Çeşme’nin efsane amiralleri…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/cesmenin-efsane-amiralleri-6787394

(10.07.2022)

Hakan Atis

“Çeşme Deniz Tarihinin Üç Efsane Amirali” başlıklı sergi, Çakabey, Mezamorta Hüseyin Paşa ve Cezayirli Gazi Hasan Paşa’nın anısını saygıyla selamlıyor. Ve tarih denizinde bir gezi için çağrı yapıyor

Açık sözlü, iyi eğitimli ve doğduğu topraklara yürekten bağlı bir aydın. Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı Başkanı Oğuz Aydemir’i kısaca böyle tanımlayabilirim. Onun tarih ve kültür eksenindeki çalışmaları saymakla bitmiyor. Örneğin, Osman Hamdi, Fatih Sultan Mehmet ve Yahya Kaptan’la ilgili unutulmuş tarihi değerlerin yeniden canlandırılıp geleceğe taşınmasında büyük katkısı var. Arkeoloji ve tarih merakı antik çağlardan günümüze uzanan binlerce yıllık süreci kapsıyor. Okuyan, araştıran, uzmanları dinleyen, dünyanın dört bir yanındaki gelişmeleri takip eden Oğuz Aydemir, ne yaptığını ve hangi zorluklara rağmen başardığını iyi biliyor.

Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı (TINA) onun göz bebeği. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın izin ve denetimi altında kurulan vakıf, deniz kültürünün tarih ve insan çizgisinde uluslararası platformlarda korunması ve yaygınlaştırılması işlevini başarıyla yerine getiriyor. İlgi duyanların www.tinaturk.org sitesini incelemelerini tavsiye ediyorum. Kuruluş tarihi olan 1999’dan bugüne kadar merhum Mustafa Koç başta olmak üzere Ayhan Sicimoğlu, Jeff Hakko, Metin Ataç, Enes Ediz gibi değerli isimlerin katkı sağladığı vakıf, Oğuz Aydemir’in başkanlığında yoluna başarıyla devam ediyor. Bu isimler ve günümüzde bayrağı taşıyanların her biri takdire layık. Çünkü kadim topraklarımızda doğanın binlerce yıldır kol kanat gerdiği arkeolojik değerlerimize sahip çıkıyorlar. 

Sergiyi 30 Eylül’e kadar ziyaret edebilirsiniz.

Özel koleksiyon…

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün denizci millet olunmasına yönelik tavsiyesinin temelinde sahip olduğumuz binlerce yıllık görkemli geçmişin izleri yatıyor. Tarihimizden ilham alarak denizcilikle ilgili önemli çalışmalara imza atan Türkiye Sualtı Arkeolojisi Vakfı, İzmir Tarih ve Sanat Müzesi’nde önemli bir sergi açtı. 

Bir saatten fazla gezdim. Türkiye’ye duyurulması gerektiğine inandığım için yazmaya karar verdim. Oğuz Aydemir’in özel koleksiyonundan oluşan “Çeşme Deniz Tarihinin Üç Efsane Amirali” başlıklı sergi, Çakabey, Mezamorta Hüseyin Paşa ve Cezayirli Gazi Hasan Paşa’nın anısını saygıyla selamlıyor. Her biri zengin tarihimizin iz bırakan amiralleri.  

Savaşların perde arkası

Sergide ilk Türk tersanesini ve donanmasını kuran Çaka Bey’in 1081’den itibaren Ege’ye damga vuruşunu tüm coşkusuyla yeniden yaşıyorsunuz. 15’inci ve 18’nci yüzyıllarda gerçekleşen Osmanlı-Venedik deniz savaşlarının perde arkasını adım adım takip ediyorsunuz. Onlarca belge ve tablo sizleri tarihin sisler bulvarında unutulmaz bir yolculuğa çıkarıyor. Osmanlı’nın aslanlı kaptanıderyası Cezayirli Gazi Hasan Paşa’nın leventlerine emir yağdıran gür sesini duyuyorsunuz. Dahası Rus ve Osmanlı donanmalarının Çeşme açıklarındaki kapışmasını ve kül olan donanmamızın ağır hüznünü yüreğinizde hissediyorsunuz. Aydemir ile uzun bir sohbet gerçekleştirdim. Özellikle şunların altını çiziyor: “Gelecek nesillerin geçmişle bağlantısını kuracak ses getirecek bir sergi amaçlıyordum. Bunun gerçekleştiğini mutluluk duyarak görüyorum. İzmir gibi tarihi zengin bir liman kentinde, denizcilik ve deniz tarihi müzesi mutlaka kurulmalı. Bunun için farkındalık yaratmak temel amacımız.” 

Mehmet Bezdan’ın küratörlüğünü yaptığı serginin İngilizce çevirileri Cengiz Aydemir ve Pervin Yanıkkaya Aydemir’e ait. Rotary 2440. Bölge ve Arkas Lojistik de destekçilerden. Kenan Bozdoğan, Mehmet Fertan, Mualla-Osman Erkurt, Yasin Uysallar, Nuran Tanrıverdi, Nilüfer İdikurt, Alican Sezer de takdirle selamlanması gereken diğer isimler. Yüzünüzden gülümseme, teninizden denizin tuzu, yelkenlerinizden rüzgâr eksik olmasın. 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: