Milli yelkencilerimizin başarıları ve Göcek’te güzel bir sergi…

Salgın nedeniyle ertelenen Tokyo Olimpiyatları’nda yarışacak milli yelkencilerimiz amaçlarına ulaşmak için antrenmanlarına aralıksız devam ediyor. Galatasaray Yelken Takımı sporcusu Ecem Güzel’de ülkesine o gururu yaşatmak isteyen azimli gençlerimizden. 

Yelken spor dalları arasında belki de en zor olanı. Abartmıyorum. Şöyle bir düşünün, denizin üstünde küçük bir yelkenlidesiniz.  Bir taraftan neredeyse her saniye değişen rüzgarın yönü ve şiddetiyle mücadele ediyorsunuz diğer taraftan aynı değişkenliğe sahip dalgalarla. Bitti mi, elbette hayır. En önemlisi de rakiplerinizle yarışıyorsunuz. Gördüğünüz gibi son derece zor. Bütün spor dallarına saygım var, Lakin, yelken ilk sırada geliyor.

Bu nedenle uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil eden milli sporcularımıza http://www.hakanatis.com ve Milliyet Cumartesi’deki köşemde sık sık değiniyorum. Aktif spor yaşamını Galatasaray Yelken Takımı’nda sürdüren ve laser sınıfında yarışan Ecem Güzel’de bunlardan biri. Hayatta ne istediğini bilmek ve o yolda hedef belirlemek başarıyı getirir. İstanbul’da 1995 yılında dünyaya gelen Ecem Güzel’de maviliklere çocukluk yaşlarında gönül vermiş bir genç. İstanbul’da geçen ilkokul yıllarının ardından orta ve lise eğitimi için Bodrum’a yerleşince kendisini adeta doğal bir yelken okulunda bulmuş.

Hal böyle olunca Turgut Reis Belediye Spor’da profesyonel olma yolunda ilk adımı atarak bugünlerin kilometre taşlarını döşemiş. Hayatta bilinçli atılan hiçbir adım boşa gitmez. Nitekim 2013 yılında Galatasaray Yelken Takımı antrenörlerinin yoğun çabasıyla rotasını tekrar İstanbul’a çevirdi. Ardından aynı yıl Balkan Gençler Şampiyonası’nda gümüş madalya kazandı. Bir yıl sonra aynı uluslararası arenada altın madalyanın sahibi oldu. Geçen yıl Atina’da da altın madalya ile başarılarına bir yenisini daha ekledi…

Kovit 19 nedeniyle Tokyo Olimpiyatları’nın bir yıl ertelenmesi hiç kuşkusuz Ecem içinde sürpriz oldu. Lakin, bu süreç bir anlam da ekstra hazırlanma imkanı da sağlıyor. Başarılı mili sporcumuz da bunun bilincinde. Haftanın altı günü deniz ve kara antrenmanları ile Tokyo 2021’e hazırlanıyor. Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Spor Yöneticiliği Bölümü öğrencisi olan Ecem Güzel’in en sevdiği yemek makarna, şair Oğuz Atay, film serisi ise Harry Potter… Bunlar da başarılı milli yelkencimiz hakkında aktüel bilgiler. İdolüne gelince, Robert Scheidt hayranı. Brezilyalı madalya koleksiyoncusu ünlü denizci Ecem’in örnek aldığı saygın bir sporcu. Çalışkanlığı ve azmi ile dalgalardan altın madalyalar çıkartan mavi yürekli genç sporcumuza en içten dileklerimle başarılar diliyorum. Yolu her daim açık olsun.

Gurur veren başarı…

Değerli okurlar, yelken dünyasından bir başka sevindirici haberle devam ediyorum. 2020 Finn Avrupa Şampiyonası’nda olimpik milli sporcumuz Alican Kaynar, Avrupa 6’ncısı oldu ve kariyerinde önemli bir başarıya daha imza attı. Polonya’nın Gdynia kentinde gerçekleştirilen çekişmeli şampiyona da 70 sporcu mücadele etti. Alican, 10 yarış sonunda elde ettiği 78 puanla Avrupa altıncılığını elde etti. Her zaman ifade ettiğim gibi, spor alanlarında gösterilen medeni cesaret, elde edilen dereceler kadar değerlidir. Alican’ı, antrenörlerini, ailesini ve Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak ile TYF Yönetim Kurulu’nu tüm içtenliğimle kutluyorum.

Bu sergi kaçmaz…

D Marin Türkiye Operasyonlar Direktörü Onur Ugan, usta bir denizci olduğu kadar bilinçli bir sanat severdir. Bu nedenle kültür sanat faaliyetlerine kurum olarak her zaman destek olurlar. Şu günlerde Göcek’e yakın olan okurlarımız ‘International  Breeze 2 Art Exhibition ‘’ için zaman ayırır ise sanat dolu keyifli dakikalar yaşayabilir.

Bedri Karayağmurlar, Bülent Yavuz Yılmaz, Bülent Salderay, Ekrem Şerif Egeli, Ezgi Deniz, Fügen Yenilmez, Gina Nincovitch, John Viller, Levi Viller, Mehtap Çınar, Reyhan Abacıoğlu, Reyhan Uludağ, Sara Sheıkhı, Serap Altay, Sevil Özgültekin, Süreyya Oskay, Pelin Özgöçen , Zehra Şengir’in birbirinden güzel eserleri Özer Ulukaya’nın küratörlüğünde 27 Eylül tarihine kadar 10.00-22.00 arasında D-Marin Göcek’te ziyaret edilebilir.

Katılan sanatçılarımızı ve katkı sağlayanları kutluyor, tüm okurlarımıza esenlik dolu güzel bir hafta sonu diliyorum. Pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: