Online tekne tatili ve Japon devi ‘Suzuki’…

Hakan Atis

(06.01.2021)

Tatilciler salgın döneminde daha sakin ve korunaklı buldukları tekne turizmine yöneliyor. Bu nedenle ülkemizde online kiralama sektörü 290 milyon dolar seviyesine ulaştı.

Kovid-19 salgını tekne turizmi açısından önemli bir fırsat. Zira online tekne kiralayıp denizle iç içe tatil yapmak isteyenlerin sayısı hızla artıyor. Sektöre yönelik kapsamlı bir araştırma yayımlayan viravira.co’ya göre  tatilcilerin en çok tercih ettiği tekne modeli yüzde 67 ile gulet olurken onu yüzde 18’le yelkenli, yüzde 8’le katamaran ve yüzde 7’yle motoryat takip ediyor. Lokasyon olarak Göcek açık ara önde geliyor.  Tekne turizminde 2020’de global pazar büyüklüğü 15,9 milyar dolar olurken; Avrupa pazarı 7,9 milyar dolar büyüklüğe ulaştı. Türkiye’de ise pazarın büyüklüğü 290 milyon dolar. viravira.co verilerine göre tatilciler 2020 yılında sezon boyunca ortalama 5,6 günlük tatil yaptı.  2020 yılının verilerini analiz eden viravira.co CEO’su Baran Yıldırım, salgın nedeniyle tatil anlayışının adeta baştan sona değiştiğine dikkat çekti.

Tekne tatilinin kalabalıklardan uzak ve izole ortam sağlaması nedeniyle giderek daha fazla tercih edildiğini belirten Yıldırım, sözlerini şöyle sürdürdü : ‘’Bu dönemde rezervasyon talebi 206 milyon TL’ye kadar yükseldi. Bu performansın arkasında pazarlama alanında attığımız adımlar bulunuyor. Platformumuzdaki yurt içi mavi tur tekne sayısını geçtiğimiz yıla göre yüzde 115 oranında artırarak 1.300seviyesine çıkardık. Ciromuz yüzde 86, sitemizde geçirilen süre ise yüzde 58 artış gösterdi. 2021’de tekne sahipleri tüm işlerini tek bir panel üzerinden yönetebilecek. Salgın nedeniyle bir miktar yavaşlatmak durumunda kaldığımız uluslararası genişleme stratejimize de kaldığımız yerden devam edeceğiz. Yeni dil ve para birimi destekleri sunmak ve belirli ülkelerde Türkiye’de olduğumuz gibi aktif hale gelmek önceliklerimiz arasında. Yeni bir yatırım turunun da hazırlıklarını yapıyoruz.” Sayılar her sektör için karne gibidir. Onlar neyi gösteriyorsa stratejiler o doğrultuda belirlenir. Görüldüğü gibi online tekne kiralama sektörü ülkemiz için oldukça cazip, dinamik ve önemli. Katkı sağlayanların tümünün yolu açık olsun.

Japonya’dan

İş yaşamında dürüstlükleri, çalışkanlıkları ve disiplinleri ile tanınan Japonlar, Türkiye hakkında olumlu görüşlere sahiptir. Onların bir başka özellikleri de ticari hayatlarında sergiledikleri takdir edilesi milliyetçi yaklaşımlarıdır. Bu ilke ile 1920 yılında Michio Suzuki tarafından dokuma tezgahları üretmek amacıyla kurulan, günümüzde otomotivden denizcilik sektörüne kadar birçok alanda dünya devi olan Suzuki’de bir asrı geride bıraktı. Kurum  Türkiye’ye doğal olarak önem veriyor. Bu nedenle TOGG ‘Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’ tarafından sürdürülen heyecan verici çalışmalara sahip oldukları yüksek teknoloji ile katkı sağlamalarını yürekten diliyorum. Böyle bir işbirliği Türkiye-Japonya ilişkilerini daha da ileri götürecektir. Bir asrı başarıyla geride bırakmak ticari yaşamda son derece önemlidir. Bu nedenle Japon devinin Başkanı Toshihiro Suzuki’yi ve kurumu ülkemizde başarıyla temsil eden Doğan Trend Otomotiv ailesini kutluyorum. Yolları açık, kazançları bol olsun.

Yeni yıl…

Hayat sanıldığından daha hızlı geçiyor. Bu gerçeğin ışığında itiraf etmem gerekir ki hepimizi son derece yoran ve bunaltan bir yılı geride bıraktık. Şimdi önümüzde taze umutlar ve coşku var. Gelecek yazıya kadar esen kalın. Yaşam denizinde pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: