Akdeniz’de devlere rakip olabiliriz…

https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/hakan-atis/akdenizde-devlere-rakip-olabiliriz-6645803

(21.11.2021)

Hakan Atis

Geçtiğimiz aylarda Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2634 sayılı kanunda yapılan düzenleme ile uluslararası yat turizmine yönelik önemli bir adım atıldı.

Söz konusu düzenlemenin hayata geçirilmesiyle Türkiye’nin gelecek yıllarda İspanya, Fransa, İtalya gibi sektörün lider ülkeleri arasına girme olanağı doğdu.

Uzunluğu 70-80 metrelik yatların maliyeti yaklaşık 50-60 milyon Euro. Bunların bakım, onarım, marina ve diğer giderleri düşünüldüğünde ortaya büyük bir pazar çıkıyor.  Günümüzde Akdeniz’de mega ve süper yatların yarattığı gelir büyük oranda İspanya, Fransa, İtalya, Yunanistan, Hırvatistan arasında bölüşülürken Türkiye’nin aldığı pay oldukça sınırlı kalıyor. Bu nedenle Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2634 sayılı kanunda düzenleme yaparak uluslararası yat turizmine yönelik önemli bir kapı araladı.  Gelişmeleri yaklaşık 31 yıldır bu alanda görev yapan Begüm Doğulu ile konuştum. Kendisi, Karl Lagerfeld, Valentino, Versace, Naomi Campell, Michael Douglas, Nicholas Cage, Russel Crown, Jodie Foster başta olmak üzere dünyaca ünlü kişilerin yat tatillerini organize etmiş deneyimli bir kişi. Yönetim Kurulu Başkanı olduğu Begüm Yatching’in imzaladığı gizlilik sözleşmeleri gereği 2022 için isim veremiyor. Ancak küresel şöhrete sahip konuklara hizmet sunmaya devam edeceklerini belirtiyor.

Önemli adım

Begüm Yatching, İstanbul, Bodrum, Marmaris, Göcek, Malta, İspanya ve Küba’daki ofisleriyle uluslararası ölçekte faaliyet gösteriyor. 2017 yılında bu zincire Arnavutluk’ta ‘Albania Yatch Services’ eklendi. Türkiye’nin geçmiş yıllarda mega ve süper yatların ağırlanmasında önemli problemler yaşadığına dikkat çeken Begüm Doğulu, 2634 sayılı yasada yapılan düzenlemenin önemine dikkat çekiyor. 2022 ve devamında hızlı bir yükseliş bekleyen deneyimli isim şunları vurguluyor : ‘’Turizm Teşvik Kanunu’nda yapılan ilgili düzenleme ile mega ve süper yatların ülkemizde ticari olarak çalışma şartları devletimiz tarafından belirlenen tarife karşılığı kanuna dayandırıldı ve ortaya kesin bir tablo çıktı.

Akdeniz çanağında yabancı bayraklı teknelerin ziyaret edilen ülke sularında ticari faaliyet göstermesi İtalya, Fransa, İspanya, Yunanistan ve Adriyatik ülkelerinde belirli şartlara ve yasal izne tabii idi. Ülkemizde Temmuz ayında yürürlüğe giren konuyla ilgili yasal düzenlemenin önceki yıllarda olmaması Türkiye’nin rekabetini engelliyordu. Bu yüzden mega ve süper yatları zor ağırlayabiliyorduk. Ancak mevcut yasal düzenleme ile Türkiye’de pazarlamada öne çıkan ülkeler arasına girecek. Çünkü konu hukuksal bir zemine oturtuldu. Sektörün bir diğer önemli ihtiyacı bu tür teknelere ev sahipliği yapabilecek mega yat marinalarının inşa edilmesidir. İspanya, Fransa, İtalya bu alanda 12 ay kazanç elde ediyor. Ülkemiz sadece yazın yapılan turistik geziler esnasında yapılan harcamalarla yetinmek zorunda kalıyor. Mega ve süper yatlara yönelik marinalarımızın artması, uzun yaz sezonlarımız,  sahil şeridimiz, koylarımız ve tüm seyir destinasyonlarında her gün ziyaret edilebilecek tarihi doku zenginliğimiz ülkemizi ön plana çıkaracaktır.’’

Sorunlar ve çözümler

Begüm Doğulu

İspanya, Fransa, İtalya ile rekabet edebilmek için çözülmesi gereken başka sorunlar olduğunu da belirten Doğulu, şunların altını çiziyor : ‘Kışlama esnasında gemi adamları için oturma izin başvurularında da sıkıntılar yaşanıyor. Çalışma kontratı olan ve teknenin yat limanında konaklayacağı belgeyi sunan gemiciler için özel bir düzenleme yapılmalıdır. Örneğin bir mega yatın yıllık bakım, onarım, bağlama harcaması 1 milyon 500 bin Euro dolayındadır. Bu nedenle mega-süper yatlara yönelik tesisler ve tekne sayısı yükseldiği oranda ülkemizde elde edilecek gelir artacaktır.’’ Haftaya pazar yeniden buluşmak dileğiyle pruvanız neta, rüzgar kolayınıza olsun. Esen kalın.

Gurur…

Optimist  Asya ve Okyanusya Şampiyonası Tayland’da tamamlandı. Milli yelkencimiz Medine Havva Tatlıcan (Göztepe Yelken) 10 yarış sonunda 128 net puanla birinci oldu.  Genel Kategori’de Ege Erdemli (Galatasaray Yelken) 54 net puanla ikincilik kürsüsüne çıktı.

Umut Eyriparmak

Bir başka güzel haberde Bulgaristan’dan. GS Yelken sporcusu milli yelkencimiz Umut Eyriparmak, önemli başarılara imza attı. 2021 Laser Senior Avrupa Şampiyonası’nda U 21’de ikinci, Laser Radial’de ise üçüncü oldu. Sporcularımızı, ailelerini, kulüplerini, antrenörlerini ve TYF yönetimini kutluyorum.

Başarı...

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) kentte denizciliğin ekonomi ve teknoloji alanlarında da gelişmesi için önemli çalışmalara imza atıyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger başta olmak üzere tüm İZKA ekibini tebrik ediyorum. Yakında gelişmeleri yazacağım.

Kitap…

‘Meltemle Esen Deniz Damlaları’ denizciliğe gönül vermiş usta bir kaptan olan Dr. Yalçın İsmail Gürkan’a ait seyir notlarından oluşuyor. Tavsiye ediyorum. Denizler Kitabevi Yayınları’ndan bulabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Bir WordPress.com Sitesidir.

Yukarı ↑

%d blogcu bunu beğendi: