Dört denizin armonisi…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/dort-denizin-armonisi-6766851

(05.06.2022)

Hakan Atis

Amatör denizcilik tarihimizin öncü isimlerinden Sadun ve Oda Boro ile Özkan Gülkaynak’ın kitaplarında anlattıkları Karadeniz kıyılarımız, Hopa’dan İskenderun’a uzanan rekor denemelerinin vazgeçilmez başlangıcı oldu.

Fransa’da ülkemizi başarıyla temsil eden Tolga Pamir, geçtiğimiz yaz Hopa’dan İskenderun’a yelkenle solo gerçekleştirdiği 16 gün 16 saat 27 dakikalık rekorla Karadeniz’i yeniden gündeme taşıdı. Ardından denizciliğimizin saygın ismi, hocaların hocası Cumhur Gökova’nın yetiştirdiği Atilla ve Tolga Gökova, aynı rotayı 13 gün, 15 saat, 2 dakika 58 saniye ile geçerek yeni ve önemli bir rekora imza attı. Şu günlerde Başak Mireli’de onları geride bırakmak için rüzgarla yarışıyor.

Geri sayım

Geçtiğimiz günlerde sevgili Tolga Pamir’den gelen güzel bir haber nedeniyle yazı gündemimi değiştirmeye karar verdim.  Usta isim bu kez de Sevda Ersezer’le birlikte Hopa’dan İskenderun’a yelken açacak. Amacı sadece yeni bir rekor denemesi değil. Esas hedefi denizlerde kadın-erkek eşitliğine ve azalan su kaynaklarına, bilinçsiz tüketime dikkat çekmek. Tolga’nın güzel deyişiyle bu rotanın esas amacı suyu varken korumak! Bu nedenle sadece rüzgarın gücü ve yelkenle yol alacakları Hopa-İskenderun rotasında ekip arkadaşı Sevda ile birlikte yanlarına 150 lt su alacaklar. Bir başka deyişle günlük yaşamda tüketilen 190 litre yerine bu miktarla hayatlarını sürdürecekler. Elde edecekleri derece ne olursa olsun amaçları alkışlanmaya ve desteklenmeye değer.

Teknolojik takip

Tolga Pamir ve Sevda Ersezer, Fransa’da açık deniz yarış ekiplerinin dünya turu ve Atlantik geçişlerinde rekor danışmanlığını üstlenen Meteorolog Christian Dumard’la çalışıyor. İkilinin hedefi şu günlerde Hopa’dan yelken açmak. Lakin, son sözü hava söyleyecek. Sürprizlere açık olmak gerekiyor. Denizcilik camiasının sonucunu merakla beklediği ve ilgiyle takip ettiği denemenin mimarları kendilerine “Duo Challenge4Seas” adını verdi. Atilla ve Tolga Gökova’nın sahip olduğu 13 gün 15 saat 2 dakika 58 saniyelik rekoru kırmayı, İskenderun’a 12 günde ulaşmayı hedefliyorlar. Tolga ve Sevda, bu sürece Bodrum’da antrenman yaparak hazırlandı. Konsantrasyonları üst düzeyde. Kendilerini dört denizin sultanı rüzgara bırakmadan önce düşüncelerini şu sözlerle dile getirdiler: ‘’Türkiye tarihinde bir kadın ve bir erkek olarak ilk defa gerçekleştirilecek rekor girişimine  destek olan Maçkolik, Masomo, Admost, Tiramisu, Chantuque, Quantum Sails Musto/Sportwork, Sailmaker.org ve Naviga’ya teşekkür ediyoruz. Bu tarz destekler gelecek için son derece önemli. Açık deniz yelken sporunda kadın ve erkek eşitliğine dikkat çekeceğiz. Hopa’dan İskenderun’a kadar olan rota boyunca teknemizde WSSR’ye ait (World Sailing Speed Record Council/Dünya Yelken Hız Rekoru Konseyi) özel tracker bulunacak. Süre kayıt altına alınacak. Bu girişimin parkurunun ve süresinin uluslararası rekorlar listesinde tanımlanmasıyla birlikte bir ilk gerçekleşmiş olacak. Bu durumun dünya yelkencilerini ülkemize daha fazla çekeceğine inanıyoruz. ‘’ Mavi yürekli dostların yolları açık, şansları bol olsun.  12 Haziran Pazar gününe kadar teninizden denizin tuzunu, yüzünüzden gülümsemeyi eksik etmeyin. Pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun. Esen kalın.  

Tebrik…

İş dünyasının başarılı kuruluşu Arkas Holding’e hayat veren felsefe denizciliktir. Bu nedenle 27 Haziran-7 Temmuz 2022 tarihlerinde Türkiye Yelken Federasyonu’nun ev sahipliğinde Bodrum’da gerçekleştirilecek Optimist Dünya Şampiyonası ‘Arkas’ adıyla düzenlenecek. Sürecin mimarı Bernard Arkas ve Özlem Akdurak’ı kutluyorum. Onlara destek olan, yol gösteren usta denizci Lucien Arkas’ı da saygıyla selamlıyorum. 

Yarış…

Global Solo Challenge 2023 için başvurular sürüyor. Dünya çevresinde tek başına, durmaksızın ve yardım almadan gerçekleştirilecek yarışa hazırlanan Volkan Kaan Yemlihaoğlu, sürece odaklanmış durumda. Kendisine başarılar diliyorum.

Sergi…

Denizcilik tarihi ve sualtı arkeolojisi konusunda kanaat önderi olan  Oğuz Aydemir’in özel koleksiyonuna ait ‘Çeşme Deniz Tarihinin Üç Efsane Amirali’ başlıklı sergi Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle açıldı. İzmir Tarih ve Sanat Müzesi’nde 30 Eylül’e kadar Çaka Bey, Mezomorta Hüseyin Paşa ve Cezayirli Gazi Hasan Paşa ile buluşabilirsiniz.  

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: