Deniz tutkusu aileden geliyor…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/yelkencilikte-ornek-yeni-zelanda-6615412

(10.10.2021)

Hakan Atis

Ahmet Eker de kardeşi Nevra Eker gibi birçok yarışın müdavimi. Yelken kültürünün yaygınlaşması için Yeni Zelanda’yı örnek veriyor: “Özellikle çocuklara yönelik daha fazla proje hayata geçirilmeli. Denizcilik yaşını ne kadar erkene çekebilirsek, yelken branşına ve yarışlarına yönelik ilgiyi o ölçüde artırabiliriz”

Özel sektörün ilgisi ve desteği yelken sporunun yaygınlaşmasında büyük rol oynuyor. Eker firması da önemli çalışmalara imza atıyor. Denizcilik sevgisi babalarından gelen Ahmet ve Nevra Eker, Bursa’da gerçekleştirilen ‘Eker I Run’ koşu yarışının yanı sıra Türkiye Açık deniz Yarış Kulübü’nün organize ettiği TAYK-Eker Olimpos Regetta’ya uzun yıllardır sponsor oluyor.

Ahmet ve Nevra Eker kardeşlerin öncülüğünde Bursa’da özellikle son beş yıldır yelkenciliğin ciddi oranda yaygınlaştığını biliyorum. Eker Yelken Takımı’nın bugüne kadar elde ettiği birçok derece var. Bunlardan ilk akla gelenler, geçen yıl J/70 Midwinter Şampiyonası’nda Corinthian sınıfı birinciliği, bu yıl Deniz Kızı Yelken Kupası IRC 2 Sınıfı ve Genel Klasman birinciliği. Eker kardeşlerin yelken yarışlarına yönelik ilgisi bölgeleri ve ülkeleri ile sınırlı değil.

Nevra Eker

Örneğin Nevra Eker, geçtiğimiz aylarda ABD’de düzenlenen J/70 Dünya Şampiyonası’na katılan tek Türk takımının dümenciliğini üstlendi. Böylece bir ilke imza attı. Kendisini kutluyorum. 2008 yılında ilk yarış teknesini alan Eker Süt Ürünleri Genel Müdürü ve Yelken Takımı Sözcüsü Ahmet Eker de kardeşi gibi usta bir yelkenci. O da yurt içinde ve yurt dışında birçok yarışın müdavimi.

İş hayatı için

Ahmet Eker, maviliklerde diğer takımlarla rekabet etmenin, uyum içinde olmak, taktik mücadele vermek, optimum hız ve açıyı korumak gibi yetenekleri kazandırmasının yanı sıra iş hayatına yönelik bireysel becerileri geliştirdiğini de vurguluyor. Eker, şunları söylüyor: “Yakın vadede yelken sporunun geliştirilmesiyle ilgili hedeflerimiz var. Öncelikle J/70 sınıfına büyük önem veriyoruz. Çünkü branşın gelişimi için potansiyel taşıdığına inanıyoruz. Bu nedenle 2022 yılında hem ulusal hem uluslararası J/70 şampiyonalarına katılacağız. TAYK-Eker Olympos Regatta da önemli gündem maddelerimizden. Ana sponsoru olduğumuz bu yarışa gelecek yıl da katkı sağlayacağız.”

Denizci toplum

Ahmet Eker

Ahmet Eker, ülkemizde denizcilik ve yelken kültürünün yaygınlaşması için Yeni Zelanda’nın örnek alınmasını öneriyor. Ülkemizin coğrafi olarak büyük potansiyele sahip olduğunu, ancak denizciliği seven bir millet olmadığımızı savunan deneyimli isim, görüşlerini şöyle dile getiriyor: “Özellikle çocuklara yönelik daha fazla proje hayata geçirilmeli. Denizcilik yaşını ne kadar erkene çekebilirsek, yelken branşına ve yarışlarına yönelik ilgiyi o ölçüde artırabiliriz. Ayrıca geçmişte yelkencilikle uğraşmış ancak daha sonra işi veya sosyal yaşamı nedeniyle bu spordan uzaklaşan kişileri de geri döndürmeliyiz.

Denizcilik sevgisi çocukluktan başlıyor. Bu nedenle kentimizde çocuklara ve gençlere yönelik yelken okulu açmak en büyük hayallerimiz arasında. Bursalı ve İstanbullu yelkencileri, Moda Deniz Kulübü, TAYK ve Bursa Yelken Kulübü’nün iş birliğiyle maviliklerde bir araya getirmeyi planlıyoruz”.

Sevgili deniz dostları gelecek pazara kadar esen kalın. Pruvanız neta, rüzgâr kolayınıza olsun.

Başarı

Foça Yelken İhtisas Kulübü’nden İklim Özçelik ve Çınar Ertürk, millî takım kampına davet edildi. Genç yelkencilerimizi, ailelerini ve antrenörleri Emre Taşlı’yı kutluyorum. 29 Kasım-4 Aralık 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek kampta başarılar diliyorum.

Kitap

Balıklar sadece hissetmekle kalmayan, çevrelerinde olup bitenleri son derece iyi algılayan canlılar. Jonathan Balcombe imzasını taşıyan “Balıkların Bildikleri” maviliklerin zarif canlılarına farklı gözle bakmanızı sağlayacak. Metis Yayınları’na (212) 245 46 96’dan ulaşabilirsiniz.

Seyir defteri

Erden — Erden Eruç

Guinness Rekorlar Kitabı’na 18 kez giren Erden Eruç, Pasifik Okyanusu’nu kürekle geçmek için 23 Haziran’da Kaliforniya’da başladığı solo seyahatine devam ediyor. 60. doğum gününü okyanusta kutlayan Eruç’un hedefi 23 Ekim 2023 tarihinde Türkiye’ye ulaşmak.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: