Tokyo’dan bizim denizlere…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/tokyodan-bizim-denizlere-6574269

(15.08.2021)

Hakan Atis

Yoğun tempoda geçen olimpiyat şöleni bitti. Şimdi milli sporcularımızın önünde rüzgârla yarışacakları yeni heyecanlar var. Yolları her daim açık olsun.

Alican Kaynar, Deniz ve Ateş Çınar, Beste Kaynakçı-Okyanus Arıkan, Dilara Uralp, Ecem Güzel ve Onur Cavit Biriz’i kutluyorum. Japonya’da düzenlenen Olimpiyat Oyunları’nda ülkemizi en iyi şekilde temsil ettiler. Yelken ve rüzgâr sörfünde dünyanın en iyi sporcularıyla yarışmak medeni cesaret ister. Millî sporcularımızın her biri disiplin ve öz güven sahibi olduğu için olimpiyat öncesinde içim rahattı. Bunun iki nedeni vardı. İlki, taşıdıkları formanın ne anlama geldiğini biliyorlardı. İkincisi, yarışmalarda sonuna kadar mücadele edeceklerine inanıyordum. Yanılmadım. Dünyanın en büyük spor organizasyonunda ellerinden geleni yaptılar.

Alican Kaynar Tokyo 2020’de

Skor veya derece endeksli düşünen biri değilim. Bu tür konulara o mantıkla yaklaşılmasına karşıyım. Çünkü başarı zaman içinde gelir. Ülkemizde yelkenciliğin kamuoyunda popüler hale gelmesi toplasanız yirmi yılı bulmaz. Bu nedenle Tokyo’da alınan sonuçlar ve sergilenen sportif duruş son derece önemlidir. Yöneticilere ve camiaya düşen yelkenciliği sürekli özendirmek ve yaygınlaştırmaktır. Okçuluk, jimnastik ve güreş dallarında izlenen yol haritası sabırla takip edilmelidir. Unutulmaması gereken şu: Tokyo 2020 Yaz Olimpiyatları’nda Deniz ve Ateş Çınar, 470 erkekler sınıfında 10’uncu, Alican Kaynar ise Finn’de 8’inci olarak dünya spor tarihine isimlerini yazdırdı. Diğer millîlerimiz de olimpiyat deneyimi kazanmış sporcular olarak yurdumuza döndü.

Yeni görevler

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Özlem Akdurak, gençlerimizi tebrik ederek yol arkadaşlıkları için teşekkür etti. Dünya genelinde salgın nedeniyle beklenmedik gelişmeler yaşandığına dikkati çeken Akdurak, süreci şöyle değerlendirdi: “Bu sürecin başarıyla aşılması öncelikle sporcularımızın azmiyle gerçekleşti. Diğer yandan Gençlik ve Spor Bakanlığımızın Federasyonumuza sunduğu mali destek sayesinde millilerimizin hazırlanması için gereken her şey mükemmel yerine getirildi. Sayın Bakanımız Dr. Muharrem Kasapoğlu, TYF Yönetim Kurulu ve tüm camiamıza şükranlarımı sunuyorum.”

Olimpiyat Yelken Milli Takımı… Sporcular ve heyet toplu halde poz verdi.

Güzel bir gelişmeyi paylaşarak bu haftaki yazımı noktalıyorum: Fenerbahçe Doğuş Yelken Şubesi, Deniz Çınar’ı şube sorumlusu, Ateş Çınar’ı başantrenörlük görevine getirerek alkışı hak etti. Değerlerine sahip çıkan kişi ve kurumlara saygı duyarım. Bu nedenle Sayın Ali Koç ve Sayın Selma Rodopman başta olmak üzere tüm yönetim kurulu üyelerini kutluyorum. Yelken camiamızın Alican Kaynar’ın tecrübelerinden faydalanacağına eminim. Çünkü o da önemli bir değerimiz. 22 Ağustos günü yeniden buluşmak dileğiyle pruvanız neta, rüzgâr kolayınıza olsun.

Sesli dünya

Apple Podcasts: https://podcasts.apple.com/us/podcast/hakan-atis-ile-mavi-d%C3%BCnya/id1580614071?id=1580614071

İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk ile denizcilikten başlayıp hayatın diğer renklerine uzanan keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. http://www.hakanatis.com sayfasında dinleyebilirsiniz.

Tuval

Kınalıada yıllarında birbirinden güzel eserlere imza atan Hasan Vecih Bereketoğlu’nun (1895-1971) “Kıyıda Takalar” isimli tablosu Arkas Koleksiyonu’nun denizcilikle ilgili en güzel resimlerinden. Bana 1970’lerin başlarındaki Pasaport İskelesi’ni ve çocukluğumu anımsatıyor.

Kitap…

Macellan’ın rotasını takip ederek dünya seyahati gerçekleştirmek kolay değil. Hakan Öge, bunu başaran usta bir denizcimiz. Yaşamını İspanya’da sürdüren Öge’nin Naviga Yayınları’ndan çıkan “Macellan’ın izinde-Mardek’in seyir defteri” adlı kitabını tavsiye ediyorum. Tel: (216) 418 51 91.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: