Japonya’da başarılar…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/japonyada-basarilar-6510692

(22.05.2021)

Hakan Atis

Tokyo Yaz Olimpiyatları’na yelken branşında ilk kez sekiz sporcuyla katılıyoruz; bu Türk spor tarihimizde önemli bir başarı. Milli sporcularımız ay yıldızlı bayrağımızı kendilerine “Nihonde ganbatte kudasai / Japonya’da başarılar” diyecek olan güzel ve dost bir ülkede dalgalandıracak.

Tokyo’da 23 Temmuz 2021’de başlayacak yaz olimpiyatlarına yelken branşında ilk kez sekiz millî yelkenciyle katılacağız. Millî yelkencilerimiz 2021 Tokyo Yaz Olimpiyatları’nda ülkemizi temsil edecek olmanın haklı gururuyla antrenmanlarını sürdürüyor. Söz konusu başarı gelecek adına hepimizi umutlandırıyor. Japonya’ya Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) Başkanı Özlem Akdurak başkanlığında gidecek Yelken millî takımımız şu isimlerden oluşuyor: Fatih Özmen (Takım lideri), Alican Kaynar (Finn), Jose Maria Van Der Ploeg Garcia (Finn antrenörü), Deniz Çınar (470 Erkekler), Ateş Çınar (470 Erkekler), Romain Bonnaud (470 antrenörü), Dilara Uralp (RS:X Kadınlar), Francisco Manchon Domingues (RS:X Kadınlar antrenörü), Ecem Güzel (Laser Radial), Kemal Muslubaş (Laser Radial antrenörü), Jaroslaw Miarczynski (RS:X antrenörü), Onur Cavit Biriz (RS:X Erkekler), Beste Kaynakçı (470 Kadınlar), Okyanus Arıkan (470 Kadınlar) ve Tayfun Cemil Erey (470 Antrenörü).

Japonya’da başarılar

Hedef en az 1 madalya

Milli yelkencilerimizin ailelerini, kulüplerini ve antrenörlerini şimdiden kutluyorum. TYF Yönetim Kurulu Başkanı Özlem Akdurak da yelken branşında ülkemizin sekiz sporcuyla temsil edilmesinin mutluluğunu yaşıyor. Tokyo Olimpiyatları için 2016 yılından bu yana sistemli bir çalışma yaptıklarını vurgulayan Akdurak, süreci şöyle anlatıyor: “Sporcularımızın aldığı ülke kotaları, belirlediğimiz stratejinin ve yol haritamızın ne kadar doğru olduğunu gösterdi. Normal koşullarda yılın ortalama iki yüz gününü yurt dışında rakipleriyle antrenman yaparak geçiren olimpik sporcularımız, koronavirüs sürecinde de çok çalıştı. Denizden uzak kaldıkları zamanlarda fiziksel kondisyonları için antrenmanlarına devam etti. Olimpiyat Oyunları’na yönelik tüm lojistik operasyonu federasyon yönetimi olarak başarıyla devam ettiriyoruz. En az bir madalya kazanarak yurdumuza dönmek istiyoruz. Yönetim Kurulumuz, teknik kadrolarımız, sporcularımız, kulüplerimiz, antrenörlerimiz ve yelken camiası olarak hedefimize odaklanmış durumdayız. Sayın Bakan’ımıza ve onun nezdinde bakanlık kadrolarına maddi ve manevi desteklerinden ötürü teşekkür ediyoruz.”

Yelken millî takımımıza Tokyo’da başarılar diliyorum. Tüm denizcilerimizin pruvası neta, rüzgâr kolayına olsun. Gelecek yazım 5 Haziran 2021 tarihinde. Esen kalın.

Kitap

İMEAK Deniz Ticaret Odası’nın yayımladığı “Türk Fransız Deniz Ticareti Vapur Kumpanyaları” başlıklı eser Süleyman Uygun imzasını taşıyor. Ciddi bir araştırmanın ürünü. Deniz tarihine meraklı olanlara tavsiye ediyorum. Tel: (212) 252 01 30.

Rota

Adriyatik kıyıları doğal güzellikleriyle ünlüdür. Bu nedenle özellikle son yıllarda denizcileri kendine daha da çok çekiyor. Geçen yıl Hırvatistan’ı yazmıştım. Sırada Adriyatik Denizi’nin yükselen yıldızı Arnavutluk var. Orada yaşayan çekirdekten denizci dostumuz Klodian Gjikondaj’ın tavsiyeleri ve yerel mutfak lezzetleri eşliğinde yakında keyifli bir Arnavutluk yazısı kaleme alacağım. Okuduktan sonra rota planınıza alacağınıza eminim.

Şiir

Bedri Rahmi Eyüboğlu, şairliği, ressamlığı ve yazarlığı kadar deniz tutkusuyla da ünlüdür. Halikarnas Balıkçısı’nın çizdiği rotada 1945’lerden itibaren Mavi Yolculuk tutkusunu yüreklerimize aşılayan edebiyat dünyamızın saygın ismini, kendi dizeleriyle rahmetle anıyorum.

Tuz

Bir yanım tuz,

Bir yanım şeker,

Tuzdan yanayım.

Bir yanım deniz,

Bir yanım toprak.

Denizden yanayım.

Bir yanım sen,

Bir yanım ben.

Senden yanayım

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: