Rüzgârdan taç giyen kaptan

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/ruzgardan-tac-giyen-kaptan-6522582

(05.06.2021)

Hakan Atis

Atlantik Okyanusu’nu üç kez geçen Tolga Pamir, bu kez doğduğu toprakların denizlerini, durmadan ve solo olarak aşacak

Yelken yarışlarına ve denizciliğe ömrünü adayan Tolga Pamir, Türkiye Yelken Federasyonu ile iş birliği içinde önemli bir rekora imza atmak için gün sayıyor. Dünya denizciliğinin başkenti sayılan Fransa’daki uluslararası yarışlarda başarılı dereceler elde eden deneyimli isim “Yelken yapalım, yelkenle büyütelim” sloganı çerçevesinde Hopa’dan İskenderun’a kadar solo seyir için hazır. Karadeniz, Marmara, Ege ve Akdeniz’in, farklı özelliklere sahip olmasından ötürü deyim yerindeyse hava koklanıyor.

Rüzgârdan taç giyen kaptan

Hazırlıklar tamamlandı

Uygun koşullar yakalandığı an Tolga Pamir, tek başına ve hiç durmadan Hopa’dan İskenderun’a yelken açacak. Mavi yürekli dostumuzun amacı doğup büyüdüğü toprakların denizlerini dümen suyunda bırakarak spor tarihimize anlamlı bir not düşmek. Karadeniz, şu günlerde hırçın ve mevsimsel belirsizlikler sergiliyor. Ancak rüzgârdan taç giyen usta denizcimiz yelken açmaya hazır.

Türkiye Yelken Federasyonu, bu önemli spor olayını “rekor denemesi” olarak tarihe geçirmek için hazırlıklarını tamamladı. Tolga Pamir, dört denizimizi dünyaya tanıtmak ve ülkemizde yelken sporunun yaygınlaşmasına katkı sağlamayı hedefliyor ve önümüzdeki hafta uygun hava durumunu yakalayıp “start” almayı ümit ediyor. Kesin tarihlendirme yapmak denizlerimizin merhametine kaldığı için bu projenin yaklaşık 9 ile 13 gün arasında sürmesi bekleniyor. Tolga Pamir, açık deniz disiplinini tanıtmayı amaçladığını da belirterek, şunları dilde getiriyor: “Atlantik’i üç kez geçtim. Fransa’daki yarışların çoğunu solo gerçekleştirdim. Geriye dönüp baktığımda ülkemizin kıyılarını iyi tanımadığımı fark ettim. Denizlerimizi tanıtmayı ve yelken sporuna uygun olduğunu göstermeyi amaçlıyorum. Bence hayal kurmaktan korkmamak lazım; hayalleri olan gençlerimizi cesaretlendirmemiz gerekiyor. Deniz ve doğa sporlarıyla ilgilendiğinizde yaşamdaki engeller daha kolay aşılabiliyor. Aileler de bu süreçlere zamanla alışıyor. Annem, ilk Atlantik geçişi için Fransa’ya gittiğimde deli olduğumu düşünüyordu sanırım. Şimdi yarışlardan önce rakiplerimi benden fazla inceleyip yorumlar yapıyor. Bir noktayı daha özellikle vurgulamak istiyorum. Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, TYF Yönetim Kurulu üyeleri ve melek yatırımcı Erdem Yurdanur başta olmak üzere Admost, Musto Sport Works, Nautix boyaları, Icom, Quantum Sails, Marintek, Kaft Soul, Sailorg, KMH Marine, Nke Marine Electronics, Viaport Marina, Naviga ve Milliyet Cumartesi’ye teşekkür ediyorum.”

Sevgili Tolga’nın pruvası neta, rüzgâr kolayına olsun. Ancak önce emniyet… Onun ve diğer kaptanlarımızın yelken sporu için yapacağı başarılı çalışmaları ülkemizin denizcilik platformu Mavi Dünya’da aktarmaya devam edeceğim. Gelecek yazım 19 Haziran Cumartesi günü. Görüş ve önerilerinizi info@hakanatis.com adresine yazabilirsiniz. Esen kalın.

Başarı:

Gemi ve römorkör inşa sektöründeki son haberler sevindirici. Sektörün duayenlerinden Altay Altuğ’un kurduğu Uzmar Tersanesi, ek yatırımlarla kapasitesini yüzde 95 artırdı. Yönetim Kurulu Başkanı A. Noyan Altuğ’un açıklamasına göre, Brezilya’dan yeni siparişler alındı. Uzmar, Kanada’dan Norveç’e, Danimarka’dan Kuveyt’e kadar başarılı çalışmalarını sürdürüyor. Bir başka güzel haber Türkiye Gemi, Yat ve Hizmetleri İhracatçıları Birliği’nden geldi. Önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 280 artışla yaklaşık 110 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiği belirtiliyor. Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Cem Seven, başarılarının sırrını yüksek teknolojiye ve yenilikçiliğe bağlıyor. Umut veren bir diğer bilgi ise Sanmar’dan. Britanya Kolombiya’sı için 5 römorkör inşa edecekler. Sektörü kutluyorum.

Şiir: 

Sevgili oğlum Ege ile geçtiğimiz günlerde Rodos-Sakız-Midilli arasında sefer yapan yolcu gemisini keyifle seyrederken aklıma Turgut Uyar’ın dizeleri geldi. Şiirimizin saygın ismini, “Akşam Üstü Rüyası”nın bitiş dizeleriyle rahmetle anıyorum. “Gidin gemiler gidin, / Vardığınız yerlere selam edin. / Gün olur bütün kaygılardan uzak, / Ben de gelirim…”

Dünya turu

Yat sektörünün küresel yıldızlarından İngiliz Oyster, gelecek yıl başlayıp 2023’te sona erecek Oyster World Rally için geri sayımı sürdürüyor. 27 bin millik dünya turu için kayıtlar doldu. Bu nedenle şansınızı 2024-2025 için deneyebilirsiniz. Elbette ilk şart Oyster sahibi olmak. Haklılar. Öyle bir tekneyi kim istemez ?

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: