İzmit Körfezi’nin cesur kaptanı…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/gemilerin-kilavuzu-nildeniz-kaptan-6605618

(26.09.2021)

Hakan Atis

“Uzak yol zabiti” olarak 10 yıl çalışan Nildeniz Kaptan şimdi İzmit Körfezi’nde görev yapıyor. Kılavuzluk için çıktığı gemilerde şaşkınlık yaşansa da bunun kısa sürdüğünü belirtiyor.

Kadınların denizciliğin her alanında başarılı olduğu bir ülkeyiz. Bu gelişmeyi önemsiyorum ve destekliyorum. Bu nedenle sizlerle başarılı bir kadın kaptanımızın öyküsünü paylaşacağım. İstanbul Teknik Üniversitesi Denizcilik Fakültesi 2004 mezunu Kaptan Nildeniz Sütçü Şen, profesyonel iş yaşamına “uzak yol zabiti” olarak başladı.

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: kilavuz-kaptan-nildeniz-sutcu-sen-foto.4.jpg

Genellikle tanker ve kimyasal tanker gemilerinde yaklaşık on yıl boyunca sırasıyla 3-2 ve 1. zabit olarak görev yaptı. Daha sonra gerekli mesleki süreçlerin hepsini başarıyla aşıp bir yıl boyunca “uzak yol kaptanı” olarak maviliklerde boy gösterdi. Ardından kılavuz kaptanlık için gereken eğitim ve stajını başarıyla yerine getirdi. Halen kılavuz kaptanların kurduğu Dekaş/Ankaş’ta görev yapıyor.

Kaptan Nildeniz Sütçü Şen, “Hemen her tip ve tonajda gemiye hizmet veriyoruz” diyor.

Aileden gelen sevgi

Nildeniz kaptan, çocukluk yıllarında babasıyla Erdek’te balığa çıkarak aşina olduğu mavilikleri profesyonel iş yaşamının odak noktası yapışını ve kadın kaptanlığın nasıl karşılandığını şöyle anlatıyor: “Ailem beni her zaman destekledi. Bu nedenle mesleğime devam etmemde kendi seçimim ve mücadelem olduğunu bilmek bana büyük fayda sağladı. Çarmıhtan veya borda iskelesinden gemiye çıkarken şaşkınlıkla karşılayanların olması beni sevindiriyor açıkçası. Bazen gözlerine inanamayıp kim olduğumu soranlar da oluyor. Görev saham İzmit Körfezi Darıca Burnu’nda başlıyor. Yelkenkaya Feneri civarında kılavuz alım bölgesi var. Hemen her tip ve tonajda gemiye hizmet veriyoruz”.

Kılavuzluğun püf noktaları

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: kilavuz-kaptan-nildeniz-sutcu-sen-foto.7.jpg

Nildeniz Sütçü Şen, geleceğin genç kadın denizcileri için iyi bir örnek. Peki, kılavuz kaptanlığın püf noktaları nedir? Deneyimli isim bu sorumu kısaca şöyle yanıtlıyor: “Başlangıç noktası, gemiye emniyetle ve zamanında katılmak. Bu süreç, genellikle yol üstünde (hareket halinde) başlıyor. Çıkılan geminin kaptanıyla doğrudan iletişim ve gereken tüm bilgiye eksiksiz sahip olmak gerekiyor. Beş gün vardiya sonrası evde on gün dinlenme şeklinde çalışma takvimimiz var.

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: kilavuz-kaptan-nildeniz-sutcu-sen-foto.8-2.jpg

Gemi trafik yoğunluğuna göre vardiya içinde 24 saat boyunca çalışma devam ediyor. Gelen gemilerin kılavuz binmeden önce emniyet ve sağlık kontrollerinin eksiksiz sağlanması önem taşıyor. Özellikle pilot çarmıhı gibi ekipmanların kontrolü çok önemli. Biz binerken gözle yaptığımız inceleme hem geç hem de yetersiz oluyor. Maalesef kazaların bedeli de çok ağır oluyor. Elimizden alınan yıpranma hakkının geri verilmesi de bizler için önem taşıyor.”

Gelecek hafta pazar gününe kadar esen kalın. Pruvanız neta, rüzgâr kolayınıza olsun.

Başarı

Römorkör sektörünün küresel yıldızlarından Sanmar, başarılarına yenilerini ekliyor. Şirketin ilkleri arasında hibrit sistemli, uzaktan kumandalı ve LNG yakıtlı römorkörler geliyor. Yeni pazarlara açılacaklarını duyuyorum. Yolları açık olsun.

Dernek

Ana Sayfa - Kadın Balıkçılar Derneği - Resmi Sitesi

Ankara’da bulunan Kadın Balıkçılar Derneği başarılı işlere imza atıyor. Yakında onları daha ayrıntılı yazacağım. Hedefleri arasında toplumsal cinsiyet eşitliğinden su yaşamına, erişilebilir temiz enerjiden açlığa uzanan önemli başlıklar bulunuyor.

Kitap

Katamaran tekneyle dünya seyahatine çıkmak ülkemizde de giderek yaygınlaşıyor. Bunu tercih edeceklere usta denizcimiz Alim Sür’ün “Hayallere Yelken Açtım” başlıklı kitabını tavsiye ediyorum. Naviga Yayınları’ndan bulabilirsiniz. Telefon: (216) 418 51 91.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: