Yalıkavak Marina’dan Uluslararası Başarı

Hakan Atis

(20.01.2021)

Yalıkavak Marina, “2020 En İyi Uluslararası Marina” ünvanını kazandı. 2018-19 “Dünya’nın En İyi Süper Yat Marinası” ödülünü alarak ülkemize büyük bir gurur yaşatan Yalıkavak Marina, bu kez de 2020’nin En İyi Uluslararası Marinası seçildi.

Deniz Akaltan

Yalıkavak Marina, Marina Direktörü Deniz Akaltan’ın sorularıma verdiği uzun yanıtı aynen aktarıyorum. Sektörün deneyimli ismi konuyla ilgili görüşlerini şöyle ifade ediyor:

“Dünya yatçılık sektörünün en prestijli The British Yacht Harbour Association (TYHA) tarafından gerçekleştirilen ‘’Yılın Marinası” oylamasında geçen yıl kazandığımız “Dünyanın En İyi Süper Yat Marinası’ ödülünün ardından ülkemize bu eşsiz ödülü getiren ilk ve tek Türk marinası olmanın kıvancını ve onurunu yaşıyoruz. Türkiye’nin gururu ve ilk yüksek kapasiteli mega yat marinası Yalıkavak Marina olarak dünya çapında kazandığımız bu büyük başarıda emeği olan tüm dostlarımıza teşekkürlerimizi sunuyoruz.

The Yacht Harbour Association (Yat Limanları Birliği); merkezi İngiltere’de bulunan ve dünyanın farklı ülkelerinden yüzlerce üyesi bulunan, marinaların kalite, güvenlik ve hizmet standartlarını belirleyerek, bu standartların seviyesine göre derecelendirme yapan uluslararası bir birliktir. Birliğe üye ülkeler arasında Türkiye’de bulunuyor. Ülkemiz marinalarından 10 tanesi de 5 Altın Çıpa ödülüne layık görülmüştür. Farklı ülkelerde toplam 364 marina bu birliğin kalite standartları çerçevesinde altın çıpa ödülü almış ve her yıl düzenlenen “Yılın Marinası Ödülleri” yarışmasında oylamaya katılmaya hak kazanmışlardır.

TYHA’nın düzenlediği ve dünya çapında yüzlerce marinanın katıldığı bu yarışmaların en büyük özelliği rekabetin gücü ile sektörün hizmet ve kalite standartlarını daha yükseğe taşımaları ve bütün bunları yaparken de tüm dünyadaki marina ziyaretçilerini bu oylamanın bir parçası haline getirerek en doğru geri bildirimleri sağlamalarıdır. TYHA web sitesi üzerinden yürütülen ve dünyanın dört yanından gelen ziyaretçiler, deniz severler ve sektör profesyonellerinin katılımı ile gerçekleşen oylama Ocak ayından başlayıp Ağustos sonuna kadar devam ederken kazananlar Ekim ayında açıklanmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı Yalıkavak Marina olarak bu yarışmaları hem ziyaretçilerimizin hakkımızdaki görüşlerini öğrenmek hem de sektördeki konumumuzu belirlemek açısından çok değerli platformlar olarak görüyoruz.

Yaşadığımız bu sıra dışı senede 2020 Marina of the Year ödülüne aday gösterilmiş olan bütün marinaları gönülden tebrik ediyorum. TYHA Altın Çapa ödüllü marinalar için verilen oylar ve yapılan övgü dolu yorumlar ziyaretçilerine en seçkin hizmeti sunmak adına üstün gayret ve kararlılık gösteren sayısız marina profesyonelinin başarısına tanıklık ediyor.

Yarışmanın değerlendirmeleri, oylamanın açık kaldığı süre boyunca gerek tekne sahipleri gerekse de marinadan yararlanan ziyaretçilerin, yarışmada destekledikleri marinaya verdikleri oyların sayımı sonucunda yapılmaktadır. Bu sebeple yarışmayı kazanmanın ve rakiplerinizin arasından “Yılın Marinası” seçilmenin yolu; servis ve hizmet kalitesinin en yüksek seviyede tutulması, her yıl yeni yatırımlarla standartların geliştirilmesi ve en önemlisi de tüm bu çalışmalarınızın misafirleriniz tarafından takdir edilerek, oylanmasıdır.

Türkiye’deki 5 Altın Çıpa ödüllü marinaların yanı sıra, dünyanın tanınmış marinalarından olan;

 • Flisvos Marina
 • Limassol Marina
 • Porto Montenegro
 • Bvlgari Marina
 • Dover Marina
 • Dubai Marina Yacht Club
 • Emirates Palace Marina
 • Yacht Club Isle De Sol
 • Jersey Marinas
 • Marina De Vilamoura
 • Plymouth Yacht Haven
 • Royal Phuket Marina
 • Yas Marina gibi marinalar, bu yarışmada rakibimiz olan markalardan birkaçı. 

Yalıkavak Marina, Türkiye’nin ilk yüksek kapasiteli süper yat marinası olarak planlanmış ve özellikle 2016 yılından sonra hizmet kalitesini arttırmaya yönelik yatırımları ile ülkemizde ve dünyada sektörün örnek gösterilen işletmelerinden biri olmuştur. Bu yatırımlara paralel olarak da sırasıyla;

 • 2017 Yılın Süper Yat Marinası – Runner Up ödülü
 • 2018 – 2019 Yılın Süper Yat Marinası
 • 2020 Yılın Uluslararası Marinası ödüllerini arka arkaya kazanarak bu alanda ülkemizde ve dünyada bir ilki gerçekleştirmiştir.

Bu ve benzeri uluslararası ödüllerin bizim için en değerli yanı ise; ülkemizi uluslararası arenada sektörünün en iyisi ünvanı ile temsil ediyor olmanın haklı gururunu yaşamaktır.

Türkiye’nin yararına olacak şekilde çalışmalar yapmaktan da son derece onurluyuz. Yalıkavak Marina olarak son üç yılda art arda kazandığımız “Dünyanın En İyi Süper Yat Marinası” ve son olarak “En İyi Uluslararası Marina” ödülünü Türkiye’mize armağan etmekten dolayı da büyük gurur duyuyoruz.  Yalıkavak Marina olarak amacımız Türkiye’yi dünyanın en iyi ve en profesyonel lüks resort destinasyonlarından biri haline getirmek ve bu yolda çok çalışmaya devam etmektir. ‘’Başarı ekip çalışmasının doğal bir sonucudur. Deniz Akaltan’ı ekibine liderlik ettiği için tebrik ediyorum. A’dan Z’ye tüm çalışanlarını da bu hedefe odaklandıkları ve başarıya ulaştıkları için kutluyorum. Marina sektörümüz dünya ölçeğinde hizmetler sunuyor, kalitesi ortada. Eksikler elbette var. Lakin, bardağın dolu tarafını görmek ve konuya öyle yaklaşmak gerektiğini düşünüyorum.

Gelecek yazıya kadar esen kalın

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: