Porsuk Nehri’nin Ejderhaları…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/porsuk-nehrinin-ejderhalari-6488663

“Denizlerde biz de varız!” demek için yola çıkan kadın kürekçiler Eskişehir’de önemli bir başarı öyküsünün kahramanları oldu. İki yıl önce kurulan Amazonlar Dragon Takımı, önümüzdeki yıllarda yarışlarda boy göstermeyi hedefliyor

Orta Anadolu’nun kadim ve güzel kenti Eskişehir’in hatıralarımdaki yeri her zaman çok özeldir. Uzun yıllar bozkır şehri olarak adlandırılan Kırmızı Şimşeklerin diyarı, günümüzde Büyükşehir Belediye Başkanı Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen’in gerçekleştirdiği mucizelerin başkenti olarak biliniyor. 1983-1987 yıllarında üniversite eğitimim için orada yaşadım. Bu nedenle Eskişehir’in adı ne zaman geçse ikinci memleketimi yürekten selamlarım. Oradan gelen her güzel habere sevinirim.

Bugün sizlere Amazonlar Dragon Takımı’nı tanıtmak istiyorum. İki yıl önce kurulan ADT, 21 üyesiyle Sarısungur Göleti ve Porsuk Nehri’nde suya yansıyan güzel tablolar oluşturuyor. 2019 yılında Eskişehir Cumhuriyet Kupası Dragon Yarışları’na katılmak için kurulan takım, günümüzde müsabakalar koronavirüs nedeniyle ertelendiğinden antrenmanlarına aralıksız devam ediyor. Mitolojinin savaşçı kadınları gibi azimli olan Eskişehir’in mavi yürekli denizcileri Özlem Kanat Örneksoy, Nazlı Agiç, Dilek Aslantalay, Betül Kankılıç, Nilgün Altan, Feride Betül Yörükçü, Sevgi Dutağacı, Nihan Ertürk Dere, Naime Karapaça, Eser Büyükcan İlhan, Özge Mısırlı, Rahime Çelen, Manolya Diken, Esra Kiraz, Serpil Koç, Seçil Çam Can, Aslı Tokyol, Cansu Üzümcü, Fatma Özbahar, Çağrı Uzman ve Gamze Çavuşoğlu’ndan oluşuyor.

Porsuk Nehri’nin ejderhaları

Göle atılan taş

Takım kaptanı Nazlı Agiç, kadınların sesini bu alanda da duyurmayı amaçladıklarını belirtiyor. Her kesimden takıma destek verildiğini anlatan Agiç, şunları söylüyor : “Şehir dışındaki kürek ve dragon yarışlarına katılarak kadın dayanışmasını ve gücünü yaymayı planlıyoruz. Göle bir taş attık, o halka büyüyecek, buna inanıyoruz. Devamlı bastırılmaya, sindirilmeye çalışılan kadınların, toplumun önemli bir parçası olduğuna dikkat çekmek istiyoruz. Kadın gücünü, dayanışmasını ve hayatın her alanında var olduğunu, olabileceğini göstermek istiyoruz. Toplumun dayattığı rolleri kürek çekerek aşmaya çalışıyoruz.” Eskişehir’in mavi yürekli cesur denizcilerini yürekten alkışlıyorum. Gelecek yazım 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü. Pruvanız neta, rüzgâr kolayınıza olsun.

Porsuk Nehri’nin ejderhaları

Dünyadan

Katar Ulusal Turizm Konseyi (QNTC), 40’ın üzerindeki geleneksel Arap yelkenlisini (dhow) yenilemek için önemli bir proje başlattı. Edindiğim bilgiye göre, Umman Denizi’nde yüzyıllardır turizm, ulaşım ve ticaret amacıyla kullanılan tarihi yelkenlilerin yanı sıra ülkedeki marinalar ve iskeleler de modernize edilecek. QNTC Genel Sekreteri ve Katar Hava Yolları İcra Kurulu Başkanı Akbar Al Baker, yelkenlilerin ulusal kültürleri açısından son derece önemli olduğunu belirtiyor.

Porsuk Nehri’nin ejderhaları

Türkiye’den

Olimpik millî sporcumuz Alican Kaynar, 10-16 Nisan’da Portekiz’de gerçekleştirilen Finn Avrupa Şampiyonası’nda beşinci oldu. Başarılı gencimizi kutluyorum. Yolu açık olsun.

Porsuk Nehri’nin ejderhaları

Hatırlatma

Dünya denizlerini dümen suyunda bırakmış usta denizcilerimiz, manevi öğretmenleri Sadun ve Oda Boro’nun anısına Teos Marina’da söyleşi gerçekleştirecek. Koronavirüs nedeniyle seyircisiz olacak etkinlik, kurumun sosyal medya hesaplarından yarın saat 14.00’den itibaren canlı yayınlanacak. Sorularınızı info@teosmarina.com adresine gönderebilirsiniz.

Tekne

İsveç’in dünyaca ünlü firması Hallberg-Rassy, HR 400 modelini 27-30 Ağustos 2021 tarihlerinde tanıtacak. Yelkenli deyim yerinde ise bir içim su. İlgi duyanlar info@hallberg-rassy.se adresinden ayrıntıları öğrenebilir.

Porsuk Nehri’nin ejderhaları

Tatil

Kruvaziyer turizmin küresel devlerinden MSC, misafirlerine 2021 yazında Avrupa ve Akdeniz’de yeni rotalar sunacak. Şirket ayrıca İngiltere çevresinde bir haftalık seyahat seçeneğini de hayata geçirecek. http://www.msc.com’dan bilgi edinebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: