Kuzeyde Ayvalık rüzgârı…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/kuzeyde-ayvalik-ruzgari-6568867

(08.08.2021)

Hakan Atis

Huzurlu tatil arayanların uğrak yeri Ayvalık’ta, Ortunç Koyu haklı bir üne sahip. Gündüz saatlerinde tur teknelerinin de uğrak yeri olan koy sakin havalarda keyifli saatler yaşatır.

Denizciler için her zaman özel bir yere sahip olan Ayvalık, kuzeyin cazibe limanıdır. Orada maviliklerin ve Ege’nin zeytinyağı kültürüyle ünlü harika lezzetlerinin keyfini yaşayabilirsiniz. Osmanlı İmparatorluğu döneminde saray mutfağına lezzet katan birçok tarım ürününü sağlayan verimli topraklar günümüzde huzurlu tatil arayanların uğrak yeridir.

Sahip olduğu küçük adalar, sığlıklar ve ince uzun kanal nedeniyle Ayvalık girişi denizciler için bazen zorlayıcıdır. Adını ilçeden alan boğazdan geçilerek merkeze ulaşılır. Yazımın girişinde vurguladığım gibi kanal ince, uzun ve sığ olduğundan uyarıcı kardinal şamandıralarıyla işaretlenmiştir. Çevresindeki adalar nedeniyle girişin bulunması dikkat ve tecrübe gerektirir. İlk kez gideceklerin GPS desteği almasında yarar var. Girişte iskele (sol) tarafında Cunda (Alibey) bulunur. Sancak (sağ) yönünde ise sizleri Hakkıbey Yarımadası âdeta hoş geldiniz dercesine selamlar. Boğazın içi alarga için ortalama 10 metre derinlik sunar.

Havayı takip edin

Paşa ve Cennet koylarında ise deniz seviyesi yaklaşık beş metre olup demirleme için uygundur. Teknenizi bağlamak isterseniz Ayvalık Setur Marina güvenilir bir adrestir. Öte yandan diğer bir seçenek Cunda Limanı’dır. Ancak bu bölge yaz aylarında ziyaretçi akınına uğradığı için yer bulmakta zorlanabilirsiniz. Bu nedenle tercihiniz Setur Marina olacaksa önceden (266) 312 26 96 no.lu telefonu aramanızda yarar var. Tesisin başarılı yöneticisi Onur Kunduz ve ekibi, sizleri evinizde hissettirecektir. Ayvalık’ta Ortunç Koyu haklı bir üne sahip. Alibey Adası’nın güneybatısındaki Sivrice Burnu ile Pınar Boğazı arasında bulunan koy, meltemde soluğan aldığı için havayı takip etmenizde yarar var. Dip erişte (çakıl) olduğundan demir atarken tuttuğundan emin olun.

Gece konaklayacaksanız koy ortasında bulunan tepeden veya güney kısımda karadan koltuk almak (halatla ağaca veya büyük kayaya bağlanmak) faydalı. Bazen kuzey sağanakları koya sert iner. Keyfiniz kaçmasın. Gündüz saatlerinde tur teknelerinin de uğrak yeri olan koy sakin havalarda sizlere keyifli saatler yaşatır. Yöre ile ilgili ayrıntılı bilgi edinmek isteyen denizciler, bölgeyi avucunun içi gibi bilen usta yelkencilerimizden Deniz Giray’la http://www.kalyeta.com üzerinden iletişim kurabilir. 15 Ağustos Pazar günü yeniden buluşmak dileğiyle pruvanız neta, rüzgâr kolayınıza olsun.

Eğitim

Bodrum’da başarılı eğitim yatırımcılarımızdan Zeynep Dereli’nin Think Teknoloji ve İnsan Koleji, uluslararası yaz okulu çalışmalarına devam ediyor. Robotik kodlamadan ekolojik sanata uzanan modern eğitim programına denizciliğin ekleneceğini öğrendim. Kutluyorum.

Yarış

Marmaris Uluslararası Yat Kulübü, yangınların yarattığı moral bozukluğunu bir nebze de olsa gidermek için gün sayıyor. Uluslararası Loryma Cup, 21-27 Ağustos 2021’de gerçekleştirilecek. Yerli ve yabancı yelkenciler HDI Sigorta’nın sponsorluğunda Marmaris-Çiftlik-Datça-Kalkan-Marmaris rotasında hünerlerini sergileyecek. Tel: (252) 413 38 77

Yenilik

Gelecek pazar gününden itibaren Google Podcasts ve Spotify’da aktüel konuklarla gerçekleştireceğim özel söyleşilerimle sesli dünyaya merhaba diyeceğim. Denizcilik başta olmak üzere hayata dair her konuda konuşacağız. http://www.hakanatis.com sayfasına e-posta adresinizle ücretsiz abone olup söyleşilerimi kolaylıkla takip edebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: