Akdeniz’in güneş taçlı kraliçesi…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/akdenizin-gunes-tacli-kralicesi-6641123

(14.11.2021)

Hakan Atis

Mersin, güneşin en güzel battığı kentlerin başında gelir; Akdeniz’in güneş taçlı kraliçesidir. Kentte yelken branşında Mersin Rota Yelken ile Mersin Yelken Akademisi, tatlı bir rekabet içinde şehri maviliklerde başarıyla temsil ediyor.

Ege’nin güneyi yat turizminde denizcilerin başkenti gibidir. Ancak bu alanda son yıllarda Mersin de giderek öne çıkıyor. Geçmişi M.Ö. 6300’lere uzanan kent, sahip olduğu muhteşem mutfak kültürünün yanı sıra 370 km’lik kıyı şeridiyle denizcileri kendine çekiyor.

Mersin, güneşin en güzel battığı kentlerin başında gelir. Bu nedenle benim için Akdeniz’in güneş taçlı kraliçesidir. Son ziyaretimi hepimizi bunaltan salgından hemen önce gerçekleştirdim, ancak ajandamda ilk sırada yer alıyor. Kısmet olursa 2022’de yeniden ziyaret etmeyi planlıyorum. Çünkü kentte yelken branşında umut verici bir atmosfer var. İki önemli kurum hem tatlı bir rekabet içinde hem de şehri maviliklerde başarıyla temsil ediyor.

Bunlardan biri Mersin Rota Yelken, diğeri Mersin Yelken Akademisi (MYA). Değerli dostum Av. Cengiz Sönmez’in başkanlığını yaptığı Rota Yelken’e bir başka yazımda değineceğim. Bugün MYA’dan ve bu güzel kentimizin potansiyelinden söz edeceğim. Mersin Yelken Akademisi’nin kurucusu Oytun Çalışlar, hocaların hocası Cumhur Gökova’nın rahle-i tedrisinden geçmiş deneyimli bir yelkenci. Aynı başarıyı girişimcilik alanında da sergiliyor. Kurucusu olduğu Mersin Yelken Akademisi’nde 2014 yılından bu yana bine yakın kişiye eğitim verilmiş olması önemli bir gösterge.

Lezzet ve deniz diyarı

Mersin, ‘batırık’, ‘döğme pilavı’, ‘kerebiç’ ve birbirinden lezzetli yemeklerinin yanı sıra deniz ürünleriyle de ünlü. Ancak bir başka özelliği daha var. O da 370 km’lik kıyılarının 110 km’den fazlasının doğal plajlardan ve koylardan oluşması. Akdeniz’in güneş taçlı kraliçesinden söz etmişken bölgenin ilk deniz küreği organizasyonunu kuran Mersin Yelken Akademisi’nin Başkanı Oytun Çalışlar’la sohbet etmek farz oldu.

Oytun Çalışlar

Yetişkinlere ve çocuklara yönelik eğitimler gerçekleştiren deneyimli isim, kentin yat turizmindeki potansiyeline de dikkati çekiyor. Ilıman iklimi nedeniyle Mersin’de kışların yumuşak geçtiğini vurgulayan Çalışlar, şunları söylüyor: “Kentin doğal güzelliklerinin yanı sıra görülmeye değer koyları da mevcut. Örneğin Tisan Yarımadası, berrak deniziyle tekne seyahati için oldukça cazip. Mavi bayraklı Boğsak’a yolu düşecekler deniz kaplumbağaları ile yüzme fırsatı yakalayabilir. Nispeten küçük bir koy olan Narlıkuyu, soğuk ve sıcak su kaynaklarının birleşimi ile farklı bir deniz deneyimi sunuyor. Berrak sularıyla ünlü Aydıncık Koyu ise yelkencilerin olduğu kadar tüplü dalış meraklılarının uğrak noktası. Mersin’i cazip kılan sadece iklimi değil. Koylarda derinliğin genellikle 6-12 metre arasında olması alargada konaklamayı güvenli ve keyifli kılıyor.”

Mersin’e rota çizmek isteyen amatör denizciler ayrıntılı bilgi edinmek için (532) 630 40 09 no’lu telefonu arayabilir. Gelecek pazar yeniden buluşuncaya kadar pruvanız neta, rüzgâr kolayınıza olsun.

Başarı

Belis Şakar

Geçtiğimiz ay Sırbistan’ın Belgrad kentinde düzenlenen yarışlarda milli yüzücümüz Belis Şakar, 200 m kelebek dalında altın madalya kazandı. Milli sporcumuzu, ailesini ve Türkiye Yüzme Federasyonu’nu alkışlıyorum.

Miray Ulaş

İtalya’dan da güzel haberlerim var. Milli sporcumuz Miray Ulaş, Palermo’da Hansa Sınıfı Yelken Yarışları’nda dünya üçüncüsü oldu.

Emir Mercanoğlu

Emir Mercanoğlu ise Techo 293 Dünya Şampiyonası’nda çizmede üçüncülük kürsüsüne çıktı. Genç sporcularımızı, ailelerini, antrenörlerini, kulüplerini ve Türkiye Yelken Federasyonu’nu kutluyorum.

Bilgi paylaşımı

Geçtiğimiz hafta yazdığım Giresun yazımla ilgili küçük bir isim düzeltmesi yapmam gerekiyor. Yörenin efsane yelkenlisi Agribar’ı inşa eden kişi Murat Gül, sponsor olarak projeye destek veren Dr. Yılmaz Kılıç’tır.

İş dünyası

Azuree ve Euphoria markaları altında yelkenli, Sirena Yachts markasıyla lüks motoryatlar imal eden Sirena Marine’de CEO’luk görevini Çağın Genç üstlendi. Kurumda bugüne kadar çeşitli idari görevler yerine getiren deneyimli yöneticiye yeni görevinde başarılar diliyorum.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: