Atlantik’te zorlu yarış…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/atlantikte-zorlu-yaris-6584996

(29.08.2021)

Hakan Atis

Dünyanın en zorlu açık deniz yarışlarından Transquadra’da ülkemizi temsil eden Tolga Pamir ve Sinan Sümer, önemli bir başarıya imza atarak Marsilya-Madeira etabında ikinci geldi.

Bu köşede Tolga Pamir’in başarılarına sıkça değindim. Çünkü okyanuslarda yarışmak isteyen yelkenci gençlerimiz için iyi bir örnek. Ayrıca disiplinli çalışmalarıyla adını spor tarihine yazdırmaya devam ediyor. Usta denizcimiz, şu günlerde takım arkadaşı Sinan Sümer’le elde ettikleri önemli bir başarının mutluluğunu yaşıyor. Onları yürekten kutluyorum. Alize Ocean Racing adını verdikleri takımla Transquadra’ya Türkiye’den katılan ilk sporcularımız olan Pamir ve Güler, yarışın birinci etabını ikinci sırada tamamladı. Bu sanıldığı kadar kolay olmadı. İkili, Marsilya-Madeira etabı için 13 Ağustos 2021 tarihinde denize açıldı ve on gün içinde yaklaşık 1.300 mili dümen suyunda bıraktı.

Çetin geçecek

Tolga Pamir ve Sinan Sümer

Transquadra’nın diğer etabı da çetin geçecek. Takımımız 29 Ocak-19 Şubat 2022 tarihlerinde Karayipler’deki Martinik Adası’na kadar yaklaşık 2.700 mil boyunca rakipleriyle yarışacak. Ayrıca Atlas Okyanusu’nun getireceği koşullarla mücadele edecek. İlk aşamada rüzgârsızlıktan fırtına koşullarına kadar her şeyi deneyimleyen Tolga Pamir ve Sinan Sümer, duygularını şöyle anlatıyor: “Aldığımız sonuç dolayısıyla son derece mutluyuz. Bu tip yarışlara katılmak bile gurur kaynağı iken ilk etabı ikinci olarak tamamlamak muazzam başarı oldu. Bize destek verenlere bir kez daha teşekkür ediyoruz.”

Sinan Sümer, Transquadra’da ilk kez yarışmasına karşın iyi bir performans sergiledi. Alize Yelken Okulu’nda eğitmen olarak profesyonel yaşamını sürdüren usta isim, Cadet, 380, 470 sınıflarında yarışmış millî bir sporcu. Geçmiş yıllarda Olimpik Finn ve Laser’de de başarılı sonuçlar elde etti. Kariyerinde üç Türkiye Şampiyonluğu bulunan Sümer, beş kez de TAYK Deniz Kuvvetleri Açık Deniz Yarış birinciliği elde etti. Alize Ocean Racing ekibinin aynı takımda olması rastlantı değil. Çünkü Sinan Sümer, 2015 yılında Volvo Ocean Race Abu Dabi etabında da misafir sporcu olarak bulunmuş bir yelkenci.

Transquadra’ya sıkı bir tempoyla hazırlandıklarını belirten deneyimli isim, düşüncelerini şu sözlerle aktarıyor: “İlk etap bizim için doğal olarak bilinmezlikler içeriyordu. Parkur, rakipler, uzun rota boyunca uyum oranımız gibi sorular aklımızdaydı. Ancak kişisel olarak ilk ayak beklentimin üzerinde iyi geçti. Tolga ile uyumumuz ve teknenin performansı beni oldukça mutlu etti. Ayrıca önemli bir şanssızlık olmayınca her şey yolunda gitti. Bu etapta yakaladığımız başarı ve takım olarak sağladığımız uyum bize moral verdi. Şubat-haziran arasında salgının yarattığı kısıtlamalara rağmen İstanbul’da antrenman yaptık. İyi bir ekip olduk. Birlikte yarışmak son derece keyifli.”

Tolga Pamir de yaşamını maviliklere adamış başarılı bir sporcu. Hedefi denizcilerin Everest’i kabul edilen Vendee Globe’ye katılmak. Mini Transat’ta adını uluslararası düzeyde duyuran Pamir, ekip arkadaşını yıllardır takip ettiğini belirterek düşüncelerini şöyle dile getiriyor: “Sinan’la ilk sohbetimizde onun böyle bir tecrübeye hazır olduğunu gördüm. Benden farklı deneyimleri var. Onları nasıl avantaja dönüştürebileceğimizi uzun uzun konuştuk. Hazırlık sürecimizde de o yönde ilerledik. İlk yarışımızda tekne üzerinde ve karada kimyamız tuttu. İkinci etapta tekne üzerinde ritmi doğru kurgulayabilir ve havayı iyi okuyabilirsek teknik sıkıntı yaşamamamız halinde rakiplerimize karşı benzeri bir başarı elde etmemiz mümkün.”

Alize Ocean Racing ekibinin pruvası neta, rüzgâr kolayına olsun. Onları yürekten kutluyorum.

Sergi…

Hollandalı izlenimci ressam Van Gogh’un yaratıcılığı ile çağımızın popüler gerçeği yapay zekâ buluşur mu? Yanıtını merak edenler 15 Eylül’e kadar DasDas’taki özel sergiyi ziyaret edebilir. Parallel Universe Exhibition by Ouchhh ile Paribu’yu kutluyorum.

Coşku…

30 Ağustos Zafer Bayramı’mızı yarın coşkuyla kutlayacağız. Bizlere üzerinde özgür olduğumuz asil bir vatan armağan eden önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm şehitlerimizi saygı ve rahmetle anıyorum.

Kitap…

Zekeriya Kurşun, akademisyen ve yazar kimliğiyle tanınan araştırmacılarımızdan. Yeni eserinde II. Mahmud’un kaptan-ı deryası Nasuhzâde Ali Paşa’dan yola çıkarak Rum isyanına ışık tutuyor. Tarihe meraklı olanlar “Nasuhzâde Ali Paşa ve Rum İsyanı” adlı kitabı Vakıfbank Kültür Yayınları’nda bulabilir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: