Dört deniz rekorla aşıldı…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/dort-deniz-rekorla-asildi-6554978

(18.07.2021)

Hakan Atis

Tolga Pamir, Hopa’dan İskenderun’a 1725 deniz milini dümen suyunda bıraktı. Türkiye Yelken Federasyonu hakemleri tarafından kayıt altına alınan rekor seyir 17 gün sürdü.

TÜRKİYE YELKEN FEDERASYONU - Kurumsal Sitesi

Gelecek ay Sinan Sümer ile Transquadra yarışı için Karayipler’e yelken açmaya hazırlanan Tolga Pamir, doğup büyüdüğü topraklarda anlamlı bir rekora imza attı. Usta denizcimizin 17 Haziran 2021 tarihinde Hopa’da başladığı solo seyir, 4 Temmuz günü İskenderun’da tamamlandı. Günde ortalama 4 bin kalori harcayan, her gün 4-5 kez maksimum bir saat uyuyan Tolga’nın başarısı, Türkiye Yelken Federasyonu (TYF) hakemleri tarafından rekor olarak kayıt altına alındı. Yelkencilikte açık deniz branşına dikkat çekmeyi amaçladığını vurgulayan mavi yürekli denizcimiz, ağustos başında yaşadığı Fransa’ya dönecek. Şu günlerde ailesi ve dostlarıyla hasret gideriyor.

Sekiz ay hazırlandı

Atlantik Okyanusu’nu üç kez geçtiğini, ancak Türkiye kıyılarını yeterince tanımadığını belirten Tolga Pamir, TYF’de açık deniz branşının yaygınlaştırılması için tüm gücüyle çalışıyor. Sahip olduğu rekorun genç yelkenciler için teşvik edici olmasını isteyen usta denizcimiz, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Rekorumun hazırlıkları sekiz ay sürdü. Amacım farkındalık yaratmaktı. Aynı zamanda ülkemizin bu spora ne kadar uygun olduğunu tüm dünyaya göstermek istiyordum. Bir diğer hedefim ise çevre konusundaki sıkıntılarımıza dikkat çekmek ve denizlerimizin korunması gerektiğini kamuoyunun gündemine getirmekti. Bu konularda tüm vatandaşlarımıza önemli görevler düştüğüne inanıyorum.”

Gelecek ay Transquadra’da

“Tuttuğum verilere göre 1725 deniz mili, 3105 kilometre yol almış bulunuyorum” diyen Pamir seyirle ilgili bilgi veriyor: “Tekne transferi yapan kaptanların Hopa-İskenderun parkurunun farklı bölümlerinde durmaksızın seyir tecrübeleri olabilir, ancak Türkiye’nin bir ucundan diğerine solo ve ara vermeden aşılması ilk kez gerçekleştirildi. Sadece rüzgâr gücü söz konusu olunca direkt bir hat çizebilmek mümkün olmuyor. Neredeyse 400 mil ekstra yol eklemek durumunda kaldım. Kırdığım rekoru TYF hakemleri kayıt altına aldı. Sayın Erdem Yurdanur ve TYF Başkanı Özlem Akdurak’la birlikte Kaft, Ulysse Nardin, Nautix, Quantum Sails, Viaport Marina başta olmak üzere tüm destekçilerime teşekkür ediyorum. Projelerim sürüyor. Gelecek ay Transquadra için Sinan Sümer’le yelken açacağız.”

Tolga Pamir, başarılı çalışmalara imza atmaya devam edecek. Buna inanıyorum. Kendisine maviliklerde huzur ve keyif dolu rotalar diliyorum. Haftaya pazar gününe kadar esen kalın.

Tuval

 Arkas Deniz Tarihi Merkezi, İzmir’de çölde vaha gibidir. Sami Yetik’in “Davutpaşa Sahilinde Lodos Başlarken” tablosu, zengin renk geçişleriyle görülmeye değer. Geçmişi 1800’lere uzanan Bornova’daki tarihi köşk, âdeta harikalar diyarı. Tel.: (232) 342 10 11.

Kitap

Uzun Yol , Bernard Moitessier - Fiyatı & Satın Al | idefix

 Hanoi’de (Vietnam) varlıklı bir ailenin çocuğu olarak 1925 yılında dünyaya gelen Bernard Moitessier, denizcilik tarihi açısından oldukça önemlidir. Fazla söze gerek yok; “Uzun Yol/Denizlerle Gökler Arasında Tek Başına” isimli kitabını okumayanlar varsa tavsiye ediyorum. Naviga Yayınları: (216) 418 51 91.

Tekne

 Bu yaz Boston Whaler 280 Vantage, Galeon 680 Fly ve Sirena’nın yeni modeli 68 çok konuşulacak. Boston Whaler 280 Vantage, akıllı tasarıma sahip oturma düzeni ve motor performansyla dikkat çekiyor. 22.20 metrelik Galeon 680 Fly ise iç mekanın fonksiyonel tasarımıyla beğeni topluyor. Sirena 68 ise deyim yerindeyse baştan sona bir dizayn harikası.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: