Olimpiyat kardeşliği…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/tokyoda-birlikte-son-yaris-6558597

(25.07.2021)

Hakan Atis

İzmir’in sakin ve güzel ilçesi Eski Foça’da 1995 yılında yelken sporuyla tanışan Deniz ve Ateş Çınar kardeşler, olimpiyatlarda ülkemizi dördüncü kez temsil ediyor.

Onlar babalarının isteğini kırmayıp üniversite eğitimlerini spor akademisinden farklı bölümlerde tamamlamış başarılı iki genç. Birinin diplomasında “Çevre” diğerinin “Jeoloji Mühendisi” yazıyor. Her ikisi de millî yelkenci. Bugüne kadar ülkemizi olimpiyatlarda dört kez temsil etmenin haklı gururunu yaşıyorlar. Deniz ve Ateş Çınar kardeşlerden söz ediyorum.

Maviliklerde yarışmaya 1995 yılında Foça Yelken ve İhtisas Kulübü’nde başlayan, spor yaşamlarının ilk on yıllık döneminde birbirlerine rakip olan millî yelkencilerimiz, uzun zamandır 470 sınıfında aynı teknede birlikte yarışıyor. 2008 Pekin, 2012 Londra ve 2016 Rio olimpiyatlarında ülkemizi temsil eden İzmirli millî sporcularımız aynı heyecanı şu günlerde yeniden yaşıyor.

Deniz ve Ateş Çınar kardeşler

Çınar kardeşler, Tokyo’da düzenlenen olimpiyat oyunlarında madalya için heyecanlı bir bekleyiş içinde. Dünyayı sarsan Kovid-19 salgını nedeniyle yoğun önlemlerin alındığı Japonya’da 1984 doğumlu Deniz ve iki yaş küçük kardeşi Ateş, tüm sporcular gibi düzenli olarak sağlık kontrolünden geçiyor.

Kırılma noktaları

Onların yaşamlarında üç önemli kırılma noktası var: İlki ailelerinin Deniz ve Çınar’ı maviliklere yönlendirmesi. Foça Yelken İhtisas Kulübü’nde eğitime başlatması.

İkincisi 2008 yılında Çin’deki olimpiyatlarda tanıştıkları Hırvat sporcuların ve antrenörlerin çalışma yöntemleri. Üçüncüsü ise FB Doğuş Yelken Şubesi Yöneticisi Selma Rodopman’ın onları sarı-lacivertli camiaya kazandırmak için verdiği yoğun mücadele.

Klarnetle gelen nefes

Çınar kardeşler antrenörleri Romain Bonnaud ile birlikte olimpiyat köyünde.

Olimpiyatta elde edecekleri derece ne olur bilemem. Çünkü maviliklerde rüzgârın sergileyeceği oyunları önceden kestirmek kolay değildir. Ayrıca sporda derecelerden çok sergilenen medeni cesaretin önemli olduğuna inanırım. Ancak şunu rahatlıkla ifade edebilirim. Deniz ve Çınar, tıpkı diğer millî sporcularımız gibi olimpiyata iyi hazırlandı.

Salgın sürecinde hayatın durma noktasına gelmesi onları maviliklerden bir süre uzaklaştırdı. Buna karşın her fırsatta denizde ve karada antrenman yaptılar. Hatta Ateş, amatörce klarnet çalıp nefesini güçlendirmeye çalıştı.

Değerli okurlar, Tokyo 2020, Çınar kardeşler için farklı bir öneme sahip. Çünkü yelken branşında dünya genelinde alınan karar gereği 470 takımları artık kadın erkek karışık olacak. Bu nedenle Tokyo, farklı bir anlam taşıyor.

Aynı teknede ve takımda son kez yarışacaklar. Yolları açık olsun. Haftaya pazar yeniden buluşmak dileğiyle esen kalın. Tüm denizcilerin pruvası neta, rüzgâr kolayına olsun.  

Alkış

İzmir Büyükşehir Belediyesi iştiraki İzdoğa AŞ, güzel bir uygulama başlattı. Deniz kirliliğine yol açan yerli ve yabancı tüm deniz araçlarına ait sintine atıkları bundan böyle kurum tarafından toplanacak. Yüzülebilir Körfez Projesi’ne destek amacıyla yılda 9 bin gemiye hizmet verilecek. Tebrikler.

Kitap

Tokyo’da birlikte son yarış

Simon Garfield’in Domingo Yayınları’ndan çıkan “Harita Üzerinde” başlıklı kitabı hayli ilginç. İnsanlara kıtaları aştıran coğrafi bilginin yokluğu halinde hayatın nasıl olacağına yönelik farklı bir bakış açısı sunuyor.

Lezzet

Makaron - Vikipedi

Vakko L’ Atelier, Göcek ve Bodrum’dan sonra Alaçatı’daki lezzet severlerle buluştu. Hacımemiş’teki mekan birbirinden güzel çeşitleriyle sezon boyunca sizleri bekliyor. Önemli bir not, sadece Göcek’te teknelere servisleri var. Vakko L’ Atelier için sipariş telefonu: (546) 400 40 40.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: