Tekne tatili için hazırlık zamanı…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/tekne-tatili-icin-hazirlik-zamani-6894706

(29.01.2023)

Hakan Atis

Türkiye’de mavi tur pazarının büyüklüğü 1,3 milyar dolar seviyesine ulaştı. Bu alanda geçtiğimiz yılın en gözde tatil merkezleri ise Göcek ve Fethiye oldu. Tekne tatilcilerinin tercihleri arasında gulet tipi yelkenliler yüzde 48’le ilk sırayı elde etti.

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı, resimleri ve dizeleriyle ölümsüzlüğe erişmiş olan Bedri Rahmi Eyüboğlu ve filolog, arkeolog, çevirmen, yazar, doğa ana Azra Erhat’ın öncülüğünde 1950’lerin ortalarında başlayan mavi tur akımı, aradan geçen yıllarda milyarlarca dolarlık büyük bir sektöre dönüştü. Bu gelişim özellikle son yılda zirve noktasına erişti.

Türkiye’nin tekne tatili konusunda son derece cazip bir ülke olduğunu vurgulayan, günümüzde 49 ülkede 1040 farklı lokasyonda hizmet veren  viravira.co’nun Kurucu Ortağı ve CEO’su Baran Yıldırım, ülkemizdeki mavi tur pazar büyüklüğünün dikkat çekici seviyelere ulaştığını belirtiyor. Sektörün deneyimli ismi görüşlerini şöyle ifade ediyor:’’Bir kez tekne turizmini deneyimleme şansı yakalayanlar daha kalabalık gruplarla yeniden tekne kiralamayı tercih ediyor. 2022 yılında artan yabancı turist talebinin etkisiyle Türkiye mavi tur Pazar büyüklüğü 0.7 milyar dolar olarak gerçekleşti. Gece konaklamasız olarak hizmet veren teknelerin de hesaba katılmasıyla toplam pazar büyüklüğü 1.3 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.’’

Güney gözde…

Ege’nin güneyinin tatilcilerin tercihleri arasında üst sıralarda geldiğini belirten Baran Yıldırım, şunların da altını çiziyor:’’ Geçtiğimiz yıl Göcek ve Fethiye, ziyaretçi sayısında liderliği elde etti. En çok tercih edilen tekne tipinde ise gulet ilk sırada yer aldı. 2022 verilerimize göre en çok talep gören tekne tatili rotaları Göcek, Fethiye ve Bodrum olarak sıralandı. Marmaris ise önceki yıla oranla Bozburun’u geçerek yerini üst sıralara taşıdı. Gulet, geçtiğimiz yıl en çok tercih edilen tekne sıralamasında yüzde 48’le birinci oldu. Motoryat sınıfı tekneler ise yüzde 23’le ikinci, yelkenliler yüzde 19’la üçüncü sırada yer aldı. Katamaranlar yüzde 10 oranıyla son sırada yer alsa bile geçtiğimiz yıllara nazaran daha fazla talep görmeye başladı. 2022 yılında kullanıcı sayımız yüzde 63, ciromuz yüzde 213 oranında artış gösterdi. E-ticaret sitelerinin ve uygulamalarının güvenilirliklerine referans gösterdikleri reyting ölçümü yapan Trustpliot’a göre memnuniyet oranımızı 4,9/5’e taşıdık.’’

Bütçe ve koşullar…

Baran Yıldırım

Önceki yıl salgın nedeniyle zayıflayan dış talebin 2022’de yeniden toparlandığını belirten viravira.co Kurucu Ortağı ve CEO’su Baran Yıldırım, tekne tatilini tercih edeceklere yönelik yaklaşık maliyetleri şöyle sıralıyor: ‘’Bu yılın Haziran ayında 7 günlük 4 kişilik tekne tatilinin 60 bin TL olacağı tahmin ediliyor. Bu tutar Temmuz ve Ağustos aylarında 70 bin TL seviyesinde gerçekleşebilir. Bir haftalık tekne tatilinde kişi sayısı 6 olursa bu tutarın Haziran ayında 90 bin, Temmuz ve Ağustos aylarında 115 bin TL olarak gerçekleşmesi muhtemel. Talebin yüksek olduğu Temmuz ve Ağustos aylarında yelkenli tekneler kaptan dahil 75 bin TL’den kiralanabilir. Bu tutar katamaranlar da 125 bin TL olarak gerçekleşebilir. Yakıt ve yemek ekstradır. Kaptansız tekne kiralamak isteyenlerde Amatör Denizcilik Belgesi ve Kısa Mesafe Telsiz Operatörü belgesi olması gerekiyor. Teknelerini kiralayanlar müşterilerden kullanım tecrübesi ve geçmiş kiralamalarına yönelik referans talep edebiliyor.’’ Ay dediğimiz su gibi akıp geçiyor. Bu nedenle yazın keyifli bir tekne tatili planlıyorsanız kollarınızı şimdiden sıvamanızda yarar var. Online tekne kiralama platformlarında hangi firmayı seçeneğinize karar verirken kullanıcı değerlendirmelerine ve referanslara çok dikkat edin. Tüm deniz dostlarına şimdiden sağlık ve esenlik dolu güzel bir yaz diliyorum. Maviliklerde pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun.

Sayısal tablo…

viravira.co verilerine göre tatilciler 2022 sezonu boyunca ortalama 4,3 günlük tatil yaptı. Teknede tatil yapan ortalama kişi sayısı 7,1 olarak gerçekleşti. En pahalı kiralama 423.150 TL, en ucuzu 1.500 TL olarak kayıtlara geçti. Oluşturulan rezervasyon talebi ise 33,5 milyon TL ile tüm zamanların en yüksek değerini teşkil etti. Yabancıların viravira.co üzerinden yaptığı rezervasyonlar yüzde 475 oranında artış gösterdi. Kurum, yeni ürünü ‘Deniz Deneyimleri’ ile global ölçekte ilke imza atarak müşterilerine gerçek zamanlı fiyat ve uygunluk bilgisi ile anlık rezervasyon yapabilme olanağı sunmaya başladı.

Kurallar…

Tekne tatiline çıkmayı planlıyorsanız yanınızda fazla eşya bulundurmayın. Sinek kovucu, güneş kremi, şapka ve böcek sokmalarından koruyanlar başta olmak üzere doktorunuzun yazdığı veya yazacağı tüm ilaçları yanınızda bulundurun. Teknede yalın ayak yürümek kayma veya düşmelere neden olabilir. Ayaklarınızı çarpabilirsiniz. Bu da çok can sıkıcı durumlara neden olabilir. Tekne yüzeyini çizmeyecek, beyaz ve yumuşak tabanlı kaymayan kapalı terlikler veya marin ayakkabılar işinize yarar. Kaptanın dediklerine eksiksiz uymanız gerektiğini de unutmayın. 

Dikkat…

Yat turizmi sektöründe sorunların çoğunun motor arızası veya hava koşulları gibi sahada yaşanan sorunlardan kaynaklandığı sanılıyor. Oysa sektörün deneyimli ismi Baran Yıldırım’a göre problemlerin çoğu mutabakatsızlıktan çıkıyor. Bir veya birden fazla offline acentenin yer aldığı ve bilgi akışının sağlıksız olduğu durumlarda müşteri ve hizmet veren arasında anlaşmazlıklar oluşabiliyor. Online’nın en büyük avantajlarından birinin bu olduğunu belirten Yıldırım, dijital ortamda iletilen temiz, eksiksiz ve doğru bilgilerin olası anlaşmazlıkları önleyebileceğine dikkat çekiyor.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: