Maviliklerden dost eli…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/maviliklerden-dost-eli-6579815

(22.08.2021)

Hakan Atis

Maviliklerden bir umut rüzgârı, Marmaris’te orman yangınlarından zarar görenler ile İstanbul’da, çocukların gelişimi için yardımı amaçlayan denizciler için esecek.

Denizciler yardımsever olur. İstisnalar hariç dünya genelinde durum böyledir. Mavi sevdanın yolcuları hem gemilerinin hem de ailelerinin umut kaynağıdır derler. Bugün yürekten katıldığım bu sözün ne kadar doğru olduğunu gösteren Marmaris ve İstanbul kaynaklı iki güzel örneği paylaşacağım. Marmaris’teki HDI Loryma Cup ve İstanbul’daki 6. Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası’na katılacak yarışçılar, ihtiyaç sahipleri için anlamlı yardımlar yapılmasına katkı sağlayacak.

Geliri ihtiyaç sahiplerine

Marmaris Uluslararası Yat Kulübü, Ege’nin yorgun güzelinde alevlerin yol açtığı yaraları sarmaya çalışan etkin sivil toplum kuruluşlarının başında geliyor. Düzenlediği yarışlarla ilçeye yıllardır uluslararası düzeyde canlılık katan kulüp, HDI Loryma Cup’un bu yılki tüm gelirini yangında zarar gören ihtiyaç sahiplerine bağışlayacak. Yarın başlayacak organizasyonun ilk gün rotası Marmaris-Çiftlik arasında. Salı günü ise Çiftlik-Datça rotası aşılacak. Üçüncü gün 160 millik zorlu Datça-Marmaris etabının geride bırakılmasıyla yarış son bulacak.

Marmaris Uluslararası Yat Kulübü Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Öznur’un verdiği bilgiye göre, yarışa kayıt ücreti olarak tekne başına 500 euro alınacak ve yarış sonunda toplanan bütün tutar, yangında zarar gören ihtiyaç sahiplerine bağışlanacak. Zafer Öznur, düşüncelerini şöyle paylaşıyor: “Kaymakamlık, belediye, yetkili kurumlar ve sivil toplum kuruluşlarıyla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Ön kayıt yapan 22 tekne var. Bunun sekizi yabancı. Örneğin biri Beyaz Rusya, diğeri Rusya’dan. Yarışa toplam 200 sporcunun katılmasını bekliyoruz. Üçüncü günün yarışı Türkiye’de tek ayakta yapılan en uzun etap olarak biliniyor. Yönetim olarak elimizi taşın altına koymak istedik. Bu nedenle elde edilen gelirin tümünü bağışlayacağız. Bu konuda bizlere destek veren tüm sponsorlarımıza teşekkür ediyorum.”

Caddebostan-Adalar parkuru

Denizlerden bir başka güzel haber daha paylaşacağım. Arzu Çekirge Paksoy, Diana Misim ve Serap Gökçebay’ın öncülük ettiği 6. Deniz Kızı Kadın Yelken Kupası, 4 Eylül’de Caddebostan-Adalar parkurunda gerçekleştirilecek. Elde edilecek gelirin bir kısmı dezavantajlı bölgelerde yaşayan 7-13 yaş arasındaki çocukların kişisel gelişime katkı sağlayan SosyalBen Vakfı’na bağışlanacak. Yarışa katılmak isteyenler http://www.denizkiziyelkenkupasi.com adresine veya (216) 418 33 34 no.lu telefona başvurabilir. Haftaya pazar yeniden buluşmak dileğiyle esen kalın. Tüm denizcilerin pruvası neta, rüzgâr kolayına olsun.

Sergi

Tiyatro ve sinemamızın ustalarından Güven Kıraç, aynı zamanda başarılı bir ressam. Sanatçının seçme eserlerinden oluşan sergi, 7 Eylül’e kadar Bodrum Marina Yat Kulüp’te bulunan Alternatif Sanat Mekânı’nda ziyaret edilebilir.

Konuk

Apple Podcasts: https://podcasts.apple.com/us/podcast/hakan-atis-ile-mavi-d%C3%BCnya/id1580614071?id=1580614071

Google Podcasts, Spotify, Amazon Müzik, Apple Podcasts gibi dijital dünyanın popüler birçok platformunda yayınlanan Hakan Atis’le Mavi Dünya Söyleşileri’nde bu hafta Çeşme Marina Genel Müdürü Can Akaltan var. http://www.hakanatis.com’da dinleyebilirsiniz.

Kitap

Amatör denizcilerimizi mavi düşler atlasının sayfalarında diyar diyar dolaştıran Sadun Boro’nun “Yeni Dünya’ya Fora Yelken” isimli eserini Epona Yayıncılık’tan bulabilirsiniz. Efsane yelkenli “Kısmet”in Atlantik ve Amerika seyahati anlatılıyor. Tel: (212) 513 03 43.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: