, Bulgaristan dahil olmak üzere yarışacak ekiplerin yüzde 80’i yabancı.

Göcek Yat Kulübü Başkanı Mustafa Gençaslan, bu durumdan oldukça memnun. Türkiye’nin yelken yarışlarında önemli bir ülke haline geldiğini belirten Gençaslan ‘’Yarışlar Göcek’e önemli bir katkı sağlıyor. Bu yıl yaklaşık 700 denizciyi ağırlıyoruz, bu durum yöre esnafları için de ciddi bir gelir kaynağı anlamına geliyor. Kovit-19 salgını nedeniyle yemeklerimizi ve ödül törenimizi gerçekleştirmeyeceğiz. Dereceye giren yarışçılara ödüllerini kulüp binamızda veya teknelerine giderek sosyal mesafeye uygun biçimde vereceğiz.’’

Önlemlere uyulacak

Göcek Yat Kulübü tarafından, her yıl Kasım ayında düzenlenen sonbahar yelken yarışları, bu yıl, 01-06 Kasım 2020 tarihleri arasında, Fethiye Körfezinde gerçekleştirilecek. Kovit -19 salgını sebebiyle, İçişleri Bakanlığı ve Türkiye Yelken Federasyonu’nun belirlediği önlemlerin dikkatle uygulanacağı yarış haftasında hiçbir etkinlik düzenlenmeyecek. Bu çerçevede kaptan bilgilendirme toplantıları, akşam yemekleri, eğlenceleri ve kupa törenleri de gerçekleştirilmeyecek. Toplam 6 yarış yapılacak. Tekneler bu yıl da  D-Marin Göcek’te bağlanacak. Gelenek olduğu üzere yarışlardan biri bu yıl yine “Atatürk Kupası” olarak düzenlenecek. 6 Kasım günü tüm grup sonuçlarına göre genel birinciliği kazanan ekibe Savarona yatının maketi verilecek.

Bir başka heyecan

Marmaris Uluslararası Yat Kulübü’nün düzenlediği uluslararası yarış haftası yarın (30 Ekim 2020) tamamlanacak. Bu yıl 31’ncisi gerçekleştirilen yarışlara yaklaşık 30 ülkeden sekizyüz dolayında yelkenci katıldı. M.I.Y.C Başkanı Mustafa Cem Tekdağ, Sağlık Bakanlığı ve Türkiye Yelken Federasyonu tarafından ilan edilen önlemlere eksiksiz uyulduğunu belirterek görüşlerini şöyle ifade etti: ‘’A’dan Z’ye herkes testten geçirildi. Ahu Hetman Hastanesi’nde yapılan kovit-19 testleri sonucunda biri Rus, diğeri Türk olmak üzere iki yarışçının kovit-19 olduğu ortaya çıktı ve derhal yarışlardan çekildiler. Bu yıl 102 tekne yarıştı. Bunun yüzde 80’i yabancı. Rusya, ABD, Ukrayna ilk akla gelen ülkeler. Hakemler dahil 1000 dolayında kişi ile Marmaris ekonomisine önemli katkı sağlandı.’’ diyor.

Not

Türkiye yelken branşında başarılı bir yolda adım adım ilerliyor. Sorunlar elbette var lakin Çetin Altan’ın dediği gibi enseyi karartmamak gerekiyor. Neyse bu ayrı bir yazı konusu… Sözün özü Ege’nin güneyi ülkemizin dünyaya açık yelken üssü gibi. Bodrum, Marmaris ve Göcek’teki mavi yürekli dostlara selamlar. Köşem onlara her zaman açıktır. Tüm denizcilerimizin pruvası neta, rüzgar kolayına olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: