‘Denizanaları’ maviliklere açıldı…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/denizanalari-maviliklere-acildi-6453196

Mersin Rota Yelken Kulübü’nce kurulan ve kendilerine “Denizanaları” diyen kadın yelken takımı Mersin Körfezi’ne renk katıyor

Bu hafta Mersin’den güzel bir haberim var. Mersin Rota Yelken Kulübü, “Kadın Takımı” kurulması fikrini başarıyla hayata geçirdi. Brezilya’nın Mersin Fahri Konsolosu olarak kentin dış dünyaya açılmasında önemli etkinliklere imza atan Cengiz Sönmez, hukukçu kimliğinin yanı sıra iyi bir denizci. Geçtiğimiz günlerde kadın yelken takımı kurduklarını müjdeledi. Bu proje yaklaşık iki yıl önce gündeme gelmiş, ancak Kovid-19 salgını nedeniyle ertelenmişti. Kendisini, yönetimini ve Mersin Rota Yelken Kulübü’nün kadın yelkencilerini kutluyorum. Akdeniz Bölgesi’nde denizcilik sevgisinin yaygınlaşması adına güzel bir örnek. Kendilerine “Denizanaları” diyen 11 mavi yürekli yelkenci, haftanın iki günü antrenman yapıyor. Aralarında emekli, ev kadını, mühendis, doktor, şehir plancısı, çevre mühendisi, holding bölge yöneticisi, turizmci, öğretmen bulunan turunç diyarının kadın yelkencileri, üye sayılarını en kısa sürede artırmayı hedefliyor.

‘Denizanaları’  maviliklere açıldı

Biraz romantik biraz dik başlı

Esra Sönmez, Şua Soysal, Buket İnal, Nilcan Akkurt, Gül Türkoğlu, Hazal Çelikcan, Evrim Komşu, Zekiye Yıldırım, Mariya Helvacı, Serap Özkörüklü ve Ayşe Saydam’dan oluşan ekip, kendilerini şöyle anlatıyor: “Kovid-19 salgını bizleri motive ederek hayatta başka şeyleri de yapmamız gerektiğini gösterdi. Ruh yaşı beden yaşını takip edemeyen, biraz romantik biraz dik başlı, biraz acemi ama bir o kadar da istikrarlı ve inatçı kadınlar olarak kendimize yeni bir rota çizmeye karar verdik. Denizanaları ismi başta birçok kişiye antipatik geldi, ancak bizler de onun gibi saydam ve ana olduğumuzdan bu ismi benimsedik ve kullanmaya başladık. Daha sonra oldukça beğenildiğini gördük. Yelkenin sakinleştirirken heyecanlandıran, eğlendirirken öğreten dinamik bir yapısı var. Bizlere salgın dönemi içinde terapi gibi geldi. Bu branşı başta annelere ve tüm kadınlara sevdirmeyi amaçlıyoruz. Sonra da yarışlarda kupa kaldırmayı hedefliyoruz.”

‘Denizanaları’  maviliklere açıldı

Mersin, 321 kilometre sahil şeridine sahip son derece güzel bir kent. Amatör denizcilik ve yat turizmi için saklı kalmış bir cennet gibi. Oradan böylesine güzel bir haber aldığım için son derece memnunum. Gelecek yazım 27 Mart Cumartesi günü. Esen kalın.

Kitap:

Yelkenli tekneleri “Kısmet” ile 1965 yılında dünya seyahati gerçekleştiren Sadun ve Oda Boro’nun amatör denizciler için ilham kaynağı olan “Pupa Yelken” ve “Fora Yelken” isimli kitaplarının yeni baskıları yapıldı. Tüm kitapevlerinde bulabilirsiniz. Sadun ve
Oda Boro’yu saygı ve rahmetle anıyorum.

‘Denizanaları’  maviliklere açıldı

Yenilik:

ABD’nin önde gelen yükseköğretim kurumlarından Maine Üniversitesi’nde kullanılan dünyanın en büyük 3D yazıcısıyla 7.3 metrelik harika bir tekne imal edildi. Kurumun araştırma ekibi UMaine tarafından üretilen dünyanın ilk baskı teknesi denizcilik tarihi için son derece önemli.

‘Denizanaları’  maviliklere açıldı

Güncel:

Taşımacılık ve turistik gemi yolculuğu sektörlerinde dünyanın önde gelen şirketlerinden MSC, “Cruises” ve “Virtuosa” isimli gemileri için iki yeni yemek konsepti açıkladı: Hola Tacos&Cantina’da Meksika mutfağından özel yemekler, Indochine’de ise Fransız dokunuşlu Vietnam lezzetleri sunulacak. MSC’nin CEO’su Gianni Onorato, gemilerinde sunulan yemeklerin gastronomik bir macera olduğunu belirtiyor. Yolcularının Akdeniz’de ve dünyanın değişik ülkelerinde konforlu deniz tatili yapmalarını sağlayan firmanın küresel mutfağına, yakında bize özgü lezzetler de girerse şaşırmam.

‘Denizanaları’  maviliklere açıldı

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: